Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Nikon Capture NX teraz w wersji 1.1.0


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon Capture NX teraz w wersji 1.1.0
Dodał: Marcin Pawlak 15.02.2007
Nikon udostępnił dziś aktualizację programu Nikon Capture NX do wersji 1.1. Nie wprowadza ona żadnych rewolucyjnych zmian czy nowości – jest to po prostu zestaw łatek w dużej mierze poprawiających wygodę obsługi, w nowej wersji usunięto też kilka błędów w działaniu programu.


W nowej wersji Capture NX jest tez zgodny z systemem Microsoft Windows Vista. Nowa wersja programu jest od razu dostępna zarówno dla systemów Microsoftu, jak i Macintoshy z procesorami Intela. Znakomita większość zmian i poprawek jest wspólna dla obu odmian:
 
W oknie dialogowym Settings Options (Opcje ustawień), które jest wyświetlane na potrzeby przetwarzania zbiorczego, na panelach Batch Process (Procedura przetwarzania zbiorczego) i Watched Folder (Obserwowany folder) dodano pole wyboru Apply settings (Zastosuj ustawienia). Gdy nie jest ono zaznaczone, operacje dotyczące przetwarzania wsadowego i obserwowanego folderu mogą być wykonywane bez konieczności użycia pliku ustawień. Na tych samych panelach dodano opcję Advanced (Zaawansowane).
 
Podczas przetwarzania zbiorczego w oknie dialogowym Processing Queue (Kolejka przetwarzania) na panelu Log (Dziennik) są wyświetlane nazwy plików oraz data i godzina ich zapisania.
 
Po wybraniu w menu File (Plik) opcji Open With… (Otwórz za pomocą) program Capture NX utworzy plik TIFF o takiej samej nazwie, jak bieżące zdjęcie, i zapisze go w identycznym folderze, w jakim się ono znajduje.
 
Można obecnie powiększać następujące okna dialogowe:
Levels & Curves (Poziomy i krzywe),
LCH… (Edytor LCH),
paleta Photo Info (Informacje o zdjęciu).
 
Punkty kotwiczenia umieszczone na krzywych w poniższych oknach dialogowych:
Levels & Curves (Poziomy i krzywe),
LCH… (Edytor LCH).
można obecnie przesuwać za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze.
 
Widok Browser (Przeglądarka) można obecnie zmieniać przy użyciu skrótu.
 
Zdjęcie wybrane w widoku Browser (Przeglądarka) można obecnie zmieniać za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze.
 
W widoku Browser (Przeglądarka) można obecnie przewijać przy użyciu klawiszy HOME, PAGE UP i PAGE DOWN na klawiaturze.
 
W palecie IPTC Information (Informacje IPTC) wprowadzono następujące modyfikacje:
nazwę przycisku OK zmieniono na Apply (Zastosuj),
przycisk Cancel (Anuluj) zmienił nazwę na Reset (Przywróć).
 
W przypadku zdjęć wykonanych z użyciem podłączonego do aparatu odbiornika GPS na palecie Camera Settings (Ustawienia aparatu) są obecnie wyświetlane namiar kompasowy i czas UTC (ang. Coordinated Universal Time).
 
Obszar zaznaczony przy użyciu narzędzia Crop (Przycinanie) można obecnie przesuwać za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze.
 
W oknie dialogowym Brush Options (Opcje narzędzia Pędzel) wartość parametru Opacity (Przezroczystość) można obecnie modyfikować przy użyciu skrótów klawiaturowych.
 
Obszar zaznaczony przy użyciu narzędzia Lasso można obecnie przesuwać za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze.
 
Do menu View (Widok) dodano opcję Show Watch Points (Pokaż punkty obserwacyjne).
 
Usunięto błąd polegający na tym, że gdy w oknie dialogowym Meta Data (Metadane), które zostało otwarte za pośrednictwem okna dialogowego Print Layout (Układ wydruku), wybrano opcję Additional information (Informacje dodatkowe) w celu wydrukowania zdjęć, czas otwarcia migawki umieszczony na wydrukach różnił się od wyświetlanego na palecie Camera Settings (Ustawienia aparatu).
 
Wyeliminowano błąd, który uniemożliwiał drukowanie bez ramek mimo wprowadzenia wymaganych ustawień.
 
Poprawiono usterkę, która powodowała brak wyświetlania na palecie Camera Settings (Ustawienia aparatu) parametru Flash Sync Mode (Tryb synchronizacji lampy) w przypadku zdjęć wykonanych z użyciem zestawu R1C1 firmy Nikon do makrofotografii ze sterownikiem lampy błyskowej.
 
Po otwarciu w programie Capture NX zdjęć wykonanych aparatem D40 w trybie Auto (flash off) (Automatyczny (bez błysku)) na palecie Camera Settings (Ustawienia aparatu) przy pozycji Digital Vari-Program (Cyfrowy program tematyczny) było podawane ustawienia Auto (Automatyczny). Obecnie w takiej sytuacji jest wyświetlane ustawienie Auto (flash off) (Automatyczny (bez błysku)).
 
W poprzedniej wersji programu, gdy zdjęcia były wyświetlane przy rozmiarze większym niż 100%, za pomocą opcji Base Adjustments (Podstawowe dopasowania) > Camera Adjustments (Dopasowania aparatu) > White Balance (Balans bieli) > Set Gray Point (Ustaw punkt szarości) nie można było ustawić punktu szarości. Błąd ten został usunięty.
 
Poprawiono błąd polegający na tym, że jeśli dla pliku RAW niepoddanego żadnym korektom wybrano w menu File (Plik) opcję Save as… (Zapisz jako), a następnie wybrano dla niego format NEF, po ponownym otwarciu tego zdjęcia było zaznaczone pole wyboru Base Adjustments (Podstawowe dopasowania).
 
Jeśli zdjęcia w formacie RAW zarejestrowane przy użyciu przestrzeni barw Adobe RGB zostały zapisane w formacie TIFF lub JPEG z wyłączoną opcją Embed ICC Profile (Osadź profil ICC), po ich otwarciu w programie Adobe Photoshop CS2 były rozpoznawane jako zarejestrowane przy użyciu przestrzeni barw sRGB. Błąd ten został usunięty.
 
Wyeliminowano błąd uniemożliwiający otwieranie w aplikacji Capture NX zdjęć, dla których w programie Nikon Capture 4 lub PictureProject utworzono markery o nazwach zawierających znak „&”.
 
Poprawiono błąd polegający na tym, że po otwarciu w programie Capture NX zdjęć, które zostały przycięte w aplikacji Nikon Capture 4 i zapisane w formacie NEF, nie było zaznaczone pole wyboru Base Adjustments (Podstawowe dopasowania) > Detail Adjustments (Dopasowania szczegółów) > Cropping & Resizing (Przycinanie i zmiana rozmiaru).

Pewna część wprowadzonych zmian i poprawek dotyczy tylko wersji dla systemów Windows:
 
Możliwe jest już drukowanie identycznych marginesów pionowych i poziomych.
 
Wyeliminowano usterkę, która powodowała zniekształcanie nazw poleceń w menu rozwijanych Default RGB color space (Domyślna przestrzeń barw RGB) i Printer profile (Profil drukarki).
 
Nie sa już tworzone pliki, których wielkość przekracza limit rozmiaru pamięci podręcznej określony na panelu Cache Settings (Ustawienia pamięci podręcznej) w oknie dialogowym Preferences (Preferencje) (wyświetlanym za pośrednictwem menu Edit (Edycja)).
 
Poprawiono błąd, który uniemożliwiał wyświetlanie menu Edit (Edycja) po ponownym uruchomieniu programu Capture NX, gdy została w nim oddokowana lista Edit List (Lista edycji).
 
Usunięto usterkę, która uniemożliwiała uruchomienie programu Capture NX, gdy w oknie dialogowym Display Properties (Właściwości ekranu) systemu Windows dla opcji DPI setting (Ustawienie DPI) zostało wybrane ustawienie Custom setting… (Ustawienie niestandardowe).

Również w wersji przeznaczonej dla Macintosh znalazło się kilka poprawek specyficznych tylko dla tego systemu:
 
Wprowadzono zgodność z komputerami Macintosh wyposażonymi w procesory marki Intel (uniwersalna obsługa na poziomie binarnym).
 
Prawidłowo wyświetlany jest parametr Shutter Speed (Czas otwarcia migawki) na palecie Camera Settings (Ustawienia aparatu).
 
Wyeliminowano błąd, który powodował modyfikowanie daty wykonania zdjęć przy ich zapisywaniu.
 
W wyniku błędu dla plików zapisywanych podczas przetwarzania zbiorczego był w folderze źródłowym tworzony nowy podfolder wewnątrz podfolderu, gdy w obszarze Source (Źródło) było zaznaczone pole wyboru Include subfolders (Uwzględniaj podfoldery), a w oknie dialogowym Settings Options (Opcje ustawień) na panelu Batch Process (Procedura przetwarzania zbiorczego) dla opcji Destination (Miejsce docelowe) było wybrane ustawienie Use source folder (Użyj folderu źródłowego). Błąd ten został usunięty.
 
Poprawiono błąd, który w systemie Mac OS X w wersji 10.3.9 uniemożliwiał zmianę koloru tekstu stosowanego do drukowania na zdjęciach metadanych.

Program jest dostępny na stronie pomocy technicznej Nikona jako 30-dniowa wersja próbna, ten sam plik instalacyjny może tez posłużyć jako aktualizacja pełnej wersji pakietu. Użytkowników pirackich kopii programu (odblokowanej generatorem kluczy wersji 30-dniowej) czeka jednak niemiła niespodzianka – program instalacyjny stwierdza, że klucz aktywacyjny nie jest oryginalny i informuje, że po aktualizacji przestanie on działać…

Strona producenta: www.nikon.pl
Cena:
Produkt w wersji pełnej – 149,95 USD
Uaktualnienie dla posiadaczy Nikon Capture 4 – 89,95 USD
Wersja 30-dniowa i aktualizacje do pobrania:
dla systemów Windows
dla systemów Macintosh (Intel)

Zobacz także:
Nikon Capture NX w wersji dla jabłuszek
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.613s.