Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Filip Ćwik - 12 twarzy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Filip Ćwik - 12 twarzy
Dodał: Alina Plata 03.04.2013
Wystawa Filipa Ćwika składa się z serii 12 portretów wykonanych syryjskim uchodźcom w obozie Islahii w Turcji na początku września 2012.


12 osób patrzy wprost na ciebie. Przeszywają cię wzrokiem. Nikt się nie uśmiecha. Nie tylko patrzą, ale jeszcze mówią. Opowiadają o swoim życiu. Codziennym i niezwykłym. Pochodzą z Syrii, uciekli z niej jak tysiące innych ludzi, każdy z innego powodu. To okrutne historie. Już wiadomo, czemu się nie uśmiechają. Każda z osób – bez względu na płeć, wiek i zawód – spojrzała wojnie w twarz. Teraz patrzą na ciebie i wymagają twojej uwagi. Filip Ćwik, reporter i dokumentalista pojechał spotkać ich w Turcji, w obozie dla uchodźców. Pojechał nie tylko zrobić im zdjęcia, popatrzeć im w oczy. Te 12 spotkanych osób dzieli się swoją historią i zostawia świadectwo. Historię, którą warto poznać i zapamiętać. O takich wydarzeniach nie przeczytamy w gazetach. Wojny na świecie powoli nam się mylą i zlewają w jedno. Bliski Wschód jest niebezpieczny i ciągle trwa tam wojna. Nie wiesz po której stronie stanąć, co się tam dokładnie stało, kiedy do tego doszło? „12 twarzy” nie odpowiada na te pytania. Poznajemy życie codzienne, o którym istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć.

Abdul Aziz al-Mohammad. fot. Filip Ćwik

To historie ludzi, którym udało się przeżyć coś czego ludzie żyjący w latach pokoju nie potrafią sobie wyobrazić. Portrety zostały wykonane w najbardziej tradycyjny sposób. Ćwik wcielił się w rolę wędrownego fotografa. Podobnie jak czyniono w końcu XIX wieku, swoje studio ustawił na zewnątrz, na ulicy i zapraszał do wykonania zdjęcia i rozmowy. Dzięki temu zabiegowi bohater nie jest tylko modelem przed obiektywem. Ćwik użył aparatu wielkoformatowego, który pamiętał czasy II wojny światowej, zestawiając symbolicznie naszą pamięć zbiorową z aktualnymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Zdjęcia zostały wykonane na przełomie sierpnia i września 2012 w Islahiye w Turcji, przy granicy z Syrią.
Joanna Kinowska

Abu Hamid Dzaborsawit. fot. Filip Ćwik

Mohammed Az Ayman. fot. Filip Ćwik

Projekt fotograficzny składa się z serii 12 portretów wykonanych syryjskim uchodźcom w obozie Islahii w Turcji na początku września 2012. Wykonany kamerą 4x5 cala, na czarnobiałym materiale Polaroid 55. Wystawa składa się z 8 prac w formacie 50 x 60 cm oraz 4 prac o wymiarach 120x160 cm. Wszystkie oprawione są w dębowe, lakierowane na czarno ramy ze szkłem. Wystawie towarzyszą opowieści bohaterów zdjęć spisanych przez MICHAŁA KACEWICZA - publicystę tygodnika Newskweek. Stanowią one przejmujący zapis przeżyć i emocji towarzyszącym ofiarom reżimu Baszara al-Assada, a którym udało się uciec z ogarniętego wojną domową kraju.
Gdzie: Galeria Pauza, ul. Floriańska 18/5 (II piętro), Kraków
Wernisaż: 4.04, godz. 20
Czas trwania: 5.04-28.04

Zobacz także:
Kompakty Canon PowerShot SX280 HS i SX270 HS
Standardowy zoom - Canon EF-S 18-55mm
Poręczny Canon EOS 100D
Konsumencka lustrzanka Canon EOS 700D
Mini aparat Minox DCC 14.0
Epson L210 i L110 dla oszczędnych
Kompaktowy Olympus VH-520
Red Bull Illume - 6 tygodni do zakończenia przyjmowania zgłoszeń
Jerzy Lewczyński/Jan Lessaer - BHP, historia pewnej wyobraźni
Wideoporadnik: Podstawy drukowania
Ogromny obiektyw użyty do sfotografowania nowego papieża
Firmware - Sigma Merrill DP1 i DP2
Tamron SP 70-200 mm f/2.8 Di VC USD niedługo w sprzedaży
Polak wygrał konkurs fotograficzny Carl Zeiss 2012
Prosta kamera Rollei Racy Full HD
Capture NX 2.4.1

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.187s.