Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Duchowe pogranicze - wernisaż


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Duchowe pogranicze - wernisaż
Dodał: Błażej Organisty 21.01.2016
Wernisaż wystawy Duchowe pogranicze autorstwa Tadeusza Żaczka odbędzie się w galerii Kordegarda w Warszawie w czwartek, 21 stycznia, o godz. 18.00. Ekspozycja potrwa do 7 lutego.


Wystawa złożona z kilkudziesięciu czarno-białych fotografii – wybranych z bogatego archiwum autora – w niezwykły sposób oddaje specyfikę i nostalgiczne piękno polskiego prawosławia. Od lat osiemdziesiątych do dziś, tematem fotografii artysty jest duchowość prawosławnej społeczności kresów wschodnich. Owocem jego pracy jest monumentalny, unikatowy cykl, obrazujący obrzędy
i zwyczaje religijne okolic Grabarki, Jabłecznej, Drohiczyna czy Białej Podlaskiej i jej okolic.

fot. T. Żaczek


Przenikające się religie i wpływy różnych kultur sprzyjają pojawianiu się wysublimowanych form religijności. Prostota życia i szacunek dla wiary zdają się przenikać codzienność. W twórczej drodze autora podziw dla tych wartości okazał się bodźcem do podjęcia tematu:

Był 1976 rok. Artyści malarze z naszego regionu mieli na Grabarce plener. Pojechałem z nimi. Dokumentowałem plener w fotografii. Na Grabarce przeżyłem święto Spasa. Byłem nim zauroczony. Artyści wrócili, a ja zostałem. Dalej fotografowałem. Tamten pobyt zaważył na moich dalszych poszukiwaniach. Poznawałem prawosławie – jego kalendarz, liturgię, obrządek, ludzi. Prawosławie jest bardzo kolorowe – szaty, obrzęd, wnętrza świątyń. Czarno-białe zdjęcie odrywa człowieka od skupiania się na kolorze i podpowiada – zatrzymaj się, pomyśl, wejdź w świat duchowyopowiada autor zdjęć.

fot. T. Żaczek


Przez dekady intensywnej pracy, w trakcie stopniowego zgłębiania tematu i poznawania tamtejszych ludzi, powstawały najważniejsze ujęcia:

Zdarza się, że dopiero po pięciu, nawet dziesięciu wyjazdach robię, na przykład ze święta, jedno zdjęcie, niepowtarzalne. Potem próbuję nowego, jeszcze lepszego ujęcia i nic nie wychodzi. To jedno ujęcie wybieram z pośród pięćdziesięciu, stu zdjęćkontynuuje Tadeusz Żaczek.

Fascynacja autora rytuałami wschodu pozwoliła mu w niezwykły sposób wydobyć mistyczną atmosferę fotografowanych miejsc. Klasyczne, czarno-białe fotografie oddają specyficzny koloryt, wizualne bogactwo oraz przepych wnętrz i ornamentów.

fot. T. Żaczek


To swoisty paradoks, że oglądając je można zapomnieć o braku barw w obrazie – bogactwo bodźców wizualnych, wysmakowana tonalność i kontrastowość fotografii sprawiają, że silnie działają na zmysły, pozwalają odczuć nastrojową bliskość przedstawionych zdarzeń. Tamten świat – z bliska sfotografowany przez Tadeusza Żaczka - urzeka obrazami procesji i obrzędów, oświetlonych świecami wnętrz cerkwi, modlitewnymi gestami wiernych, unoszącym się dymem kadzidła, ustami wiernych w modlitewnym śpiewie... Najważniejsze jednak pozostaje dla oczu niewidzialne, trudne do zdefiniowania, odczuwalne jedynie pod powierzchnią obrazu. Wzbudzające szacunek dla tego niezwykłego, pełnego głębokich wartości świataopisuje kuratorka wystawy, Jolanta Rycerska.

fot. T. Żaczek


Tadeusz Żaczek - absolwent Politechniki Częstochowskiej i Studium Fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego prawosławia. Od ponad trzydziestu pięciu lat zawodowo związany z fotografią. Mieszka i pracuje w Białej Podlaskiej.

Wernisaż: 21 stycznia, godzina 18.00
Termin wystawy: 21.01-07.02.2016 r.
Organizator wystawy: Narodowe Centrum Kultury
Miejsce: Galeria Kordegarda
Adres: Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
Godziny otwarcia: wtorek - niedziela: 11.00 - 19.00
Kurator wystawy: Jolanta Rycerska
Więcej informacji: www.kordegarda.org

Zobacz także:
Kolejny pokaz zdjęć w Lunie
Biennale Fotografii Artystycznej
Paweł Opaliński - Krajobrazy z wyobraźni
Konkurs Olympus
Świat w kadrze dzieci i młodzieży, czyli nowy kurs Akademii Nikona
Dwie wystawy fotografii koncertowej
Dziś spotkanie z Przemysławem Pokryckim
Wystawa solarigrafii
Pokaz slajdów z Norwegii
Wernisaż wystawy "Kreacje Osobowości"
Wernisaż w Rybniku
Cztery pory roku
Konkurs "Jesienny spacer z aparatem" rozstrzygnięty!
Weekendowe wernisaże i spotkanie
Wernisaż Każdej minionej chwili
Planszówka fotografa
Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Pielaszkiem
Wernisaż wystawy "Chorwacja"
10-lecie Galerii Obok ZPAF
Fotograficzne abstrakcje – konkurs Fotografuj.pl

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.172s.