Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Nowa, czterokrotnie mniejsza od poprzedniego modelu kamera Sony 4K


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nowa, czterokrotnie mniejsza od poprzedniego modelu kamera Sony 4K
Dodał: Alina Plata 08.01.2014
Firma Sony zaprezentowała nową kamerę 4K Handycam FDR-AX100E. Jest mniej więcej cztery razy mniejszy i trzy razy lżejszy od poprzedniego modelu FDR-AX1E, dzięki czemu z łatwością można go obsługiwać jedną ręką.


AX100E to pierwsza kamera 4K Handycam wyposażona w duży, wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0" — znacznie większy niż w typowych kamerach powszechnego użytku. Zaawansowana matryca rejestruje obraz 4K Ultra HD (3840 x 2160 pikseli) z czterokrotnie większą ilością szczegółów niż w nagraniach Full HD, a nieostre tło nabiera dzięki niej pięknego, miękkiego wyglądu.

Dane z przetwornika 4K trafiają do procesora obrazu Sony BIONZ X. Zapewnia on żywy, realistyczny wygląd filmów, uzyskiwany między innymi dzięki strefowej redukcji szumu i technologii reprodukcji szczegółów. W połączeniu z funkcją Cinematone Gamma/Colour, nagrania w progresywnym formacie 25p zyskują ciepły, bogaty wygląd.
 
Okiem kamery Handycam AX100E jest nowo opracowany obiektyw Zeiss Vario-Sonnar T* z zoomem optycznym 12x. W zoptymalizowanej pod kątem nagrań 4K konstrukcji, która zawiera 17 elementów optycznych w 11 grupach, wykorzystano między innymi soczewkę asferyczną (AA) i soczewkę ze szkła ED.



Wygląd filmów i fotografii to także zasługa 7-listkowej przysłony obiektywu. Umożliwia ona uzyskanie efektu bokeh, czyli miękkiego wyglądu nieostrych fragmentów obrazu. Stabilność obrazu przy filmowaniu z ręki zapewnia natomiast stabilizator Optical SteadyShot.
 
Kolejną nowością w kamerach 4K Handycam jest tryb równoczesnego nagrywania w dwóch formatach, z których jeden gwarantuje wysoką jakość obrazu, a drugi pozwala na łatwe publikowanie i udostępnianie ujęć. Do rejestracji, edycji i wyświetlania materiału w najwyższej rozdzielczości służą formaty XAVC S (maksymalnie 4K/60 Mb/s oraz HD/50 Mb/s) i AVCHD; równolegle kamera może nagrywać pliki w formacie MP4, o mniejszej rozdzielczości i objętości. Kiedy nagranie dobiegnie końca, można przyłożyć do kamery smartfon lub tablet z technologią NFC, bezprzewodowo przesłać do niego pliki MP4, a następnie opublikować je w Internecie.

Dodatkowe możliwości twórcze pojawiają się po włączeniu zapisu w przyspieszonym tempie: aż 120 klatek na sekundę[iii]. W tym trybie kamera nagrywa obraz w jakości HD (1280 x 720), który można później oglądać na komputerze w zwolnionym tempie — z płynnością godną powtórek na meczach piłkarskich w telewizji.
 
Aby wyświetlić filmy i zdjęcia na telewizorze 4K, wystarczy po prostu podłączyć dostarczony przewód HDMI. Tym, którzy nie posiadają jeszcze telewizora 4K, z pomocą przychodzi funkcja automatycznego przekształcania materiału 4K do formatu 2K (Full HD) o niezwykle wysokiej jakości.
 
Dodatkową zaletę stanowi możliwość skadrowania wybranego fragmentu filmu 4K odtwarzanego na dotykowym ekranie i wyświetlenia go jako obrazu Full HD: w tym celu wystarczy po prostu dotknąć żądanego miejsca na ekranie.



Użytkownik kamery Handycam AX100E ma duże możliwości kształtowania obrazu 4K. Do komponowania ujęć służy jasny, kontrastowy wizjer OLED Tru-Finder™, który cechuje się szerokim kątem widzenia.
 
Sterowanie ilością światła docierającego do matrycy umożliwiają filtry szare (ND): przezroczysty, 1/4, 1/16 i 1/64. Dzięki nim można też sterować czasem otwarcia migawki i przysłoną — na przykład po to, by nie skracając czasu migawki uzyskać miękkie rozmycie tła obrazu filmowanego w pełnym słońcu.
 
Regulowanie ostrości lub ogniskowej oraz ekspozycji ułatwia pierścień sterujący na obiektywie kamery. Zaawansowani użytkownicy docenią ponadto umieszczone z boku pokrętło sterujące, do którego można przypisać funkcję regulacji wzmocnienia lub jasności. Wybieranie ustawień jest łatwe nawet przy zamkniętym ekranie LCD i kontrolowaniu obrazu w wizjerze.
 
Wbudowane technologie bezprzewodowe Wi-Fi i NFC pozwalają jednym dotknięciem rozpocząć transmisję filmów i zdjęć z kamery do smartfona albo tabletu. W tym celu wystarczy pobrać do posiadanego urządzenia z systemem iOS lub Android darmową aplikację PlayMemories Mobile.

Nowa kamera 4K Sony FDR-AX100E pojawi się w Europie w maju 2014 r.
Strona producenta: www.sony.pl
[ii] FDR-AX1E
[iii] Najwyższa jakość obrazu uzyskiwana przez kamerę Handycam® przy tej liczbie klatek na sekundę.

Zobacz także:
Nikon D4S na targach CES 2014
Sigma przedstawiła obiektyw 50mm F1.4 DG HSM z linii Art
Kompakty Nikon COOLPIX S3600, S6700 i S2800
Nikon COOLPIX S6800 i S5300 z Wi-Fi i zoomem cyfrowym Dynamic Fine Zoom
Nikon przedstawia cztery aparaty kompaktowe COOLPIX serii L
Nikon D3300 – nowa amatorska lustrzanka cyfrowa
AF-S DX NIKKOR 18–55mm f/3.5–5.6G VR II – nowy uniwersalny zoom Nikona
AF-S NIKKOR 35mm f/1,8G dla entuzjastów fotografii ulicznej
Panasonic Lumix DMC-SZ8: 12x zoom i Wi-Fi
Panasonic Lumix DMC-ZS40 i ZS35 do podróży
Sony A5000: mały i lekki aparat Wi-Fi z wymiennymi obiektywami
Hybrydowy Panasonic Lumix DMC-LZ40 z 42-krotnym zoomem
Sigma 18-200mm F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM
Obiektyw portretowy Fujinon XF 56 mm F1,2 R
Fujifilm FinePix S9400W i S9200 z zoomem optycznym 50x
Kompaktowa kamera Canon LEGRIA mini X
Canon LEGRIA HF R56 i LEGRIA HF R506: kamery dla początkujących

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.391s.