Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Cisza modlitwy - wystawa fotografii Alicji Ignaciuk i Tadeusza Żaczka


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Cisza modlitwy - wystawa fotografii Alicji Ignaciuk i Tadeusza Żaczka
Dodał: Katarzyna Stodolska
Miasto: Kielce
Lokalizacja: Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki
Ulica: Zamkowa 5/7
Termin: 02.09.2012 – 31.10.2012
Adres WWW: www.dompraczki.pl
Wernisaż: 1 września 2012, godz.18:00

Prawosławie w fotografii Tadeusza Żaczka to temat ważny i obecny od dawna, naturalnie wynikający z jego życiowych i zawodowych doświadczeń. Temat ograniczony geograficznie do bliskich i znanych autorowi rejonów nadbużańskiego Podlasia, w których nieoczekiwanie odkrywa niecodzienny dla samego siebie aspekt duchowy.

Fot. Tadeusz Żaczek

Początkowa reporterska relacja, zaciekawienie dla odmienności kulturowej, fascynacja obrzędem i zachwyt nad barwnością liturgii, zmienia się z czasem w pełną szacunku obserwację, namaszczony dystans świadka tajemnicy wiary. Rodzaj tematu określa również technikę. Kolor charakteryzuje oficjalny przepych świątecznych obchodów, podkreśla bogactwo stroju hierarchów i wyposażenia cerkiewnych wnętrz.

Fot. Tadeusz Żaczek

Czerń i biel, z natury swojej jednoznaczna i szlachetna, zarezerwowana jest dla intymnej sfery przeżycia; skupionych portretów mnichów z Jabłecznej o twarzach jak ze starej ikony, wewnętrznego misterium modlitwy i polnej ballady pielgrzymowania.

Fot. Tadeusz Żaczek

Fotografie Tadeusza Żaczka dotykają delikatnej sfery religii i wiary, uczuć i odczuć, opowiadając o nich z dojrzałością, pokorą i wielką kulturą w myśl literackiego motta, zamieszczonego na internetowej stronie autora - Myśląc patrzę, czując rejestruję. (Małgorzata Nikolska)

Fot. Tadeusz Żaczek

Tadeusz Żaczek - urodził się w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. W 1981 r. ukończył Studium Fotografii. Od 26 lat zajmuje się fotografią zawodowo. Pracował jako instruktor fotografii (w Młodzieżowym Domu Kultury i Wojewódzkim Domu Kultury w Białej Podlaskiej), fotograf (w Muzeum Południowego Podlasia), fotoreporter (w oddziale regionalnym Gazety Wyborczej w Białej Podlaskiej). Jego fotografie były eksponowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Można je również obejrzeć w wydawnictwach albumowych poświęconych Lubelszczyźnie i Podlasiu, jak np. Między Wisłą a Bugiem, Ziemia Bialska, 100 najpiękniejszych miejsc Ziemi Lubelskiej i Ziemi Bialskiej, Lubelszczyzna, Biała Podlaska. Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich plenerach fotograficznych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fot. Tadeusz Żaczek

Alicja Ignaciuk - ur. w 1971 r., mieszka w Białymstoku. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i szyciem szat liturgicznych. Fotografią pasjonuje się od dwunastu lat. O swojej pasji mówi tak: To lata poszukiwań swojego miejsca w tym magicznym świecie. Choć tematem moich zdjęć często jest pejzaż, to wiodąca rolę wiedzie portret i fotografia sakralna. W wyprawach z aparatem najwięcej emocji dostarcza kontakt z drugim człowiekiem: nieprzewidywalny, zaskakujący. Zostawia trwały ślad i często najcieplejsze wspomnienia. Fotografia sakralna, a raczej jej zawężona cześć, która mnie interesuje, wykracza poza powszechny kontakt z modelem. Dotyka najbardziej intymnej sfery ludzkiego życia - duchowości. Wymaga szczególnej pracy nie nad modelem, obiektem, kadrem, a nad sobą. Wymaga dyscypliny, pokory i dystansu do samego siebie.
 
Jest autorką 5 wystaw indywidualnych, brała udział w 10 krajowych wystawach zbiorowych oraz 3 zagranicznych. Współorganizowała plener fotograficzny JABŁECZNA 2010 DUCHOWOŚĆ POGRANICZA, prowadziła warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Jest współautorką przewodnika Prawosławne cerkwie Białegostoku i okolic (opracowanie graficzne i fotografie) oraz albumu Klasztor Św. Onufrego w Jabłecznej (opracowanie graficzne i fotografie). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fot. Alicja Ignaciuk

Fot. Alicja Ignaciuk

Fot. Alicja Ignaciuk

Podczas otwarcia wystawy zostanie zaprezentowany film Jerzego Kaliny pt. Archimandryta, zwycięzcy konkursu Melchiory 2012 w kategorii Inspiracje Roku.

Zobacz także:
12 najwspanialszych miejsc na świecie na fotograficzny plener
GIMP - alternatywa dla Photoshopa
Maasai Mara - fotograficzny raj Afryki
Lab.fotografuj.pl – jak zrobić fotoksiążkę
Polska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plener
Polska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za Bugiem
Nikon 1 V1 – jestem o krok przed Tobą
Jak fotografować w deszczu i mgle
Sony NEX – system nie tylko fotograficzny
Olympus TOUGH – historia podwodna
KRAJOBRAZ – jak zauważyć i zrobić ciekawe zdjęcie?
Portret w plenerze – praktyczny poradnik



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.888s.