To cykl fotografii czarno-białych wykonanych techniką otworkową w zupełnie odmienny niż dotychczas sposób. Jest to zupełne odejście od fotografii otworkowej. Zdjęcia są „czyste” i bardzo jak na otworek wyraźne. Autor utożsamia ludzi z przedmiotami, które znajdują się na zdjęciach, chce przez to pokazać, czym się poszczególne osoby zajmują nie tylko zawodowo.
|
fot. Michał Gozdek |
|
fot. Michał Gozdek |
Michał Gozdek - ur. 1976 r. w Chełmie. W 2001 r. ukończył wydział Pedagogiki UMCS w Lublinie, kierunek AiMK. Od 2004 r. należy do Foto-Klubu Ziemi Chełmskiej. Zajmuje się amatorsko od kilkunastu lat fotografią czarno-białą, a od kilku otworkową oraz od czasu do czasu filmem 8 mm. Wychodzi z założenia, że "nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne". Nie lubi nikogo naśladować i stara się robić „coś”, czego jeszcze nie było. Od kilku lat konstruuje i buduje wszelkiego rodzaju narzędzia i urządzenia związane z fotografią. Uczestnik kilku wystaw zbiorowych Foto-Klubu Ziemi Chełmskiej, wykładów dotyczących fotografii otworkowej oraz plenerów fotograficznych. W towarzystwie fotograficznym znany jako OMFMAN. Barytowy papier kąpał w samodzielnie złożonej chemii (wywoływacz metolowo-hydrochinonowy) nadającej odbitkom charakterystyczny ciepły ton. Tak przygotowane powiększenia możemy oglądać ze świadomością, że obcujemy z fotografią w klasycznej postaci, w której autor zamknął swoją energię i pomysłowość.
Michał Gozdek jest bowiem jednym z tych, którzy pokazują pewną alternatywę dla fotografii przeżywającej dziś niezwykłą ekspansję w wielu obszarach coraz bardziej digitalizującej się rzeczywistości. Ekspozycja ma także swoją charakterystyczną datę. W tym roku upływa 170 lat od oficjalnej prezentacji wynalazku J. L. Daguerre'a.