Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  World Press Photo 2015 – galeria zwycięzców


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

World Press Photo 2015 – galeria zwycięzców
Autor: Przemysław Imieliński
Prezentujemy galerię najciekawszy zdjęć nagrodzonych w 58. edycji tego najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu fotografii prasowej, którego zwycięzcą został w tym duński fotograf Mads Nissen. Wśród laureatów znalazł się również Polak, Kacper Kowalski z Panos Pictures, którego cykl "Efekty uboczne" zdobył drugie miejsce w kategorii Projektów długoterminowych.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »

Jury 58. edycji konkursu World Press Photo wybrało zdjęciem roku pracę duńskiego fotografa Mads Nissen, przyznając jej tytuł Fotografii Roku 2014. Zdjęcie uznana za najlepsze wykonane w zeszłym roku nosi tytuł "Jon i Alex" i przedstawia parę homoseksualistów z Petersburga. Fotografia została wykonana Canonem EOS 5D Mark III.

World Press Photo of the Year 2015 – Zdjęcie Roku 2014: ''Jon and Alex'', fot. Mads Nissen. Życie gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych staje się w Rosji coraz trudniejsze. Mniejszości seksualne doświadczają dyskryminacji prawnej i społecznej, molestowania, a także padają ofiarą brutalnych ataków ze strony konserwatywnych grup religijnych i nacjonalistycznych.


Zwycięskie zdjęcie jest częścią większego projektu o nazwie "Homofobia w Rosji", zrealizowanego na zamówienie agencji Scanpix. Praca ta zdobyła także główną nagrodę w w kategorii Problemy współczesności.

Mads Nissen urodził się w 1979 r. w Danni. Po ukończeniu studiów na wydziale fotoreportażu w duńskiej Szkole Dziennikarstwa w 2007 r. pracował przez dwa lata w Szanghaju, gdzie dokumentował społeczne konsekwencje wzrostu gospodarczego zachodzącego w Chinach.
 
Fotografie z Chin publikował w takich tytułach jak "Time", "Newsweek" czy "Der Spiegel". Obecnie znowu pracuje w Danii dla dziennika "Politiken" i jest reprezentowana przez Panos Pictures.

WPP 2015 w liczbach
W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział fotografowie z całego świata, a dokładnie 5692 fotoreporterów ze 131 krajów, którzy nadesłali 97912 zdjęcia. Jury przyznało nagrody w ośmiu kategoriach tematycznych 42 autorom z 17 krajów: Australii, Bangladeszu, Belgii, Chin, Danii, Erytrei, Francji, Niemiec, Iranu, Irlandii, Włoszech, Polski, Rosji, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.

Jury i procedury
Jurorami konkursu było 17 cieszących się uznaniem specjalistów w dziedzinie fotoreportażu i fotografii dokumentalnej, a przewodniczyła im w tym roku Michele McNally, dyrektor działu foto "The New York Times". Wszystkie oceniane przez jury zebrane w biurze World Press Photo w Amsterdamie prace były anonimowe. W tym roku wszyscy uczestnicy konkursu, których prace dotarły do finałowego etapu, musieli dostarczyć oryginalne pliki zarejestrowane przez aparat. Dzięki temu jurorzy mogli sprawdzić, czy autorzy fotografii nie dokonali jakichś manipulacji obrazem i odrzucić te z nich, które nie spełniały wymogów regulaminu konkursu. W sumie w tej ostatniej fazie wyeliminowanych zostało ok. 20% zdjęć.

Nagrody
Nagrodą główną konkursu World Press Photo jest czek na kwotę w wysokości 10 000 euro. Dodatkowo, autor najlepszego zdjęcia zeszłego roku otrzyma od firmy Canona profesjonalną lustrzankę i zestaw obiektywów. Jury przyznawało także pierwsze, drugie i trzecie nagrody w każdej z kategorii. Laureaci pierwszej nagrody w każdej kategorii otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 1500 euro. Zwycięzcy, którzy zdobyli drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienia, dostaną statuetki Złote Oko i dyplom. Gala wręczenia nagród odbędzie się w Amsterdamie w dniach 24 i 25 kwietnia 2015 r.

Wystawa
Wszystkie nagrodzone zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie, która odwiedzi około 100 miast w 45 krajach. Otwarcie pierwszej z nich odbędzie się w Amsterdamie w dniu 18 kwietnia w 2015 roku.

Najciekawsze nagrodzone zdjęcia
Pierwsze miejsce w kategorii Portrety, zdjęcie pojedyncze – Raphaela Rosella, Australia, Oculi

Pierwsze miejsce w kategorii Portrety, zdjęcie pojedyncze, fot. Raphaela Rosella, Australia, Oculi

Moree, Nowa Południowa Walia, Australia. Laurinda czeka w swojej fioletowej sukience na autobus, który zabierze ją do szkółki niedzielnej. To jedna z wielu wykluczonych społecznie młodych kobiet, wywodzących się ze środowiska ubogich mieszkańców Australii, których dotyka bieda, rasizm i przemoc, przez popadają oni w uzależnienia i depresję.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.085s.