Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Garden of Eden Andrzeja Maciejewskiego w Łodzi


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Garden of Eden Andrzeja Maciejewskiego w Łodzi
Dodał: Marcin Pawlak 01.02.2012
Łódzka Galeria Nowa zaprasza 2 lutego na wernisaż wystawy fotograficznego projektu Andrzeja Maciejewskiego. Przedstawia on martwe natury z owocami i warzywami, zainspirowane dziełami dawnych mistrzów malarstwa, skomponowane jednak z produktów zakupionych w supermarketach, z nalepkami lub w folii.


"Mój projekt przedstawia martwe natury z owocami i warzywami, zainspirowane dziełami dawnych mistrzów malarstwa, jak Michelangelo Caravaggio, Henri Fantin Latour, Louis Melendez czy mistrzowie holenderscy. Jednak różni się od nich tym ważnym szczegółem, że sfotografowałem nasze współczesne warzywa i owoce, zakupione w supermarketach, z nalepkami, lub opakowane w folię. Tytuły fotografii zawierają tzw. PLU numer i kraj pochodzenia.

Andrzej Maciejewski – Garden of Eden: Still Life with 4024(USA), 4025(USA), 4049(Honduras), 4410(USA) and 4026(USA).

Nasza cywilizacja wykreowała naiwne podejście do przyrody, gloryfikujące jej hojność i łaskawość. Jednocześnie jesteśmy z nią w nieustannej wojnie, usiłując ją ujarzmić i zaprząc w naszą służbę. Owoce i warzywa z supermarketów, ujednolicone, opakowane, ponumerowane, są doskonałym przykładem tego, jaki naprawdę mamy stosunek do natury. Rozwinięte społeczeństwa XXI wieku tworzą dla siebie sztuczny raj, gdzie wszystko, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jest ładne i bez skazy. Jednak w trakcie tego procesu powoli tracimy różne wartości, jak smak czy wyjątkowość.

Andrzej Maciejewski – Garden of Eden: Still Life with 4030(New Zealand), 4927(Italy), 4940(USA), 3127(Mexico), 4433(Panama) and 4958(Mexico).

Mój projekt zderza ze sobą te dwa konteksty – idealistyczną wizję stworzoną przez wieki naszej kultury i rzeczywistość, stworzoną przez naszą żarłoczną i wygodnicką cywilizację. Jest to rodzaj polemiki ze stereotypami, którym tak łatwo się poddajemy i które wciąż są chętnie wykorzystywane np. we współczesnych reklamach. Mój projekt ma być także inspiracją do refleksji nad tym jak patrzymy na świat, dokąd zmierza nasza cywilizacja i nad naszym stosunkiem do natury".

Andrzej Maciejewski – Garden of Eden: Still Life with 94210(Canada).


Andrzej Maciejewski. Urodził się w 1959 w Warszawie. Studiował fotografię w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie, Wyższej Szkole Fotografii w Ostrawie i na kursach ZPAF. Po studiach pracował dla ASP w Warszawie i dla Telewizji Polskiej. Jako młody artysta współpracował z kilkoma galeriami w Polsce, między innymi z Foto-Medium Art (Wrocław). W roku 1985 emigrował do Toronto (Kanada), gdzie rozpoczął karierę jako fotograf komercyjny, początkowo pracując dla studia Lenscape, specjalizującego się w fotografowaniu architektury i modeli architektonicznych, następnie prowadząc własną działalność, Klotzek Studio. Pod koniec lat 90. porzucił działalność komercyjną, aby całkowicie poświęcić się projektom artystycznym i przeniósł się na wieś (Eastern Ontario), gdzie mieszka do dziś. Spośród wielu projektów, które stworzył, największym sukcesem do tej pory był re-fotograficzny "After Notman", który wszedł do kanonu klasyki gatunku. Opublikował trzy książki: "Bread" (1996), "Toronto Parks" (1997) i "After Notman (2003). Jego prace były wystawiane w Polsce, Niemczech, Kanadzie, USA i Ugandzie i znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, włączając Canadian Museum of Contemporary Photography w Ottawie i McCord Museum of Canadian History w Montrealu. Od roku 2000 uczy także fotografii na kursach dla szkół podstawowych i średnich finansowanych przez Ontario Arts Council. Oprócz tego wykłada na Fleming College, Haliburton School of Arts (Ontario, Kanada).

Miasto: Łódź
Lokalizacja: Galeria Nowa
Ulica: ul. Traugutta
Termin: 02.02.2012 – 25.02.2012
Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godz. 14:00-18:00
Adres WWW: www.ldk.lodz.pl
Wernisaż: 2 lutego, godz. 18:00

Zobacz także:
Słabe wyniki Canona za rok 2011, prezes Uchide rezygnuje
Fotograficzna wyprawa marzeń - Patagonia 2012
Konkurs fotograficzny ''Aktywni zimą''
Ustrzelić ''Efy'' - warsztaty fotograficzne Akademii Nikona w bazie F-16
Jak fotografować dzieci? - warsztaty fotografii dziecięcej
Jak dbać o stare fotografie? - warsztaty
Jak fotografować w deszczu i mgle
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok
Panoramy w fotografii podróżniczej
Fotografia podróżnicza - porady na dobry początek
Neutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowej

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.391s.