Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Ulead PhotoImpact 12 – prawie jak... Photoshop


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ulead PhotoImpact 12 – prawie jak... Photoshop
Autor: Przemysław Imieliński
Tajwańska firma Ulead zaprezentowała pod koniec września 2006 roku kolejną wersję popularnego programu do edycji zdjęć cyfrowych oraz projektowania grafiki i elementów stron internetowych. Ponieważ aplikacja dostępna jest już na polskim rynku, a jej cena nie jest wygórowana, postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie możliwości oferuje ona w zakresie edycji cyfrowych fotografii.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji nabywcy PhotoImpacta 12 otrzymują nie jeden program, lecz cały pakiet interesujących aplikacji i dodatków. W jego skład – poza samym PhotoImpactem – wchodzą następujące narzędzia:
- Ulead Photo Explorer 8.6 – ułatwiający importowanie, zarządzanie, przeglądanie i dystrybucję multimedialnych plików cyfrowych,
- PhotoImpact Album 12 – aplikacja do przygotowywania pokazów slajdów, archiwizacji zbiorów na płytach CD i DVD oraz ich publikacji w Internecie,
- Ulead COOL 360 – prosty program do tworzenia zdjęć panoramicznych,
- Ulead GIF Animator 5 – ułatwiający projektowanie animowanych grafik na potrzeby stron WWW i prezentacji multimedialnych.

Po instalacji i uruchomieniu programu pracę z nim rozpoczynamy od wybrania z menu ekranu powitalnego interesującej nas pozycji w zależności od tego, jakiego rodzaju czynność chcemy wykonać.

Początki nie muszą być trudne
Spośród nowych możliwości oferowanych przez program niezwykle interesująco – szczególnie dla początkujących fotoamatorów – prezentuje się tryb pracy nazwany przez twórców aplikacji ExpressFix. W postaci wygodnego w użyciu, uproszczonego interface’u udostępnia on użytkownikom zestaw automatycznych oraz półautomatycznych narzędzi, pozwalających w szybki sposób poprawić najczęstsze defekty zdjęć cyfrowych. Za ich pomocą możemy np. zredukować poziom zaszumienia fotografii wykonywanych przy wysokich czułościach matrycy (Reduce Noise) lub poprawić kolorystykę (SmartCurves). W wypadku obu tych narzędzi nie mamy niestety żadnego wpływu na sposób pracy oferowanych algorytmów.
 
Inaczej jest, gdy zdecydujemy się poprawić ogólną jasność i kontrast zdjęcia (Overall Exposure), wyrazistość głównego obiektu (Subject Exposure), usunąć niepożądany zafarb (Color Cast), zmienić nasycenie kolorów (Color Saturation), wyostrzyć obraz (Focus) lub zmodyfikować odcień skóry (Beautify Skin). Korzystając z wymienionych funkcji możemy bowiem wybrać jeden z trzech proponowanych przez program wariantów zdjęcia, ale także samodzielnie dostroić sposób oddziaływania poszczególnych algorytmów, korzystając z suwaków i opcji wyboru. Ten tryb pracy pozwoli nam także w prosty sposób wyregulować balans bieli (również obrazów zapisanych w plikach JPEG), usunąć czerwony kolor oczu z ujęć wykonywanych z wykorzystaniem lampy błyskowej, dowolnie obrócić obraz i zoptymalizować zdjęcia do wydruku, poprzez odpowiednie dopasowanie ich do formatu papieru. Pozostałe funkcje umożliwią nam natomiast wysłanie fotografii mailem lub przygotowanie z nich pokazu slajdów, prezentacji na stronie internetowej, kalendarza, a nawet tapety do telefonu komórkowego.

Automatyczne i półautomatyczne narzędzia trybu ExpressFix pozwalają szybko usunąć najczęstsze defekty naszych zdjęć cyfrowych. O tym czy zmiany idą w dobrym kierunku, możemy się przekonać oglądać obraz oryginalny i zmodyfikowany w oknie podglądu Dual View.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.164s.