Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Sony Alpha NEX-5N: pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony Alpha NEX-5N: pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe
Autor: Marcin Pawlak
NEX-5N to nowe wcielenie cieszącego się dużym uznaniem bezlusterkowca Sony. Prezentujemy pierwsze wrażenia z użytkowania tego aparatu oraz wykonane nim zdjęcia.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Sony Alpha NEX-5N to czwarty już model bezlusterkowców z serii NEX. Chociaż na pierwszy rzut oka można go pomylić z poprzednikiem, wewnątrz zaszły niemałe zmiany. Najważniejszą zmianą w specyfikacji w stosunku do poprzednika jest wykorzystanie 16-megapikselowego przetwornika CMOS w miejsce stosowanego wcześniej układu zawierającego 14 megapikseli. Przetwornik ma oczywiście ten sam rozmiar APS-C, co w poprzednich NEX-ach. Zastosowanie nowej matrycy CMOS przyniosło też zmiany w zakresie czułości pracy: najniższa obniżona została do 100 ISO (z 200 ISO), zaś najwyższa wzrosła do 25 600 ISO (z 12 800 ISO).


NEX 5N nie różni się zasadniczo sposobem obsługi od poprzednika, wprowadzone modyfikacje wynikają przede wszystkim z wprowadzenia sterowania za pośrednictwem ekranu dotykowego. Interfejs dotykowy został jednak wprowadzony w sposób mało inwazyjny i nie narzuca się użytkownikowi – raczej uzupełnia on funkcjonowanie tradycyjnych przycisków i pokręteł, niż je zastępuje. Jeśli wolimy tradycyjny sposób sterowania aparatem, możemy dotykową funkcję ekranu zignorować bądź zupełnie wyłączyć w menu aparatu.

Mimo zastosowania ekranu dotykowego zachowano wszystkie tradycyjne elementy kontrolne.

Nowością w modelu NEX 5N (i wyżej pozycjonowanym NEX-7) jest dodanie elektronicznej pierwszej kurtyny migawki. Rozwiązanie to, dzięki wyeliminowaniu konieczności zamknięcia i ponownego otwarcia mechanicznej migawki przed wykonaniem zdjęcia, pozwoliło znacząco zredukować czas reakcji aparatu na wciśnięcie spustu – według producenta wynosi on zaledwie 20 ms. Pierwsze wrażenia z używania aparatu wydają się to potwierdzać, czas reakcji aparatu na wciśnięcie spustu jest rzeczywiście znacznie krótszy niż w NEX-ach pierwszej generacji, korzystnie wypada też na tle bezlusterkowej konkurencji. Inną korzyścią z zastosowania pół-elektronicznej migawki może być jest wyeliminowanie drgań wywołanych jej pracą. Imponująca jest też szybkostrzelność nowego NEX-a – w ciągu sekundy może on zarejestrować aż 10 klatek.

Krótki czas reakcji na naciśnięcie spustu powoduje, że NEX 5N dobrze nadaje się do dokumentownia szybkich, dynamicznych scen.

Inną nowością w modelu 5N (oraz lustrzankach Alpha SLT-A77/65) mechanizm korygowania wad optyki Lens compensation, który ma niwelować wpływ winietowania, aberracji chromatycznej oraz zniekształceń geometrii. Każdą z tych korekt można aktywować osobno, a korzystają one z bazy profili obiektywów Sony z mocowaniem E zapisanej w pamięci aparatu. Lista ta będzie uzupełniana o kolejne obiektywy w ramach aktualizacji oprogramowania wewnętrznego (firmware).
 
Pierwsza generacja NEX-ów nie przewidywała stosowania elektronicznego wizjera, kadrowanie na LCD było jedyną dostępną możliwością. Do aparatu NEX-5N można już podłączyć stosowny wizjer (FDA-EV1S). Został on wykonany w technologii OLED i zapewnia wysokie kontrast oraz szczegółowość obrazu – to pierwszy wizjer elektroniczny, który ma rozdzielczość XGA – by to uzyskać, konieczne było zastosowanie aż 2 359 000 punktów budujących obraz (ten sam wyświetlacz zastosowano w najnowszych lustrzankach A65 i A77).

Położenie opcjonalnego wizjera FDA-EV1S można regulować w szerokim zakresie.


Wraz z nową generacją NEX-ów światło dzienne ujrzała też inna nowinka – nowy adapter, umożliwiający korzystanie z lustrzankowych obiektywów Sony z bagnetem A (dawniej Minolta). Nowością w nim jest to, iż zapewnia on pełny autofokus działający na zasadzie pomiaru fazowego, a więc taki, jak stosowany w lustrzankach. By to uzyskać, w adapter LA-EA2 wbudowano cały 15-polowy układ autofokusa (3 pola krzyżowe) wraz z półprzepuszczalnym lustrem – dokładnie taki, jak w najnowszej lustrzance A65.

W adapter LA-EA2 wbudowano kompletny, lustrzankowy układ autofokusa działającego na zasadzie pomiaru fazowego.

Z nowego adaptera korzystać może również NEX 7 i kamera NEX-VG20E, a po aktualizacji oprogramowania również modele NEX 3, NEX 5 oraz NEX 3C. Warto zauważyć, iż adapter LA-EA2 wyposażono również w mechaniczny układ napędu autofokusa, zatem w pełni możemy wykorzystać nawet najstarsze obiektywy wyposażone w mocowanie zgodne z bagnetem A.

Najważniejsze nowości w aparacie Sony NEX 5N:
 • ekran dotykowy,
 • elektroniczna pierwszy kurtyna migawki,
 • 16-megapikselowy przetwornik obrazu,
 • zakres czułości ISO poszerzony do 100-25600,
 • 10 kl./s w trybie zdjęć seryjnych (w pełnej rozdzielczości),
 • korekta zniekształceń geometrii, winietowania i aberracji chromatycznej,
 • zwiększenie limitu Auto ISO do wartości 3200,
 • nagrywanie filmów HD 1080p dla 60/50/24 kl./s w formacie AVCHD,
 • filmowanie w trybach A/S/M.


 • Na następnej stronie zamieszczamy przykładowe zdjęcia wykonane aparatem Sony NEX 5N (uwaga, objętość zdjęć JPEG do 7 MB, zdjęć RAW ok. 17 MB).
  « poprzednia strona 1|2 następna strona »
  Powrót do listy artykułów
  Konkurs  Konkurs
  Nocą wszystko wygląda inaczej

  Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
  Nocą wszystko wygląda inaczej
   
  Ostatnio dodane zdjęcie:
  [30.11.2018]
  Autor:
  Ilona Idzikowska
   
  Dodaj swoje zdjęcie
  Przejdź do galerii
  Poprzednie konkursy
  Nagrody w konkursie

   


  AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
  Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
  Czas generacji: 1.812s.