Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Japonia lat trzydziestych XXw.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Japonia lat trzydziestych XXw.
Dodał: Sebastian Kuniszewski 24.06.2008
28 czerwca (sobota) o godz.12, krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha zaprasza na otwarcie wystawy pt. "Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934".


Wystawa która będzie eksponowana w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha prezentuje zbiór fotografii Ze’eva (Wilhelma, Wilka) Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934 roku. Pokazanych zostanie 148 wydruków czarno-białych o wymiarach 29x44 cm wykonanych na podstawie zeskanowanych negatywów w 2008 roku oraz 35 odbitek 8x12 cm z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''

Autor, urodzony w Krakowie w znanej żydowskiej rodzinie Aleksandrowiczów, zajmował się fotografią wyłącznie amatorsko. W dwudziestoleciu międzywojennym wiele podróżował, a wszystkie swoje wyprawy dokumentował za pomocą aparatu fotograficznego.


''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''

"Czułem się tak, jakbym wylądował na Marsie…" pisał w relacji z odbytej podróży do Nipponu, w pełni doświadczając odmienności, "inności" tamtego świata. Japońskie zdjęcia Aleksandrowicza to interesujący zapis zderzenia Zachodu ze Wschodem, spotkania odmiennych kultur, innych ludzi. W jego wydaniu jest to – pomimo wielu przeszkód – udana próba przekroczenia bariery kulturowej, a zapewne także językowej, w kontakcie z napotkanymi mieszkańcami Kraju Kwitnącej Wiśni.

''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''

Według Henryka Lipszyca i Mitsuhiko Toho, "w tych przenikliwych i sugestywnych obrazach, utrwalonych z autentycznym, pełnym ciepłej życzliwości zainteresowaniem, niezależnie od ich niezaprzeczalnych artystycznych i humanistycznych walorów, znajdujemy mimo wszystko świadectwo niełatwych czasów, w których przyszło żyć uwiecznionym na fotografiach ludziom". Krajobrazy, zabytki architektury, przypadkowo napotkani ludzie – biedni i bogaci – w teatrze, na stacji kolejowej i metra, w drodze i w świątyni, dzieci, studenci utrwaleni aparatem leica to zapis nieistniejącego już dzisiaj świata, to fotograficzne ukiyo-e.

''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''

Wystawie towarzyszy katalog-album, pierwsza tak obszerna publikacja na temat twórczości fotograficznej i osoby Ze’eva Aleksandrowicza, w opracowaniu graficznym Ryszarda Otręby. Realizowany w Muzeum manggha projekt wystawy i katalogu fotografii z podróży do Japonii to niezwykle interesujący przykład relacji polsko-izraelsko-japońskich. Stąd udział wystawy w osiemnastej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz honorowy patronat ze strony Ambasady Izraela oraz Ambasady Japonii w Warszawie.

''Fotografie Ze'va Wilhelma Aleksandrowicza z jego podróży do Japonii 1934''


Miasto: Kraków
Lokalizacja: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha
Ulica: M. Konopnickiej 26
Termin: 28.06.2008–31.08.2008
Godziny otwarcia: 10:00 do 18:00 codziennie, z wyjątkiem poniedziałków
Wernisaż: 28.06.2008, godz. 12:00
Adres WWW: www.manggha.krakow.pl

Zobacz także:
"MNY 05" Maćka Waszkiewicza
Najnowszy Firefox obsługuje profile barwne
Letnie warsztaty fotograficzne
Trwa konkurs "Wykluczone!"
Rynek fotografii 2008-2013
''Fotoplastikon 2008'' - znani w stylu retro
"Ambasadorzy Canona" – nowy program szkoleń i warsztatów

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.761s.