Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  8. Europejski Festiwal "Integracja Ty i Ja"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

8. Europejski Festiwal "Integracja Ty i Ja"
Dodał: Marcin Pawlak 06.09.2011
Od dziś do 10 września, serwis VOD iplex.pl zaprezentuje internetową edycję 8. Europejskiego Festiwalu "Integracja Ty i Ja". W jej ramach użytkownicy zobaczą osiem filmów z tematyką niepełnosprawności w tle. Tegoroczna myśl przewodnia tej wyjątkowej imprezy to "Pasja i Miłość". Wszystkie produkcje prezentowane są widzom nieodpłatnie.


"Pasja i Miłość" to myśl przewodnia 8. Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja", który potrwa od 6 do 10 września br. Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń jest Koszalin, ale po raz pierwszy filmy i towarzyszące im prezentacje będzie można zobaczyć w sieci kin studyjnych kilkunastu polskich miast oraz na wirtualnych ekranach iplex.pl.


W repertuarze internetowej edycji Festiwalu znajdują się:
 
1. IV piętro (IV floor), reż. Tomasz Bardorsch, scenariusz Tomasz Bardorsch, Polska 2010, 28min.
 
Norbert zaczął żyć, dopiero, kiedy otarł się o śmierć. Po nieudanej próbie samobójczej, jego ciało było zupełnie bezwładne. Mistyczne uniesienie powoduje, że postanawia zmienić swoje życie i krok po kroku rozpocząć wszystko od początku. Obserwujemy dzień z życia bohatera, który wracając do domu wspina się na czwarte piętro, ciągnąc za sobą wózek inwalidzki, jak pielgrzym odprawiający pokutę.

Kadr z filmu ''IV piętro''.


2. Bez upadku (No collapse), scenariusz i reż. Jakub Stożek, Polska 2008, 34 min.
 
Poruszający się na wózku Wiktor gra w rugby, skacze ze spadochronem i uwielbia szybką jazdę autem. Jest również aktywnym rehabilitantem, który pomaga młodym pacjentom po wypadkach.


3. Nora wciąż żyje (Nora is still alive), scenariusz i reż. Martin Jabs, Niemcy 2010, 70 min.
 
Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Film pozwala obserwować jak – poza świadomością głównej bohaterki – zmienia się życie całej jej rodziny.


4. Obywatelka Dorotka (Citizen Dorotka), scenariusz i reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Izabela Szukalska, Polska 2009, 20 min.
 
Niektórzy twierdzą, że los zapisany jest w gwiazdach. Jednak to nie gwiazdy, ale partyjni notable ułożyli początek życiorysu tytułowej bohaterki filmu. Po 47. latach autorki filmu odnalazły dziecko górnika i przodownicy pracy. Jak życie zweryfikowało propagandowe hasła?


5. Po drugiej stronie ciszy (On the other side of silence), scenariusz i reż. Piotr Suzin, Polska 2009, 10 min.
 
On jest klaunem – mistrzem marionetek. Ona tancerką – jego muzą. Oboje tworzą oryginalne w swojej poetyce widowiska plenerowe, łączące teatr lalek, taniec i klaunadę. Funkcjonują w różnych światach: ciszy i dźwięku. Dziewczyna bowiem, jak cała jest rodzina, jest głuchoniema.


6. Uśmiechnij się i w nogi (Smile and run), scenariusz i reż. Ray Jacobs, Wielka Brytania 2010, 13 min.
 
Arty Party to grupa 11 pełnosprawnych i niepełnosprawnych performerów. Ich praca na scenie to podróż emocjonalna, odkrywanie ciała i duszy, próba poszukiwań sensu otaczającego świata.


7. Wszystko o mnie (All About Me), scenariusz i reż. Eva Katharina Bühler, Niemcy 2009, 56 min.
 
Kamil – 32-letni artysta, kompozytor, malarz, filmowiec, przed dziewięcioma laty stracił zdolność normalnego mówienia. Z powodu hiperwentylacji wypowiadane przez niego słowa są najczęściej zupełnie niezrozumiałe. Psychiatrzy twierdzą, że jego choroba to efekt blokady psychicznej, pozostałej po psychozie. Kamil ma jednak własne teorie na temat przyczyn swojej choroby.


8. Bóg, który już nie chroni (A god that no longer shelters), scenariusz i reż. Gaizka Urresti, Hiszpania 2010, 20 min.
 
Historia wędrówki ojca, który szuka odpowiedzi na pytania dotyczące niepełnosprawności syna. Daniel cierpi na syndrom Angelmana.
 
Wszystkie festiwalowe wydarzenia będą na bieżąco relacjonowane na stronie www.integracjatyija.pl. Internauci znajdą tam relacje reporterskie, wywiady z gośćmi Festiwalu – wybitnymi aktorami i filmowcami, fotoreportaże, a także relacje video z każdego dnia imprezy.


Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" stał się jednym z największych wydarzeń filmowych poświęconych problemom osób niepełnosprawnych w Europie, a pod względem liczby i różnorodności prezentowanych filmów dorównuje festiwalom organizowanym w Stanach Zjednoczonych.
Głównym celem festiwalu jest wspieranie integracji społecznej osób niepełnosprawnych przez sztukę filmową. Festiwal jest imprezą interdyscyplinarną, w trakcie której oprócz projekcji odbywają się dyskusje i spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, spektakle, happeningi, instalacje multimedialne i filmowe pokazy specjalne adresowane do osób w różnym wieku, z różnych środowisk często zamieszkujących na terenach społecznie zdegradowanych, ubogich w instytucje kulturalne i środowiska twórcze.
Na Festiwalu prezentowany jest najnowszy dorobek światowej kinematografii poświęconej problematyce niepełnosprawności. Różnorodność form filmowych i indywidualne podejście każdego twórcy do wspólnego tematu pozwala widzom spojrzeć na szerokie spektrum problemów osób niepełnosprawnych. Tym co wyróżnia filmy wyselekcjonowane na festiwal jest oprócz ich cennego przesłania, także ogromna wartość artystyczna, często potwierdzona nagrodami na największych światowych festiwalach. Można tu zobaczyć obrazy takie jak "W stronę morza", "Motyl i skafander", "Obcy we mnie", czy "Dróżnik", ale także niewyświetlane w Polsce filmy dokumentalne z dalekiej Azji, Afryki czy Stanów Zjednoczonych.
Podczas dotychczasowych edycji festiwalu, w latach 2003-2010, zostało zaprezentowanych łącznie blisko 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich, których bohaterami lub twórcami są osoby niepełnosprawne.
 

Iplex.pl zadebiutował na rynku w lutym 2008 roku. Repertuar serwisu to przede wszystkim filmy reprezentujące kinematografię polską, europejską i światową. Dzięki iplex.pl użytkownicy Internetu mogą oglądać nawet filmowe przedpremiery, a także wybrane filmy, które nie będą pokazywane w polskich kinach. Iplex.pl to wyjątkowa szansa również dla tych, którzy mają utrudniony dostęp do tradycyjnego kina i filmowych nowości. Iplex.pl łączy wysokiej jakości projekcje filmów ze starannie dobranym repertuarem. Internetowi widzowie iplex.pl znajdą w nim informacje o filmach i ich twórcach. Część seansów wyświetlana jest w jakości HD. Filmy zagraniczne wyświetlane są z oryginalną ścieżką dźwiękową i polskimi napisami lub z lektorem.

Strona festiwalu: www.integracjatyija.pl
Filmy festiwalowe: www.iplex.pl

Zobacz także:
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. IV: Który model jest najlepszy dla Ciebie?
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. III: Nikon D7000 – ma wszystko, co trzeba
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. II: Nikon D5100 – można poszaleć
Test amatorskich lustrzanek Nikona, cz. I: D3100 – po prostu rób zdjęcia
Wiem, co kupuję: monitor dla fotografa
TEST: AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G - nowe wcielenie klasyka
Olympus TOUGH – historia podwodna
Olympus TOUGH – twardziel dla najmłodszych (i nie tylko)
Olympus TOUGH – aparaty inne niż wszystkie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.492s.