Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Nikon D3S leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon D3S leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Dodał: Marcin Pawlak 22.12.2009
NASA zamówiła partię cyfrowych lustrzanek Nikon D3S oraz obiektywów AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED. Mają posłużyć dokumentowaniu prac na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) planuje wysłać na Międzynarodową Stację Kosmiczną kolejną partię sprzętu fotograficznego od Nikona. Tym razem NASA kupuje od Nikona 11 profesjonalnych korpusów D3S oraz 7 obiektywów AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED. Agencja planuje je wykorzystać, wraz z używanymi już na stacji Nikonami D2Xs, których sporą partię (72 sztuki) wraz obiektywami, lampami błyskowymi i rozmaitym osprzętem NASA zakupiła dwa lata temu. W przeciwieństwie jednak do zakupionych wówczas aparatów, korpusy z tej dostawy nie będą modyfikowane żaden sposób, zatem nie należy się spodziewać ich wykorzystania w trakcie spacerów w otwartej przestrzeni kosmicznej. Jak sama Agencja deklaruje, D3S znajda zastosowanie w dokumentowaniu pracy astronautów na pokładzie stacji – w tym zastosowaniu z pewnością przydatne będą zakupione wraz z aparatami ultra szerokokątne Nikkory.


Historia współpracy NASA z Nikonem nie ogranicza się bynajmniej do ostatnich lat. Od wczesnych lat siedemdziesiątych XX wieku w przestrzeni kosmicznej za pomocą sprzętu Nikona zarejestrowano ponad 70 000 zdjęć. Najważniejsze etapy współpracy japońskiego producenta z amerykańską agencją przedstawiamy poniżej:
  • 1971 Nikon Photomic FTN (zmodyfikowany wg wymagań NASA) został wykorzystany w trakcie misji Apollo 15,
  • 1973 Nikon dostarcza zmodyfikowany korpus F, wyposażony w elektryczny napęd, na potrzeby stacji kosmicznej Skylab,
  • 1980 Na bazie zaopatrzonego w elektryczny napęd korpusu F3 powstają dwa aparaty na potrzeby NASA: 36-klatkowy "Small Camera" oraz zaopatrzony w 250-klatkowy magazynek "Big Camera". W następnym roku wersja "Small Camera" była używana na pokładzie wahadłowca Columbia.
  • 1991 NASA zakupiła aparaty Nikon F4 i F4S. Korpus F4 został na potrzeby misji STS-48 przekonstruowany tak, by mógł rejestrować monochromatyczne, jednopikselowe zdjęcia.
  • 1999 Nikona F5 z obiektywami AF Nikkor (28 mm, 35 mm i 50 mm) wykorzystano pokładzie wahadłowca Discovery do dokumentowania działań w otwartej przestrzeni (EVA)
  • 2008 Lustrzanki D2Xs wraz z obiektywami i osprzętem zostały zakupione przez NASA. Sześć z nich jest wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej w celu udokumentowania działań kontrolnych i konserwacyjnych.


Strona producenta: www.nikon.pl
Strona agencji NASA: www.nasa.gov

Zobacz także:
PIXEL TR-331 - radiowy wyzwalacz lamp z obsługą TTL Nikona
Firmware 2.2 dla Leiki D-Lux 4 - tym razem już bez błędów
Rekordowa panorama Drezna wykonana Canonem EOS 5D Mark II
Take stories - reklama nakręcona Canonem EOS 7D
Kultura cyfrowa - nowy konkurs fotograficzny Zeissa
Młodzi naukowcy promują CHDK
Phocus 2.0 - nowa wersja aplikacji do wywoływania RAW-ów
Zdjęcia miesiąca agencji Reuters – listopad 2009
Nikkor AF-S 300 mm f/2.8 G ED VR II z redukcją drgań drugiej generacji
Nikon AF-S TC-20E III – pierwszy na świecie telekonwerter 2x z soczewką asferyczną

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.621s.