Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Canon EOS 40D – krok w stronę ideału


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Canon EOS 40D – krok w stronę ideału
Autor: Marcin Pawlak, Jarosław Zachwieja
Wprowadzony do sprzedaży w pierwszej połowie 2006 roku Canon EOS 30D w tak niewielkim stopniu różnił się od poprzednika, że niektórzy recenzenci ochrzcili go złośliwie "20D Mark II". Wprowadzony do sprzedaży 1,5 roku później następca tych modeli przynosi znacznie więcej zmian konstrukcyjnych. W ciągu ostatnich tygodni mieliśmy okazję dokładnie sprawdzić jego działanie w praktyce. Wyniki prezentujemy w naszym teście.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6|7|8|9|...|17 następna strona »

Zewnętrzna budowa Canonów "dwucyfrowych" nie uległa przez lata zasadniczym przeobrażeniom. Ostatnimi poważniejszymi zmianami było wprowadzenie w modelu 20D mocowania bagnetowego zgodnego ze standardem EF-S oraz dodanie na tylnej części obudowy niewielkiego manipulatora (dżojstika), umożliwiającego m.in. łatwiejszy wybór aktywnego pola AF. Trudno było oczekiwać po najmłodszym członku rodziny większych rewolucji konstrukcyjnych, jednak wprowadzone zmiany trudno określić tym razem mianem kosmetycznych poprawek.

Aby zobaczyć inne zdjęcie, najedź na jego miniaturkę poniżej. By jeszcze bardziej powiększyć wybrany widok, kliknij zdjęcie widoczne powyżej miniatur.Konstrukcja "czterdziestki" w stosunku do protoplastów uległa subtelnym, lecz istotnym modyfikacjom. Aparat został nieznacznie powiększony (stał się mimo to lżejszy od poprzednika o prawie 50 gramów – jednak nadal trzymając go w ręce ma się wrażenie, że jest to bardzo solidnie wykonany sprzęt), dzięki czemu nawet fotografowie o dość sporych dłoniach nie powinni mieć już problemu z najmniejszym palcem ześlizgującym się z dolnej części korpusu. Podobnym przeobrażeniom uległ sam uchwyt. Jest on grubszy i znacznie lepiej wyprofilowany, dzięki czemu aparat całkiem nieźle "klei się" do ręki (Canon EOS 40D przypomina tu konstrukcję doskonałej pod tym względem "dziesiątki"). Duży wpływ ma na to również pokrycie antypoślizgową gumą znacznie większego fragmentu korpusu w przedniej części – wokół nasady bagnetu. Dzięki temu łatwiej aparat utrzymać, gdy trzymamy go w opuszczonej ręce, zwłaszcza z ciężkim obiektywem.


Rzut oka z góry uwidacznia, iż w porównaniu do 30D (u góry zdjęcia) pogłębiony został uchwyt aparatu. Dzięki temu 40D (na dole) trzyma się dużo wygodniej.

Jednym z elementów budowy nowego Canona, na który położono dość mocny nacisk w kampanii reklamowej tego modelu miała być obecność dodatkowych uszczelnień, zwłaszcza w okolicach komory akumulatora oraz gniazda karty pamięci. Musimy jednak przyznać, że realizacja tych zapewnień nie wygląda zachęcająco – pianka, jaką pokryto krawędzie tych wrażliwych na wodę miejsc zapewni być może pewną ochronę przed kurzem i wilgocią, jednak już raczej nie uchroni ich przed zamoczeniem w takim stopniu, w jakim zrobiłyby to na przykład uszczelnienia zastosowane w Nikonie D300 lub Sony A700. Nie poprawiono też szczelności przycisków, oraz połączeń obudowy. Choć trudno jest nazwać Canona "czterdziestkę" aparatem źle wykonanym (na pewno nie został pod tym względem zaprojektowany gorzej od swojego poprzednika), to zachwalanie jego "znacznie zwiększonej szczelności" jest już pewnym nadużyciem. Wprowadzone w tej kwestii zmiany w stosunku do poprzednich modeli to zaledwie kosmetyka.

Obrzeża gniazda akumulatora otoczono delikatną, piankową uszczelką.

Paradoksalnie, najbardziej poprawione zostały uszczelnienia złączy USB, wideo, synchronizacji zewnętrznych lamp błyskowych oraz przewodowego pilota (wężyka). Stało się tak za sprawą modernizacji gumowych zaślepek przykrywających te gniazda. Przy okazji poprawiło to w znacznym stopniu dostęp do tych miejsc. Szkoda jednak, że konstruktorzy nie pokusili się o rozwiązanie zastosowane w Nikonie D300 i chociaż w przypadku złączy synchro oraz pilota nie zdecydowali się na zastosowanie oddzielnych zaślepek – bardzo ułatwiłoby to korzystanie z aparatu w pewnych sytuacjach. Samym zaślepkom nie można jednak nic zarzucić. Otwierają się łatwo, nawet jeżeli mamy na dłoniach rękawiczki (co raczej nie było możliwe do wykonania w Canonie EOS 30D) i dobrze przylegają do krawędzi korpusu.

Zestaw gniazd połączeniowych jest ten sam, co w 30D, przekonstruowano jednak przykrywające je gumowe zaślepki.

Przy okazji porównania dostępnych złączy z analogicznymi rozwiązaniami w konstrukcjach konkurencji uderzyło nas, że firma Canon nie zdecydowała się zaopatrzyć modelu EOS 40D w zdobywające coraz większą popularność złącze HDMI. W obliczu rosnącej popularności telewizyjnych odbiorników High Definition taki krok wydaje się być nieco dziwny. Najwyraźniej jednak producent uznał, że konstrukcja klasy prosumer nie będzie "zmuszana" do współpracy z telewizorem. Jednak jeżeli tak, to po co w takim razie promować naszym zdaniem jeszcze mniej praktyczny wynalazek znany pod nazwą Direct Print (druk bezpośredni)?
« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6|7|8|9|...|17 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.535s.