Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Canon skonstruował przetwornik CMOS o rekordowej rozdzielczości


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon skonstruował przetwornik CMOS o rekordowej rozdzielczości
Dodał: Jarek Zachwieja 05.06.2007
Wyścig megapikseli trwa nie tylko w sektorze aparatów kompaktowych. Jeden z czołowych producentów lustrzanek przedstawił prototyp nowego sensora o rozmiarach 19x28 mm i rozdzielczości – bagatelka – 50 megapikseli.


Choć na polu cyfrowych lustrzanek z matrycami większymi niż popularny format APS-C firma Canon póki co nie ma konkurencji, w jej laboratoriach powstają coraz ciekawsze wynalazki. Jednym z nich jest przetwornik CMOS o rozmiarach typowych dla standardu APS-H (19x28 mm) oraz dość niewiarygodnej rozdzielczości 50 milionów pikseli. Nie wiadomo jednak o nim nic więcej ponad to, że jest to prototyp nie związany z żadnym komercyjnym projektem tej firmy. Nie wiadomo też, czy i kiedy wejdzie on do seryjnej produkcji ani też ile mogłaby wynosić jego cena.

Dziesięciomegapikselowy Canon EOS 1D Mark III jeszcze zanim został wprowadzony do sprzedaży stał się najbardziej oczekiwanym cyfrowym aparatem reporterskim w historii. Nie wiemy jednak, czy jego następca będzie się charakteryzował pięciokrotnie większą rozdzielczością.

Pojawia się jednak pytanie: jaki cel ma konstruowanie matrycy APS-H o tak wysokiej rozdzielczości? Najnowszy aparat firmy Canon wyposażony w przetwornik tego formatu ma 10 megapikseli. Nie jest to rekordowa jak na dzisiejsze czasy rozdzielczość, lecz należy pamiętać, że kluczową cechą tego aparatu jest jego szybkość. Aby móc wykonywać zdjęcia z prędkością 10 klatek na sekundę, Canon EOS 1D Mark III (bo o nim tu mowa) potrzebuje aż dwóch procesorów obrazu typu Digic III - jakiej mocy obliczeniowej wymagałaby w takim razie matryca gromadząca pięć razy więcej danych?
 
Wszelkie domysły dotyczące możliwych zastosowań nowej konstrukcji są na razie czystymi spekulacjami. Canon nie opracował bowiem i nie planuje w najbliższym czasie opracowania żadnego urządzenia wykorzystującego prototypowy sensor CMOS. Fotoreporterzy mogą więc odetchnąć z ulgą – nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie czekała ich konieczność modernizacji sprzętu. Najprawdopodobniej natomiast odbiorcami nowych układów będą stacje badawcze, zakłady przemysłowe oraz – a może przede wszystkim – wojsko.

Zobacz także:
Canon EOS-1D Mark III – instrukcja już w Sieci
Canon EOS 1D po raz trzeci
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.435s.