Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Warsztaty  >  Warsztat: Dodawanie daty na zdjęciach w IrfanView


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Warsztat: Dodawanie daty na zdjęciach w IrfanView
Autor: Marcin Pawlak
Data wykonania zdjęcia naniesiona na odbitkę ułatwia zachowanie porządku w albumach ze zdjęciami. Pokazujemy, jak ją dodać na zdjęciu za pomocą bezpłatnej przeglądarki IrfanView.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Oglądając zdjęcia w domowym albumie często zastanawiamy się, kiedy właściwie zostały one wykonane. Oczywiście, dobrym zwyczajem jest ich opisywanie, jednak nader często nie mamy do tego czasu i cierpliwości, co później kończy się bałaganem w domowym archiwum. Z tego powodu już od lat siedemdziesiątych aparaty fotograficzne wyposażane są w funkcje elektronicznego datownika. Odpowiednie przystawki do aparatów profesjonalnych (np. seria MF-12/13/14 Nikona) naświetlały odpowiednie informacje na marginesie pomiędzy klatkami filmu, tak by nie naruszyć treści zdjęcia. Ponieważ amatorzy zwykle woleli mieć informację o dacie umieszczoną bezpośrednio na zdjęciu, aparaty kompaktowe i tanie lustrzanki naświetlały odpowiedni napis w obrębie kadru.
 
Dziś wiele amatorskich aparatów cyfrowych również umożliwia nanoszenie daty i czasu wykonania zdjęcia bezpośrednio na zarejestrowanym ujęciu. My jednak nie zalecamy korzystania z tej możliwości, o ile nie zachodzi ku temu bezwzględna konieczność (np. z tak oznakowanych zdjęć muszą zostać wywołane odbitki natychmiast po ich wykonaniu). Zwykle jednak nanoszenie daty z poziomu aparatu przynosi więcej szkody niż pożytku, gdyż jest to dość brutalna i zwykle nieodwracalna ingerencja w jego treść. Zawsze okazać się może, iż pod dodanym napisem znalazł się istotny detal ujęcia, np. twarz teściowej… Napis dodany na zdjęciu skutecznie utrudnia również późniejsze przekadrowanie ujęcia. Dlatego zdjęcia lepiej wykonywać bez żadnych dodatków, a ewentualne napisy i komentarze dodać później, korzystając z komputera.

Gdzie ta data?
Zdjęcia wykonywane aparatem cyfrowym mają tę przydatną cechę, iż zawsze towarzyszy im dokładna (pod warunkiem, iż dobrze ustawiliśmy czasomierz wbudowany w aparat) data i godzina zarejestrowania ujęcia. I nie chodzi bynajmniej o datę zapisania pliku ze zdjęciem na karcie pamięci – ta może ulec zmianie w trakcie przekopiowywania zdjęć na dysk komputera.
 
Pliki zapisywane przez aparaty cyfrowe nie zawierają jedynie obrazu tworzącego zdjęcie. Towarzyszy im mnóstwo informacji dodawanych automatycznie przez aparat. Część z nich opisuje parametry wykonania zdjęcia (przysłona, czas ekspozycji, sposób pomiaru światła), część zawiera detale dość techniczne i zwykle mało interesujące. Co dla nas ważne, wśród tych informacji znajdują się również dokładne data i czas wykonania zdjęcia. Ten zbiór informacji nosi nazwę metadanych.

Dokładne data i czas wykonania zdjęcia to jedne z informacji zapisywanych w metadanych każdego zdjęcia. Możemy je odczytać w programie IrfanView wciskając klawisz E.

Na szczęście już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wszyscy liczący się producenci cyfrowych aparatów fotograficznych zaczęli stosować się do opracowanego przez japońskie stowarzyszenie JEITA (Japan Electronics and Information Technology Industries Association) standardu EXIF (Exchangeable Image File Format), opisującego treść i sposób zapisu wspomnianych metadanych. Dzięki temu programy do obróbki, przeglądania i katalogowania zdjęć mogą się nimi posługiwać niezależnie od tego, jakiego producenta aparatem zostało zarejestrowane zdjęcie.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.063s.