Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Fotograf Warszawski


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fotograf Warszawski
Dodał: Błażej Organisty 05.12.2016
Antonina Gugała dokumentuje działalność warszawskich fotografów-rzemieślników. Jej zdjęcia można oglądać na wystawie "Fotograf Warszawski", której wernisaż zaplanowano na środę, 7 grudnia. Początek wydarzenia o godzinie 18.00 w Fundacja Archeologia Fotografii.


Fotograf Warszawski to projekt dokumentalny ukazujący różne aspekty działalności stołecznych zakładów fotograficznych. Antonina Gugała bada ślady obecności fotografów-rzemieślników w przestrzeni miasta. Zebrany materiał służy za punkt wyjścia dla rozpoznania funkcji społecznych pełnionych przez fotografów-rzemieślników oraz analizy języka, jakim posługują się oni w komunikacji z otoczeniem.

Autorka sporządziła dokumentację witryn ponad osiemdziesięciu zakładów fotograficznych współcześnie działających na terenie Warszawy. Podstawową motywacją do podjęcia tego działania była chęć zachowania pamięci o miejscach powszechnie kojarzonych z fotografią. Zrealizowany materiał unaocznia obecność zakładów fotograficznych w przestrzeni miasta oraz zwraca uwagę na język wizualny, jakim posługują się fotografowie-rzemieślnicy w celu zwrócenia uwagi przechodniów.

Fotograf Warszawski, fot. Antonina Gugała


Kolejnym elementem wystawy jest zbiór „zdjęć do dyplomu” wykonanych przez stołecznych fotografów. Autorka zleciła wykonanie swojego portretu fotografom we wszystkich udokumentowanych zakładach. Istotnym warunkiem tego eksperymentu było całkowite przeniesienie odpowiedzialności za ostateczny kształt zdjęć w ręce fotografów-rzemieślników. Pozyskana w ten sposób kolekcja wizerunków autorki pozwala odkryć społeczno-kulturowe kody rządzące fotografią rzemieślniczą.

Fotograf Warszawski, fot. Antonina Gugała


Teoretyczny szkielet projektu stanowi zaproponowany przez Terence'a Wrighta podział sposobów patrzenia na fotografię na trzy kategorie: patrzenie przez zdjęcie, na zdjęcie oraz na zdjęcie. Szczególnie inspirujące wydaje się ostatnie podejście, zachęcające do traktowania fotografii jako wskaźnika określonych reguł kulturowych, które determinują, jakie zachowania uznajemy za normatywne. Całość zebranego materiału umożliwia widzom samodzielne dokonanie analizy roli fotografii rzemieślniczej w kształtowaniu estetyki codzienności, a także w tworzeniu wizerunku profesji fotografa.

Fotograf Warszawski, fot. Antonina Gugała


Antonina Gugała (1989) – fotografka, autorka książek fotograficznych. Ukończyła studia na kierunku psychologia oraz iberystyka na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka Akademii Fotografii w Warszawie. Studiuje fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy). Stypendystka Spółdzielni Młodych Twórców (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, 2013) oraz Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy (2016).

Wernisaż: 7 grudnia, godz. 18:00
Termin wystawy: 7 – 18 grudnia 2016
Miejsce: Fundacja Archeologia Fotografii
Adres: ul. Generała Władysława Andersa 13, Warszawa
Godziny otwarcia: pon., czw., pt.: 11.00-17.00; wt., śr.: 11.00-19.00
Więcej informacji: faf.org.pl

Zobacz także:
Wernisaż w Zamościu
Świat w odcieniach szarości
Biennale Fotografii Zabytki
Jutro webinarium X-Rite
Imaging Korea od jutra
Wernisaż w Łódzkim Domu Kultury
Tomasz Stańko w obiektywie
Wernisaż Zwierciadeł
Markowski w Un-Posed

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.842s.