Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Kamienie milowe" fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Kamienie milowe" fotografii
Dodał: Sebastian Kuniszewski 04.06.2008
Na anglojęzycznych stronach magazynu National Geographic zaprezentowano dziesięć historycznych zdjęć, będących "kamieniami milowymi" w historii fotografii.


W niepozornej galerii National Geographic zatytułowanej "Milestones in Photography" można zobaczyć dziesięć ważnych, z historycznego punktu widzenia, fotografii. Naturalnym, pierwszym "kamieniem milowym" jest datowane na rok 1826 zdjęcie francuskiego fizyka Josepha Nicéphore Niépce. Zajmował się on problemem utrwalenia obrazu tworzonego za pomocą camera obscura. Pierwszy w historii obraz fotograficzny, "zapisany" na płytce pokrytej warstwą specjalnego światłoczułego asfaltu, nosi tytuł "View from the Window at Le Gras" i przedstawia widok z okna domu rodzinnego wynalazcy.
 
Kolejnymi ważnymi dla historii fotografii obrazami są: pierwsza kolorowa fotografia wykonana w 1861 roku przez szkockiego fizyka James Clerka Maxwella, zestaw zdjęć angielskiego fotografa Eadwarda Muybridge'a, na których po raz pierwszy uchwycono sekwencję ruchów biegnącego konia oraz najstarsze znane zdjęcie tornada wykonane przez nieznanego autora w sierpniu 1884 roku, w Południowej Dakocie.

Galeria ''Milestones in Photography'' na stronie internetowej National Geographic

Pozostałych pięć historycznych fotografii pochodzi z XX wieku. Dzięki ciekawym, krótkim notkom zamieszczonym pod każdym ze zdjęć, można się dowiedzieć m.in. o tym, że pierwsze zdjęcie lotnicze nie było wykonane przez człowieka, ale przez... gołębie w 1903 roku. Pozostałe obrazy prezentują m.in. pierwszych zdobywców północnego bieguna, pionierskie, kolorowe zdjęcie podwodne z 1926 roku, fotografię odnalezionego w peruwiańskich Andach starożytnego miasta Inków Machu Picchu oraz znany wszystkim obraz afgańskiej dziewczynki autorstwa Steve McCurry, fotografa National Geographic.
 
Osoby zainteresowane historią fotografii mogą przejść także do kolejnych galerii, w których prezentowane są "kamienie milowe" fotografii podwodnej, dzikiej przyrody, kosmosu oraz Towarzystwa National Geographic. Warto też wspomnieć, że każde z prezentowanych, historycznych zdjęć udostępniono do pobrania w postaci plików JPG jako tapety Pulpitu.

Galeria "Milestones in Photography": photography.nationalgeographic.com

Zobacz także:
Internetowe warsztaty fotograficzne firmy Bogen
Rytuał zaczyna się w Afryce
Konkurs urodzinowy Epsona
Laureaci VI Biennale Fotografii Artystycznej "Dziecko"
Fotografia "Wilczego Szańca" za 190 tysięcy euro
"Odkryto" album fotogafii Andy'ego Warhola z autografem artysty
Dopalacz dla Photoshopa
Dawny Wrocław z lotu ptaka
Kontrowersyjne Google Street View w Europie?
The Photoshop Anthology – zupełnie darmowy podręcznik

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.759s.