Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Nicolas Grospierre, Muzyka milczenia – wystawa plenerowa we Wrześni


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nicolas Grospierre, Muzyka milczenia – wystawa plenerowa we Wrześni
Dodał: Alina Plata 21.06.2013
Zapraszamy na wernisaż plenerowej wystawy fotografii Nicolasa Grospierre'a. 30 plansz wielkoformatowych będzie można oglądać na wrzesińskim Rynku od 21 czerwca.


Muzyka milczenia to zestaw 30 zdjęć pochodzący z ''Kolekcji Wrzesińskiej 2012''. Nicolas Grospierre to kolejny artysta - po Bogdanie Konopce, Andrzeju Jerzym Lechu i Mariuszu Foreckim - który stworzył zestaw fotografii do Kolekcji Wrzesińskiej (KW – projekt, w którym co roku Września zaprasza jednego autora, aby ten stworzył autorski zestaw zdjęć miasta). Grospierre, który fotografował miasto w ubiegłym i na początku bieżącego roku, swoją opowieść o Wrześni zbudował na kontrastach – połączył historię ze współczesnością. W praktyce oznacza to, że fotografował wnętrza współcześnie działających szkół wrzesińskich z historyczną salą lekcyjną w muzeum, gdzie strajkowały Dzieci Wrzesińskie. Grospierre fotografował także oczywiście Tonsil – zarówno część burzonego i niedawno częściowo spalonego kompleksu (na zdjęciach znajdują się również te części Tonsilu, które poszły z dymem w maju 2013), jak i wciąż działającej mniejszej firmy. Są też zdjęcia zimowego, spokojnego, zdawać by się mogło, cichego (bo przykrytego śniegiem), wrzesińskiego pejzażu.

fot. Nicolas Grospierre

Z jednej strony Grospierre ''domyka'' dotychczasową Kolekcję Wrzesińską, a z drugiej otwiera ją na zupełnie nowe spojrzenie. Nie ma na tych zdjęciach ludzi (tak jak u pierwszego realizatora kolekcji - Bogdana Konopki). Autor pokazuje Wrześnię prawie wyludnioną i pełną malowniczo zaniedbanych i tajemniczych zakątków. I choć zdjęcia nie są efektowne, to ich siła i wymowa tkwi w ich zestawieniu i łączących je treściach. Jak sam autor najnowszych zdjęć miasta mówi: ''Dzieci Wrzesińskie w swoim proteście milczały, z kolei Tonsil produkował głośniki, które też zamilkły. Analogii jest więcej. Strajk dzieci wywołał falę niepodległościową, a Tonsil zaczął upadać wraz z pełnym odzyskaniem niepodległości przez Polskę''.

Ze zdjęć powstał album, ale także Muzyka milczenia. A mieszkańcy Wrześni dostali nowy i inne niż dotychczasowe ujęcie swojego miasta – w końcu autor jest Nowym Dokumentalistą. A reszta świata ma okazję zobaczyć przeciętne, małe miasto z jego dalszą i bliższą historią w obiektywie polsko-francuskiego obywatela świata i fotografa.
Nicolas Grospierre – laureat m.in. Biennale Weneckiego (wraz z Kobasem Laksą) i Paszportów Polityki – należy do czołowych fotografów młodego pokolenia, od kilkunastu lat mieszka w Polsce, choć pracuje w różnych częściach świata.
www.grospierre.art.pl
 
Kolekcja wrzesińska to fotograficzne archiwum Wrześni realizowane od 2009. Każdego roku do dokumentowania i pokazywania aktualnego stanu miasta i okolic oraz jego mieszkańców zostaje zaproszony jeden artysta. Sposób, tematyka, sprzęt - wszystko to pozostaje w gestii fotografującego, nic nie jest narzucane czy z góry określone. Pierwszym zaproszonym artystą był Bogdan Konopka (2009), drugim Andrzej Jerzy Lech (2010), a w 2011 oraz w 2012 Wrześnię fotografował Mariusz Forecki. Wynikiem pracy fotografów są cykle zdjęć przefiltrowane przez wrażliwość jednego twórcy. Dzięki temu działaniu powstaje niezwykła kolekcja polskiej fotografii, a także w bardzo niebanalny sposób zostaje promowane miasto Września. Później z tych zdjęć powstaje wystawa prezentowana na początku we Wrześni a później jedzie dalej. Towarzyszy jej wydanie kolejnego albumu z "Kolekcji wrzesińskiej", który jest zwieńczeniem projektu. Pomysłodawcą oraz kuratorem całości jest Waldemar Śliwczyński - redaktor naczelny "Kwartalnika Fotografia", a także wydawca wrzesiński. Projekt powstaje dzięki finansowemu wsparciu burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego i radnych Rady Miejskiej we Wrześni.
Wystawa czynna: 21.06 - 31.08
Wernisaż: 21.06, godz. 18
Gdzie: Rynek we Wrześni
wstęp wolny

Zobacz także:
Zoner Photo Studio 15 w polskiej wersji językowej
Fotoksiążka z wakacji
Fotokulinaria – warsztaty Akademii Nikona
Aktualizacja firmware Olympusa – wizjer elektroniczny VF-4
Sigma 18–35 mm f1.8 DC HSM – cena i dostepność
Nikkor: 80 milionów na 80-lecie
Lomography prezentuje lustrzankę Konstruktor
Bezlusterkowiec Pentax Q7
Bezlusterkowce Nikon 1 – aktualizacja firmware
Lampy Fomei Digitalis z funkcją strobo
Szerokokątny Samsung 10mm f3.5 dla bezlusterkowców
BenQ LH500 – kieszonkowy aparat z 24x zoomem optycznym
Dwa nowe obiektywy od Samyang
Adobe Photoshop Lightroom 5 już dostępny
Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM – obiektyw dla bezlusterkowców
Szymon Rogiński – fotograf miesiąca w Szerokim Kadrze
Kamera Rollei 5S WiFi do nurkowania
Carl Zeiss zdradza, jak powstają ich obiektywy Touit
Canon świętuje wyprodukowanie 90 mln obiektywów
Architektoniczno-fotograficzny punkt widzenia Tomasza Kulasa
Obiektyw Samyang 16mm f/2 – premiera latem

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.463s.