Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Olympus E-3 leci w kosmos!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Olympus E-3 leci w kosmos!
Dodał: Przemysław Imieliński 12.03.2009
Aby należycie uczcić dziewięćdziesiątą rocznicę działalności Olympus sprawił sobie prezent w postaci projektu Olympus w przestrzeni kosmicznej. Z tej okazji Dr Koichi Wakata, astronauta z Japońskiej Agencji Badania Przestrzeni Kosmicznej (JAXA), wykorzysta cyfrową lustrzankę Olympus E-3 do fotografowania Ziemi z przestrzeni kosmicznej. Zdjęcia wykonane z Kibo, japońskiego modułu badawczego w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), będą umieszczone na stronie internetowej Olympus oraz prezentowane na wystawach fotograficznych.


W październiku 2009 Korporacja Olympus będzie świętowała dziewięćdziesiątą rocznicę swojej działalności. Specjalizując się początkowo w wytwarzaniu mikroskopów Olympus – poprzez swą doskonała optykę – stał się czołową i innowacyjną firmą w szeroko rozumianej dziedzinie obrazowania, medycynie oraz naukach biologicznych. Sercem tradycji w tworzeniu tego co doskonałe i siłą leżącą u podstaw dotychczasowego rozwoju jest pragnienie poprawiania warunków w jakich człowiek żyje i tworzy.

Logo kosmicznego projektu Olympusa

W tym kontekście nasza troska o środowisko jest czymś oczywistym. Wykorzystując zdjęcia do przedstawienia efektów globalnego ocieplenia – Olympus pomaga w budowaniu większej świadomości społecznej dotyczącej istotnych wyzwań współczesności. Jednym z przykładów jest obraz "Świadek Globalnego Ocieplenia – Mitsuaki Iwago" umieszczony na stronie internetowej Olympus (olympus-space-project.com). Obecnie, Kosmiczny Projekt Olympus poprzez fascynujące zdjęcia wykonane z perspektywy stacji kosmicznej będzie ukazywał unikatowe piękno Ziemi.

Kibo oraz Dr Koichi Wakata
Kibo, to japoński moduł doświadczalny działający w ramach międzynarodowej kosmicznej stacji badawczej - ISS. Jest to pierwszy japoński moduł, który pozwala astronautom, takim jak Dr Koichi Wakata z JAXA, na dłuższe pozostawanie w przestrzeni kosmicznej. Z wnętrza Kibo, badacz będzie mógł wykonywać zdjęcia Ziemi aparatem fotograficznym Olympus E-3 oraz obiektywami ZUIKO DIGITAL, które zostały zaadaptowane do potrzeb tej szczególnej misji.

Japoński astronauta Dr Koichi Wakata


Kibo został przetransportowany na międzynarodową stację kosmiczną ISS w trzech oddzielnych misjach wahadłowców w 2008 roku. Dr Wakata ma pozostawać w międzynarodowej stacji kosmicznej przez około trzy miesiące. Poprzez obecną misję, Dr Wakata stanie się pierwszym japońskim astronautą, który uczestniczył w trzech misjach i pozostawał w stacji kosmicznej przez długi okres czasu.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) oraz prom kosmiczny
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) krąży po orbicie około 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi wykonując w ciągu 90 minut pełen obrót wokół naszej planety. Stacja pozwala naukowcom na wykonywanie eksperymentów i prowadzanie badań, wykorzystujących szczególne właściwości przestrzeni kosmicznej. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została zbudowana i jest obsługiwana przez konsorcjum z 15 krajów. Program promów kosmicznych został opracowany przez NASA. Trzy promy kosmiczne (Discovery, Atlantis oraz Endeavor) startują ze stacji kosmicznej NASA im. Kennedy’ego w Stanach Zjednoczonych.

Prom kosmiczny i fragment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Wymagania sprzętowe w przestrzeni kosmicznej
Aby zapewnić bezpieczeństwo sprzyjające długotrwałemu pozostaniu na orbicie, wszelki sprzęt wykorzystywany w module kosmicznym musi przejść intensywne testy z zakresu bezpieczeństwa. Na przykład, nie są dopuszczalne ostre krawędzie i materiały, które mogą emitować zaledwie śladowe ilości szkodliwych gazów. Proces certyfikacyjny prowadzony przez JAXA oraz NASA wymaga by wszelki sprzęt przeszedł rozległe testy między innymi stwierdzające emisję gazów, czy też działanie w warunkach obniżonego ciśnienia. E-3 wraz z systemem akcesoriów zdał śpiewająco wszystkie testy. Olympus E-System stanowi odpowiednie wyposażenie dla stacji kosmicznej ze względu na swą niewielka wagę, małe wymiary oraz niezawodność.

Sprzęt wykorzystany w Kosmicznym Projekcie Olympus:
  • cyfrowa lustrzanka Olympus E-3
  • obiektyw ZUIKO DIGITAL 11-22mm 1:2.8-3.5
  • obiektyw ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm 1:2.8-3.5 SWD
  • uchwyt zasilający HLD-4

Strona projektu: olympus-space-project.com

Zobacz także:
Nowy firmware (1.1) dla obiektywów Olympus ZUIKO DIGITAL 9-18 mm f/4-5.6 ED.
Obudowa podwodna oraz uchwyty dla lamp błyskowych dla lustrzanki Olympus E-620
Olympus E-620 – najmniejsza lustrzanka ze stabilizacją
Nowy firmware dla aparatów Olympus mju 1060 i FE-370
Nowy firmware dla Olympus E-3 oraz obiektywu ZUIKO DIGITAL
Olympus mju 550WP - mały i wodoszczelny
TEST: Olympus E-30 – w pogoni za konkurencją
Pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe: Olympus E-30
TEST: Olympus ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm 1:2.8-3.5 oraz ED 70-300mm 1:4.0-5.6
TEST: Olympus E-520 oraz E-420 - sposób na małą lustrzankę
TEST: Olympus ZUIKO DIGITAL ED 18-180 mm 1:3.5-6.3
TEST: Olympus mju: 1030 SW - kieszonkowy pancernik
TEST: Olympus E-3 – aparat dla podróżnika

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.865s.