Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Walentynkowy poradnik fotograficzny


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Walentynkowy poradnik fotograficzny
Autor: materiał prasowy Nikon Polska
Walentynki to doskonała okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć, które pozwolą zachować na dłużej wspomnienia. Jak zrobić dobre zdjęcie podczas wieczoru we dwoje?


Zbliżają się Walentynki i czas romantycznych spotkań. To doskonała okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć, które pozwolą zachować na dłużej magiczny nastrój chwil spędzonych we dwoje. Wieczór i noc nie kojarzą się jednak z najbardziej udanymi pod względem technicznym zdjęciami. Mała ilość światła, którego źródła często rozmieszczone są punktowo i dość nierównomiernie, stanowi duże wyzwanie nawet dla doświadczonych fotografów. Jak uzyskać dobre zdjęcie podczas wieczornego spaceru czy kolacji przy blasku świec? Aby ułatwić to zadanie wszystkim zakochanym, firma Nikon przygotowała kilka praktycznych porad.

Wykorzystaj funkcje aparatu
Nie musisz zgłębiać tajników profesjonalnej fotografii, aby uzyskać ładne zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z automatycznych funkcji aparatu. Współczesne modele – zarówno kompaktowe, jaki i popularne lustrzanki – oferują szeroki wybór programów tematycznych oraz technologii gwarantujących najwyższą jakość obrazu. Z bogatego menu możemy wybrać np. „Portret nocny” czy „Krajobraz nocny” dostępne m.in. w innowacyjnym modelu Nikon COOLPIX S800c z systemem Android lub Nikon 1 S1. Dzięki temu, aparat samodzielnie dostosuje parametry ekspozycji, wiernie rejestrując wybrane ujęcie.

Dobierz parametry ekspozycji
Jeżeli nie chcemy zdawać się na ustawienia automatyczne, parametry ekspozycji możemy dobrać samodzielnie. Aby uchwycić nastrojowe oświetlenie, warto przede wszystkim wyłączyć lampę błyskową. Jej bezpośrednie, mocne światło spłaszcza fotografowaną scenę i nie pozwala na wydobycie wszystkich jej elementów. Gdy polegamy jednak wyłącznie na świetle świec, powinniśmy zwrócić uwagę, aby fotografowany obiekt nie znajdował się dalej niż metr od źródła światła, ponieważ jest ono bardzo słabe. Pamiętajmy, że brak doświetlenia lampą błyskową znacznie wydłuży czas otwarcia migawki, przez co zdjęcie może wyjść poruszone. Jednak i z tym można sobie poradzić.

Po pierwsze, należy ustawić wysoką czułość ISO. Dzięki temu skrócimy czas otwarcia migawki oraz zmniejszymy ilość światła niezbędną do właściwego utrwalenia sceny. Rozwiązanie to przeciwdziała również rozmyciu obrazu, zapewniając wyraźne ujęcia. Lustrzanki oraz aparaty kompaktowe z wymienną optyką, takie jak Nikon D3200 czy Nikon 1 S1, oferują możliwość manualnego ustawiania ISO do 6400, zaś kompakty, np. COOLPIX S800c bez problemu umożliwiają użycie wartości ISO 3200, gwarantując jednocześnie dobrą jakość zdjęć.

fot. Olga Olejnikova


Po drugie, fotografując po zmroku warto korzystać ze statywu lub ustawić aparat na stabilnej powierzchni, np. stole, krześle lub parapecie. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie podparcie, przeciwdziałając niepożądanym drganiom. Jeżeli zdecydujemy się na fotografowanie „z ręki” powinniśmy upewnić się czy obiektyw (wbudowany lub wymienny) wyposażony jest w system redukcji drgań VR, który umożliwia wydłużenie czasu ekspozycji. Dzięki temu nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych zdjęcia i filmy wychodzą nieporuszone.

Aby osiągnąć zamierzony efekt posiadacze lustrzanek i aparatów kompaktowych z wymienną optyką, mogą również skorzystać z jasnych obiektywów o niskiej wartości przysłony np. f/2, które pozwalają na robienie wyraźnych zdjęć przy bardzo małej ilości dostępnego światła.

Dla oddania wyjątkowej atmosfery na zdjęciu, niezbędne będzie również odpowiednie ustawienie balansu bieli, który pomoże wyeksponować ciepłe światło świec. Z powodzeniem można skorzystać ze zdefiniowanych w aparacie ustawień lub samodzielnie dokonać pomiaru.

Dziel się ważnymi chwilami
Zdjęciami z romantycznego wieczoru warto pochwalić się przed znajomymi. Dzięki aparatom takim jak COOLPIX S800c z systemem Android czy COOLPIX S5200 wyposażonym we wbudowany moduł Wi-Fi, pamiątkowe fotografie będziemy mogli z łatwością udostępnić w Internecie na najpopularniejszych serwisach społecznościowych, m.in. Facebooku, Twitterze lub Pintereście.

O czym warto pamiętać?
Końcowy rezultat zdjęć zależy w dużej mierze od światła, możliwości aparatu, naszych umiejętności, ale przede wszystkim od odpowiedniej atmosfery. Pamiętajmy, że pamiątkowe zdjęcia z romantycznego wieczoru możemy zrobić nie tylko w Walentynki…
 
Jeżeli powyższe rady nie zaspokoją Waszego głodu wiedzy warto skorzystać z kursów fotografii nocnej oferowanych m.in. przez Akademię Nikona. Warsztaty i szkolenia to doskonała okazja do rozwijania swoich umiejętności w praktyce pod okiem doświadczonych szkoleniowców i fotografów.

(1) W urządzeniu mobilnym należy zainstalować aplikację do obsługi adaptera bezprzewodowego Nikon (zgodną z systemami iOS i Android™).

Zobacz także:
Rozbudź wyobraźnię, zrób zbliżenie
Finaliści Sony World Photography Awards 2013
WYWIAD: dzieci ze Sri Lanki w obiektywie Izy Urbaniak
Kompakty z wymiennym obiektywem - co nowego?
World Press Photo - od narodzin do dnia dzisiejszego
Bądź futrografem, czyli o fotografowaniu zwierząt
Smakowite zdjęcia – poradnik fotografowania żywności
6 porad o tym, co i jak fotografować po ciemku


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.994s.