Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Gigapan dla każdego!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
System mechanicznej stabilizacji matrycy zastosowany w aparatach Olympus E-3 i E-510 nie powstał z myślą o fotografii cyfrowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Gigapan dla każdego!
Dodał: Marcin Pawlak 09.10.2007
Już wkrótce każdy będzie mógł kupić urządzenie będące cywilną wersją automatycznego statywu, który pozwolił automatycznym łazikom NASA wykonać panoramy pustynnego, marsjańskiego krajobrazu.


Wykonywanie idealnych panoram jest żmudnym procesem – by uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości obejmujący całą sferę niebieską, trzeba wykonać nawet kilkaset zdjęć. By powtórzyć ten proces na Marsie NASA skonstruowała specjalną, zrobotyzowaną głowicę, która pozwoliła zautomatyzować cały proces. Już niedługo technologia ta może trafić w ręce "cywili" – wchodząca w skład amerykańskiej agencji Ames Intelligent Robotics Group we współpracy z uniwersytetem Carnegie Mellon oraz firmą Charmed Labs zaprezentowały technologię Gigapan. Składa się ona z dwóch elementów – wspomnianego robota oraz oprogramowania, które wykonane zdjęcia "klei" w panoramę oraz umożliwia umieszczenie jej w Sieci.
 
Z możliwościami oferowanymi przez Gigapan można zapoznać się już teraz. W tym celu należy założyć darmowe konto na serwisie www.gigapan.org oraz pobrać oprogramowanie umożliwiające załadowanie wykonanych przez nas zdjęć na serwer serwisu, gdzie zostaną połączone i udostępnione do oglądania. Można je również oglądać wykorzystując najnowszą wersję oprogramowania Google Earth.

Interfejs systemu Gigapan pozwala na płynne przeglądanie i powiększanie wykonanej panoramy a także umiejscowienie miejsca jej wykonania w systemie Google Maps.

Nieco bardziej zasobni w gotówkę mogą wziąć udział w programie Gigapan Beta, i kosztem jedynie 279 USD otrzymać prototypową wersję wspomnianego robota, który umożliwia rejestrowanie sferycznych panoram "prawie każdym aparatem" (jak zapewniają jego twórcy). Program Beta ma służyć dokładnemu przetestowaniu i udoskonaleniu robota przed wprowadzeniem go do sprzedaży. By zakwalifikować się do programu, należy do 19 października wypełnić odpowiedni formularz. Szczęśliwcy, którzy zostaną wybrani do uczestnictwa w programie, zostaną o tym poinformowani do 26 października.

Gigapan Imager, zrobotyzowana głowica, pozwala na pełną automatyzację wykonywania panoram.

Jedną z pierwszych organizacji, które już stosują technologię Gigapan jest UNESCO, które wykorzystuje ją w programie pozwalającym dzieciom z różnych stron świata zapoznać się ze środowiskiem, w którym żyją ich rówieśnicy. Z kolei Izba Turystyki stanu Pensylwania wykorzystała ją, by udokumentować miejsca związane z Wojną Secesyjną, jak teren bitwy pod Gettysburgiem.
 
Gigapan jest częścią Global Connection Project, wspólnego przedsięwzięcia Carnegie Mellon University Robotics Institute, NASA Ames Intelligent Robotics Group, Google oraz National Geographic.

Strony związane z projektem Gigapan:
Projekt Gigapan: www.gigapan.org
Carnegie Mellon University: www.cmu.edu
Charmed Labs: www.charmedlabs.com
Global Connection Project: www.cs.cmu.edu

Zobacz także:
Qimage 2008.100 – teraz również do drukowania panoram
Nikony D2Xs lecą w kosmos

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.995s.