Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Historia fotografii  >  Zdjęcia, które kłamią?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zdjęcia, które kłamią?
Autor: Alina Plata
W niektórych rodzajach fotografii retusz i edycja wykraczające nawet poza granice dobrego smaku to rzecz powszednia. Fotografia prasowa do tej kategorii nie należy. Jednak pokusa i łatwość manipulacji obrazem jest tak duża, że niektórzy decydują się upozować czy też upiększyć nawet zdjęcia reporterskie.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Wydłużone nogi, bardziej wcięte talie, wygładzone zmarszczki – w fotografii mody drobna korekta wyglądu modelki nie jest niczym zaskakującym. Gorzej, kiedy oszustwa i manipulacji obrazem dopuszczają się fotografowie prasowi, "zmieniając" w ten sposób rzeczywistość.

Oswojony wilk, pożyczony ryś
W 2010 roku Terje Hellesø otrzymał tytuł Fotografa Przyrodniczego Roku. Dzięki czujności ekspertów wyszło na jaw, że szwedzki fotograf… wklejał zwierzęta z cudzych fotografii do swoich zdjęć.
O manipulację przy zdjęciach oskarżył fotografa Gunnar Gloerson, członek stowarzyszenia zajmującego się ratowaniem dzikiej przyrody. Gloerson, który od lat zajmuje się ratowaniem rysi zauważył, że na zdjęciu, które Terje Hellesø zrobił rzekomo w lipcu, ryś ma futro charakterystyczne dla okresu zimowego.

fot. Terje Helleso

Podejrzenia wywołała także na wypowiedz fotografa – Hellesø twierdził także, że przez 9 miesięcy udało mu się zobaczyć 150 rysiów. Gloerson w ciągu swojej 52-letniej kariery widział ich tylko 15.
Fotograf przyznał się do fotomontażu i zapożyczenia feralnego rysia… ze zdjęcia pochodzącego z internetowej biblioteki fotografii.

Orygnalne zdjęcie z superstock.com


Organizatorzy konkursu Wildlife Photographer of the Year 2009 odebrali zwycięstwo hiszpańskiemu fotografowi José Luis Rodriguezowi, zarzucając mu, że sfotografowane przez niego zwierzę… było tresowane.
Jury konkursy, opierając się na opiniach specjalistów, twierdzi, że wilk, którego uwiecznił na swoim zdjęciu José Luis Rodriguez nie był dziki. Nie zezwala na to regulamin konkursu, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej. Rodriguez twierdził, że przez kilka tygodni wabił zwierzę mięsem i przyzwyczajał zwierzę do flesza i migawki, a samo zdjęcie wykonał przy pomocy aparatu wyzwalanego fotokomórką.

fot. Jose Luis Rodriguez

Jednak specjaliści od wilków żyjących na półwyspie iberyjskim twierdzą, iż jest to praktycznie niemożliwe, ze względu na ogromną płochliwość tamtejszych wilków.
Dowodem na oszustwo miało być podobieństwo zwierzęcia ze zwycięskiej fotografii do oswojonego wilka Ossiana, żyjącego w pobliskim rezerwacie. Ostatecznie Rodriguez został zdyskwalifikowany (i stracił 10 000 funtów nagrody), zaś konkurs z roku 2009 nie miał zwycięzcy.

Źródło: Suomen Luonto

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.21s.