Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Ulead PhotoImpact 12 – prawie jak... Photoshop


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ulead PhotoImpact 12 – prawie jak... Photoshop
Autor: Przemysław Imieliński
Tajwańska firma Ulead zaprezentowała pod koniec września 2006 roku kolejną wersję popularnego programu do edycji zdjęć cyfrowych oraz projektowania grafiki i elementów stron internetowych. Ponieważ aplikacja dostępna jest już na polskim rynku, a jej cena nie jest wygórowana, postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie możliwości oferuje ona w zakresie edycji cyfrowych fotografii.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji nabywcy PhotoImpacta 12 otrzymują nie jeden program, lecz cały pakiet interesujących aplikacji i dodatków. W jego skład – poza samym PhotoImpactem – wchodzą następujące narzędzia:
- Ulead Photo Explorer 8.6 – ułatwiający importowanie, zarządzanie, przeglądanie i dystrybucję multimedialnych plików cyfrowych,
- PhotoImpact Album 12 – aplikacja do przygotowywania pokazów slajdów, archiwizacji zbiorów na płytach CD i DVD oraz ich publikacji w Internecie,
- Ulead COOL 360 – prosty program do tworzenia zdjęć panoramicznych,
- Ulead GIF Animator 5 – ułatwiający projektowanie animowanych grafik na potrzeby stron WWW i prezentacji multimedialnych.

Po instalacji i uruchomieniu programu pracę z nim rozpoczynamy od wybrania z menu ekranu powitalnego interesującej nas pozycji w zależności od tego, jakiego rodzaju czynność chcemy wykonać.

Początki nie muszą być trudne
Spośród nowych możliwości oferowanych przez program niezwykle interesująco – szczególnie dla początkujących fotoamatorów – prezentuje się tryb pracy nazwany przez twórców aplikacji ExpressFix. W postaci wygodnego w użyciu, uproszczonego interface’u udostępnia on użytkownikom zestaw automatycznych oraz półautomatycznych narzędzi, pozwalających w szybki sposób poprawić najczęstsze defekty zdjęć cyfrowych. Za ich pomocą możemy np. zredukować poziom zaszumienia fotografii wykonywanych przy wysokich czułościach matrycy (Reduce Noise) lub poprawić kolorystykę (SmartCurves). W wypadku obu tych narzędzi nie mamy niestety żadnego wpływu na sposób pracy oferowanych algorytmów.
 
Inaczej jest, gdy zdecydujemy się poprawić ogólną jasność i kontrast zdjęcia (Overall Exposure), wyrazistość głównego obiektu (Subject Exposure), usunąć niepożądany zafarb (Color Cast), zmienić nasycenie kolorów (Color Saturation), wyostrzyć obraz (Focus) lub zmodyfikować odcień skóry (Beautify Skin). Korzystając z wymienionych funkcji możemy bowiem wybrać jeden z trzech proponowanych przez program wariantów zdjęcia, ale także samodzielnie dostroić sposób oddziaływania poszczególnych algorytmów, korzystając z suwaków i opcji wyboru. Ten tryb pracy pozwoli nam także w prosty sposób wyregulować balans bieli (również obrazów zapisanych w plikach JPEG), usunąć czerwony kolor oczu z ujęć wykonywanych z wykorzystaniem lampy błyskowej, dowolnie obrócić obraz i zoptymalizować zdjęcia do wydruku, poprzez odpowiednie dopasowanie ich do formatu papieru. Pozostałe funkcje umożliwią nam natomiast wysłanie fotografii mailem lub przygotowanie z nich pokazu slajdów, prezentacji na stronie internetowej, kalendarza, a nawet tapety do telefonu komórkowego.

Automatyczne i półautomatyczne narzędzia trybu ExpressFix pozwalają szybko usunąć najczęstsze defekty naszych zdjęć cyfrowych. O tym czy zmiany idą w dobrym kierunku, możemy się przekonać oglądać obraz oryginalny i zmodyfikowany w oknie podglądu Dual View.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.082s.