Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Nagroda dla OLYMPUS za system eliminacji kurzu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nagroda dla OLYMPUS za system eliminacji kurzu
Dodał: Katarzyna Stodolska 13.08.2010
Nagroda za "Wynalezienie i opracowanie cyfrowej lustrzanki z systemem eliminowania kurzu" została przyznana firmie Olympus przez Asahi Shimbun Invention Prize.


Kurz oraz inne drobinki niejednokrotnie przenikają do wnętrza cyfrowych lustrzanek podczas wymiany obiektywów. Drobinki kurzu mogą wówczas osiadać na sensorze obrazu, a na zdjęciach zaczynają pojawiać się drobne plamki, co bez wątpienia nie jest elementem wzbogacającym jakość obrazu.

W przypadku cyfrowych lustrzanek Olympus z wymiennymi obiektywami nie jest to już problemem. Nasze nagradzane innowacyjne rozwiązanie zabezpiecza sensor obrazu przed osiadaniem na nim kurzu. Element optyczny (Filtr ultradźwiękowy) jest umieszczony przed sensorem obrazu w taki sposób, że go uszczelnia. Dodatkowo, wykorzystywane są ultradźwiękowe wibracje, by strząsać i usuwać drobinki kurzu osiadające na elemencie optycznym.


Od chwili wprowadzenia rozwiązania po raz pierwszy – miało to miejsce w październiku 2003 - w modelu Olympus E-1, innowacyjny “System Redukcji Kurzu” jest stosowany we wszystkich cyfrowych lustrzankach Olympus z wymiennymi obiektywami.

Problem kurzu w cyfrowych lustrzankach

Większość właścicieli cyfrowych lustrzanek jest zachwycona samą możliwością wykonywania olśniewających zdjęć, jaką ma zapewnić wysoka jakość posiadanego sprzętu. Posiadany przez nich system aparatu stanowi inwestycję, z jakiem mają nadzieję owocnie korzystać przez lata.

Jednakże może ich czekać niemiła niespodzianka, gdy odkryją niewielkie czarne punkciki na zdjęciach, jakie mogą być efektem osiadania kurzu na sensorze obrazu.

Przy każdej wymianie obiektywu do wnętrza aparatu fotograficznego mogą dostawać się drobinki kurzu. A jeśli nawet podczas tego procesu zachowamy szczególną uwagę i środki ostrożności, to i tak mechaniczne części, takie jak migawka, czy szybko powracające lustro mogą stanowić źródło zanieczyszczenia drobinkami powstającymi podczas tarcia, które jest nieodłączne od ruchu tych elementów. Jednocześnie, nawet niewielkie ruchy powietrza wewnątrz korpusu aparatu są wystarczające, by tworzyć miniaturowe wiry porywające za sobą drobinki kurzu. Zjawisko to nie było tak istotne w przypadku lustrzanek na filmy światłoczułe, bowiem kurz znikał wraz z przewinięciem filmu, jednakże w cyfrowych lustrzankach sensor obrazu pozostaje zawsze w tym samym miejscu. Nawet jeśli drobinka kurzu ma nie więcej niż 0.1mm (100 mikronów) i jest niewidoczna gołym okiem, to gdy osiądzie na powierzchni sensora obrazu może negatywnie wpływać na jakość zdjęć wykonywanych od tego momentu. Pamiętajmy również, że zazwyczaj usuwanie kurzu jest trudnym zadaniem, które niejednokrotnie wymaga odesłania aparatu do serwisu.

Rozwiązanie
Olympus jest pionierem w zakresie wolnego od kurzu fotografowania cyfrowymi lustrzankami. Jest to pierwszy producent, który zmierzył się z irytującym problemem kurzu opracowując unikalne i innowacyjne rozwiązanie eliminowania kurzu – Filtr ultradźwiękowy (SSWF). Stanowi od podstawowy moduł systemu redukcji kurzu, zespół zabezpiecza sensor obrazu przed zabrudzeniem. System ten został wprowadzony w 2003 roku wraz z pierwszą cyfrową lustrzanką Olympus, modelem E-1, i ku powszechnej aprobacie zastosowano go od tamtego czasu w siedmiu wprowadzonych na rynek cyfrowych lustrzankach tej firmy.


Ostatnio system redukcji kurzu został dodatkowo udoskonalony i dopracowany. Obecnie druga generacja filtra ultradźwiękowego (SSWF) jest bardziej efektywna. Aby przystosować się do zwiększonej potrzeby usuwania kurzu z gęściej nasyconego pikselami 10 Megapikselowego sensora obrazu zwiększono częstotliwość drgań filtra SSWF, a jego podstawowa ramka została wzmocniona. Jednocześnie zmniejszono rozmiary systemu, co doprowadziło do zmniejszenia przestrzeni, jaką zajmują elementy w skrzynce montażowej, a to z kolei stworzyło możliwość dalszego zredukowania rozmiarów samego aparatu fotograficznego. Obecnie, niektórzy producenci zaczynają dostrzegać, że problem kurzu jest bardzo istotny i włączają do swoich aparatów systemy zabezpieczania przed kurzem. Jednakże Olympus pozostaje inicjatorem wolnego od kurzu fotografowania cyfrowymi lustrzankami i co nie mniej istotne jest jedynym producentem, który ma sprawdzony system o potwierdzonej skuteczności w eliminowaniu problemy kurzu.

Strona producenta: www.partner.olympus.pl

Zobacz także:
Festiwal Fotografii Rowerowej BikeShot i konkurs
Wystawa Jana Bortkiewicza w Kownie przedłużona do końca sierpnia
Nowa głowica Manfrotto video 504HD już dostępna
Umieść swoje zdjęcia na mapie przy pomocy SnipClik
Fotografie tegorocznej powodzi na rynku w Sandomierzu
Nowe karty CF od TRANSCEND

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.13s.