Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Historia fotografii wg Olympusa – ciąg dalszy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Historia fotografii wg Olympusa – ciąg dalszy
Dodał: Sebastian Kuniszewski 10.06.2009
Firma Olympus świętuje w tym roku swoje 90-lecie. Z tej okazji przygotowane zostały kolejne, polskojęzyczne e-wydania Olympus Gazette, w których prezentowana jest historia fotografii i aparatów tej marki. Polecamy!


Dwa pierwsze numery jubileuszowej Olympus Gazette prezentowaliśmy niespełna trzy tygodnie temu. Został w nich przedstawiony okres od początków firmy, która została założona w Japonii 12 października 1919 przez 30-letniego Takeshi Yamashitę, do końca lat 40. kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny Olympus 35.


Kolejne odcinki historii fotografii przedstawiają lata 50-te i 60-te ubiegłego wieku. W tym właśnie okresie Olympus postanowił stworzyć aparat, który był prosty w obsłudze i wygodny w noszeniu "niczym długopis". Tak w 1959 roku powstał Olympus Pen stworzony przez pana Yoshihisa Maitani. "(…)Rozpoczął on prace nad stworzeniem aparatu fotograficznego, który można byłoby kupić za 6000 jenów (odpowiednik miesięcznej pensji). Model o połówkowej wielkości kadru dysponujący doskonałym obiektywem D-Zuiko charakteryzował się wspaniałą jakością fotograficzną oraz był naprawdę przenośny."


"Równolegle z powstaniem stylu Pop Art, Pen z impetem zdobywał świat. Ten aparat o połówkowej wielkości kadru wykorzystywał standardowy film małoobrazkowy, wykorzystując połowę formatu przeznaczonego do ekspozycji obrazu. Jego kompaktowe wymiary wyzwoliły boom na aparaty fotograficzne trwający przez lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Jednakże, aż do 1961 roku 98% aparatów fotograficznych było kupowane przez mężczyzn.
 
W owym roku wraz z wprowadzeniem Olympus Pen EE odsetek kobiet kupujących aparaty skoczył do 33%. Aparat wykonujący zdjęcie po jednym naciśnięciu przycisku stał się głównym sprawcą popularności Pen.
 
(…)Inny popularny aparat serii Pen, model Pen FT, został wprowadzony w tym samym roku co Star Trek czyli w 1966. Przy sprzedaży, która osiągnęła zawrotną ilość 17 milionów sztuk, modele Pen stały się jedną z najbardziej popularnych i cieszących się powodzeniem serii aparatów fotograficznych. Dziś są poszukiwaną przez kolekcjonerów gratką, osiągając na aukcjach zawrotne ceny."


"Gdy statki Apollo i Sojuz zmierzały ku wspólnej misji USA-ZSRR, firma Olympus wprowadzała swój cud techniki, aparat OM-2, który dołączył do serii OM w roku 1975. Wyposażony w system automatycznego pomiaru ekspozycji (AE) z trybem preferencji przysłony dla migawki, aparat szczycił się również pierwszym na świecie systemem pomiaru bezpośredniego TTL. Helmut Newton, legenda fotografii, postanowił zaprezentować niezwykłe cechy OM-2, tworząc reklamówkę przedstawiającą zmysłowy akt, który wywołał niemałe zamieszanie w całej Europie."

Reklama aparatu OM-2, fot. Helmut Newton

To tylko fragmenty tekstów opublikowanych w kolejnych trzech numerach polskojęzycznej Olympus Gazette. Więcej archiwalnych zdjęć i materiałów można znaleźć pod podanymi poniżej adresami. Polecamy!

Olympus Gazette 03/2009: www.partner.olympus.pl
Olympus Gazette 04/2009: www.partner.olympus.pl
Olympus Gazette 05/2009: www.partner.olympus.pl

Zobacz także:
Lustrzanka Olympus E-620 w mikserze
Odliczanie dni do premiery pierwszego aparatu Olympus Mikro Cztery Trzecie
Historia fotografii wg Olympusa
Znajdź sobie obiektyw (Olympusa)
Olympus E-450 – mała i lekka lustrzanka dla początkujących
Olympus E-3 leci w kosmos!
TEST: Olympus E-30 – w pogoni za konkurencją
TEST: Olympus ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm 1:2.8-3.5 oraz ED 70-300mm 1:4.0-5.6
TEST: Olympus E-520 oraz E-420 - sposób na małą lustrzankę
TEST: Olympus ZUIKO DIGITAL ED 18-180 mm 1:3.5-6.3
TEST: Olympus mju: 1030 SW - kieszonkowy pancernik
TEST: Olympus E-3 – aparat dla podróżnika

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.593s.