Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Kodak o krok od bankructwa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
System mechanicznej stabilizacji matrycy zastosowany w aparatach Olympus E-3 i E-510 nie powstał z myślą o fotografii cyfrowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Kodak o krok od bankructwa
Dodał: Marcin Pawlak 19.01.2012
Firma Eastman Kodak, jedna z ikon przemysłu fotograficznego, wystąpiła dziś rano przed nowojorskim sądem o ochronę przed wierzycielami. Mówiąc wprost - jest o krok od bankructwa.


Marka Kodak należy do najbardziej rozpoznawalnych w branży fotograficznej. W latach świetności firmy hasło wymyślone przez jej założyciela "Ty naciskasz guzik, my robimy resztę" dość dobrze opisywało rzeczywistość. Jednak gigant z Rochester nie potrafił się odnaleźć we współczesnym świecie fotografii cyfrowej. O ile zaawansowane produkty takie jak przetworniki obrazu do aparatów średnioformatowych cieszyły się uznaniem profesjonalistów, to na rynku popularnych kompaktów cyfrowych Kodakowi wiodło się znacznie gorzej. Nie dlatego, że sprzedawały się źle. Ale dla firmy nie były najważniejsze. To, co w XX wieku stanowiło o potędze Kodaka – czyli technologia materiałów światłoczułych- w XXI wieku przyczyniło się do upadku firmy o 131-letniej tradycji.

George Eastman z aparatem Kodak 2 Camera na pokładzie S.S. Gallia w 1890, fot. Frederick Church (źródło: Wikimedia Commons)

Firma dość długo nie potrafiła wycofać się z pewnych segmentów produkcji, jak chociażby aparatów na błonę formatu APS, które nigdy osiągnęły zakładanej popularności. Jeszcze w 2004 filmy przynosiły Kodakowi ponad połowę dochodów, ale to był już koniec świetności. Firmy z branży elektronicznej jak Sony, Panasonic i Samsung czy „przeorientowani analogowcy” jak Canon, Sony czy Olympus dużo wcześniej zdecydowały o przyszłości branży, a płytki rynek fotografii artystycznej i kolekcjonerskiej nie był w stanie utrzymać giganta. Na tym jednak nie koniec błędów, gdy już dostrzeżono konieczność zmian, niedoszacowano kosztów i skutków restrukturyzacji.

Reklama Kodaka z 1916 roku (źródło: Wikimedia Commons)

Po rozmaitych perturbacjach, związanych m.in. z "ratunkową" pożyczka w wysokości 160 mln dolarów i nawiązaniem współpracy z kancelarią prawną wyspecjalizowaną w przeprowadzaniu bankructw, kurs akcji koncernu Eastman Kodak zanurkował z poziomu powyżej 3 dolarów osiąganego na przełomie sierpnia i września do poniżej 70 centów obecnie (w połowie 2007 roku wyceniane były na prawie 30 dolarów!). By zdobyć gotówkę, Kodak sprzedawał w drugiej połowie 2011 dochodowe części koncernu takie jak zajmujący się produkcją przetworników cyfrowych dział Image Sensor Solutions, czy fabryka żelatyny w Massachussets.

Fabryka filmów Kodaka we francuskim Sevran, ok. 1900 roku (źródło: Wikimedia Commons)

W ramach restrukturyzacji, firma wystawiła na sprzedaż swoje portfolio patentów, wyceniane na ponad 3 miliardy dolarów. Jednak wyprzedaż patentów idzie oporniej, niż się spodziewano – to właśnie niższe niż zakładano wpływy z aukcji spowodowały konieczność zaciągnięcia we wrześniu pożyczki, która skutkowała raptownym obniżeniem notowań Kodaka. Część potencjalnych nabywców wstrzymywała się z zakupami, licząc na korzystniejszą cenę po ogłoszeniu upadłości. Spowodowało to zmianę strategii firmy - patenty wystawiono nie tylko na sprzedaż, poszukano również firm, które niechętnie płaciły za ich wykorzystanie. Efektem były pozwy przeciw firmom Apple, HTC, RIM (producent telefonów Blackberry), LG i Samsung (od tych ostatnich firm Kodak wygrał 950 mln. dolarów). Historia restrukturyzacji firm takich jak IBM czy Texas Instruments wskazuje, że dochody z praw licencyjnych mogą stanowić znaczącą pozycję w budżecie.
 
To jednak nie wystarczyło. Na koniec 3 kwartału aktywa Kodaka wyceniane były na 862 miliony dolarów wobec 1,4 miliarda dolarów rok wcześniej (od 1997 roku wycena firmy zmniejszyła się o 30 miliardów dolarów!). Z początkiem stycznia 2012 agencja ratingowa Moodys obniżyła wycenę wartości długu Kodaka o równy miliard dolarów, motywując to zwiększonym prawdopodobieństwem bankructwa koncernu. Oczywiście poskutkowało to obniżeniem notowań akcji firmy, które straciły na wartości 23% (do 52 centów). 3 stycznia giełda NYSE ostrzegła Kodaka, że zgodnie z regulaminem giełdy w ciągu 6 miesięcy musi odzyskać kurs akcji powyżej 1 dolara, by utrzymać się na parkiecie.

Aparat Kodak Vollenda 620, skonstruowany w latach 30. XX wieku, fot.: Kolossos.

Dziś rano Eastmann Kodak zgłosił przed nowojorskim sądem wniosek o ochronę przed wierzycielami zgodnie z Rozdziałem 11 amerykańskiego Prawa upadłościowego, czyli mówiąc wprost – ogłosił bankructwo. Równocześnie Kodak poinformował, iż finansowanie bankructwa w wysokości 950 mln dolarów zapewni bank Citigroup, a procesem upadłościowym jako dyrektor ds. restrukturyzacji kierował będzie Dominik Di Napoli, wiceprezes firmy FTI Consulting Inc.

Chociaż akcje Kodaka kosztowały w kwietniu 2007 roku tylko 27 dolarów, połowę mniej niż na przełomie XX i XXI wieku, nic nie zwiastowało dramatu. Jednak kryzys bankowy 2007 roku nie dał firmie szansy, a inwestorzy ostatecznie stracili wiarę w Kodaka we wrześniu 2011. Tuż przed zgłoszeniem wniosku o upadłość kurs akcji oscylował wokół 50 centów.

Bankructwo zgodnie z Rozdziałem 11 nie oznacza likwidacji firmy, a jedynie pozwala Kodakowi na zawieszenie obsługi zadłużenia na czas restrukturyzacji. Automatycznie zawieszony zostaje również handel akcjami firmy na amerykańskich giełdach papierów wartościowych.

Zobacz także:
"Ballady kolejowe" w Suwalskiej PAcamerze
Corel Painter 12.1 - aktualizacja
Metabones Smart Adapter – inteligentny adapter obiektywów Canon EF dla systemu Sony NEX
Oscar Barnack Award 2012 otwarty
Mamiya i Leaf od dziś razem
Sandisk i Lexar nie wchodzą w XQD
Wystawa laureatów BZ WBK Press Foto 2011
4 nowe konwertery do Panasonic LUMIX G
Kodak sprzedaje wytwórnię żelatyny
Oprogramowanie Kodak Document Print App dla urządzeń z systemem Android
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok
TEST: Sony SLT-A65 – zdjęcia jak z lustrzanki, filmy jak z kamery
Obiektywy i akcesoria dla aparatów systemu NIKON 1
Zdjęcia panoramiczne – aparaty Sony zrobią je za Ciebie
Relacja: Podstawy fotografii – kurs Akademii Nikona
Sony NEX – system nie tylko fotograficzny

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.872s.