Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Cisza modlitwy - fotografie obrzędów religijnych nadbużańskiego Podlasia


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Cisza modlitwy - fotografie obrzędów religijnych nadbużańskiego Podlasia
Dodał: Katarzyna Stodolska 29.08.2012
Zapraszamy dnia 1 września do Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki w Kielcach, na wernisaż fotografii Tadeusza Żaczka i Alicji Ignaciuk prezentujących obrzędy i tradycje religijne mieszkańców Podlasia.


Prawosławie w fotografii Tadeusza Żaczka to temat ważny i obecny od dawna, naturalnie wynikający z jego życiowych i zawodowych doświadczeń. Temat ograniczony geograficznie do bliskich i znanych autorowi rejonów nadbużańskiego Podlasia, w których nieoczekiwanie odkrywa niecodzienny dla samego siebie aspekt duchowy.

Fot. Tadeusz Żaczek

Początkowa reporterska relacja, zaciekawienie dla odmienności kulturowej, fascynacja obrzędem i zachwyt nad barwnością liturgii, zmienia się z czasem w pełną szacunku obserwację, namaszczony dystans świadka tajemnicy wiary. Rodzaj tematu określa również technikę. Kolor charakteryzuje oficjalny przepych świątecznych obchodów, podkreśla bogactwo stroju hierarchów i wyposażenia cerkiewnych wnętrz.

Fot. Tadeusz Żaczek

Czerń i biel, z natury swojej jednoznaczna i szlachetna, zarezerwowana jest dla intymnej sfery przeżycia; skupionych portretów mnichów z Jabłecznej o twarzach jak ze starej ikony, wewnętrznego misterium modlitwy i polnej ballady pielgrzymowania.

Fot. Tadeusz Żaczek

Fotografie Tadeusza Żaczka dotykają delikatnej sfery religii i wiary, uczuć i odczuć, opowiadając o nich z dojrzałością, pokorą i wielką kulturą w myśl literackiego motta, zamieszczonego na internetowej stronie autora - Myśląc patrzę, czując rejestruję. (Małgorzata Nikolska)

Fot. Tadeusz Żaczek

Tadeusz Żaczek - urodził się w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. W 1981 r. ukończył Studium Fotografii. Od 26 lat zajmuje się fotografią zawodowo. Pracował jako instruktor fotografii (w Młodzieżowym Domu Kultury i Wojewódzkim Domu Kultury w Białej Podlaskiej), fotograf (w Muzeum Południowego Podlasia), fotoreporter (w oddziale regionalnym Gazety Wyborczej w Białej Podlaskiej). Jego fotografie były eksponowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Można je również obejrzeć w wydawnictwach albumowych poświęconych Lubelszczyźnie i Podlasiu, jak np. Między Wisłą a Bugiem, Ziemia Bialska, 100 najpiękniejszych miejsc Ziemi Lubelskiej i Ziemi Bialskiej, Lubelszczyzna, Biała Podlaska. Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich plenerach fotograficznych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fot. Tadeusz Żaczek

Alicja Ignaciuk - ur. w 1971 r., mieszka w Białymstoku. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i szyciem szat liturgicznych. Fotografią pasjonuje się od dwunastu lat. O swojej pasji mówi tak: To lata poszukiwań swojego miejsca w tym magicznym świecie. Choć tematem moich zdjęć często jest pejzaż, to wiodąca rolę wiedzie portret i fotografia sakralna. W wyprawach z aparatem najwięcej emocji dostarcza kontakt z drugim człowiekiem: nieprzewidywalny, zaskakujący. Zostawia trwały ślad i często najcieplejsze wspomnienia. Fotografia sakralna, a raczej jej zawężona cześć, która mnie interesuje, wykracza poza powszechny kontakt z modelem. Dotyka najbardziej intymnej sfery ludzkiego życia - duchowości. Wymaga szczególnej pracy nie nad modelem, obiektem, kadrem, a nad sobą. Wymaga dyscypliny, pokory i dystansu do samego siebie.
 
Jest autorką 5 wystaw indywidualnych, brała udział w 10 krajowych wystawach zbiorowych oraz 3 zagranicznych. Współorganizowała plener fotograficzny JABŁECZNA 2010 DUCHOWOŚĆ POGRANICZA, prowadziła warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Jest współautorką przewodnika Prawosławne cerkwie Białegostoku i okolic (opracowanie graficzne i fotografie) oraz albumu Klasztor Św. Onufrego w Jabłecznej (opracowanie graficzne i fotografie). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fot. Alicja Ignaciuk

Fot. Alicja Ignaciuk

Fot. Alicja Ignaciuk

Podczas otwarcia wystawy zostanie zaprezentowany film Jerzego Kaliny pt. Archimandryta, zwycięzcy konkursu Melchiory 2012 w kategorii Inspiracje Roku.
Miasto: Kielce
Lokalizacja: Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki
Ulica: Zamkowa 5/7
Termin: 02.09.2012 – 31.10.2012
Adres WWW: www.dompraczki.pl
Wernisaż: 1 września 2012, godz.18:00

Zobacz także:
Nowy battery pack Meike D800s do lustrzanek Nikona
Bałtycka jesień - plener i warsztaty fotograficzne tygodniowe i weekendowe
Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego
Plener i warsztaty fotograficzne Kaszuby 2012
Kodak powoli rezygnuje z rynku fotograficznego
Wernisaż fotografii wykonanych na planie filmu ''Pianista''
Warsztaty Fotografii Rzeczywistości
Epson Expression Home – małe drukarki domowe
ViewNX 2 - zgodny z systemem Mac OS
Bezpłatne testy obiektywów Tamron
Dzień otwarty w Warszawskiej Szkole Fotografii
Uniwersalny aparat Pentax X-5
Okazja do fotografowania: Gala Parowozów
Okazja do fotografowania: IV Wyścig Szczurów, czyli garnitur, aktówka i …adidasy
Bardzo szybkie karty SD od Verbatim o pojemności do 64GB
Nikon COOLPIX P7700 - aparat z jasnym obiektywem i obrotowym ekranem LCD

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.963s.