Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Recenzja: Uchwyt pionowy do lustrzanek Sony A200/A300/A350


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Uchwyt pionowy do lustrzanek Sony A200/A300/A350
Autor: Marcin Pawlak
Uchwyt pionowy to dodatek przydatny nie tylko użytkownikom dużych, profesjonalnych korpusów. Poprawia funkcjonalność i wygodę użytkowania również małych, amatorskich lustrzanek - takich jak Sony A200, A300 czy A350.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Amatorskie lustrzanki są zwykle niewielkich rozmiarów, i najwygodniej korzysta się z nich osobom o niedużych dłoniach. Jeśli jednak kogoś natura obdarzyła dłońmi "jak bochny chleba", korzystanie z małego korpusu staje się mało komfortowe. Z pomocą przychodzi wówczas uchwyt pionowy, zwany też z gripem bądź battery packiem. Chociaż jego zasadnicze zadania to ułatwienie fotografowania w pionowej orientacji korpusu oraz zapewnienie dodatkowego zasilania, jednak zwykle bardzo poprawiają też komfort trzymania aparatu w pozycji poziomej, gdyż zapewniają podparcie dla zewnętrznej części dłoni oraz małego palca, który zwykle ześlizguje się pod spód niewielkiego korpusu.


Niestety, producenci często uważają, iż udogodnienie takie jak dodatkowy uchwyt pionowy nie należy się użytkownikom korpusów amatorskich, i nie oferują do nich odpowiednich akcesoriów. Pierwsza lustrzanka firmowana przez Sony, A100, również pozbawiona była możliwości współpracy z firmowym gripem, co wywołało energiczne protesty dawnych i obecnych użytkowników systemów Dynax/Alfa. Sytuacja zmieniła się na lepsze wraz ze wprowadzeniem zaawansowanego korpusu A700 – do niego Sony oferuje już świetnie zaprojektowany i bardzo dobrze wykonany uchwyt VG-C70AM. Pozostawało jednak pytanie, czy podobny uchwyt Sony zaoferuje użytkownikom przyszłych korpusów amatorskich.

Wspólny uchwyt dla A200, A300 oraz A350
Sprawa wyjaśniła się wraz z prezentacją modelu A200, a nieco później blisko z nim spokrewnionych A300 oraz A350. Wspólny dla wszystkich trzech wspomnianych lustrzanek Sony uchwyt VG-B30AM bardzo przypomina ten przeznaczony dla A700. Dobrze wyprofilowany uchwyt pod dłoń wraz ze spustem został przesunięty jest w dół o dobre 3-4 centymetry. Taki "udziwniony" kształt przesuwa uchwyt bliżej środka ciężkości aparatu, dzięki czemu cały zestaw jest lepiej wyważony. Dzięki obniżeniu uchwytu nie musimy też wysoko zadzierać ręki trzymającej aparat. Taka budowa gripa zapewnia, iż nawet kilkugodzinna praca z aparatem nie będzie męcząca.
 
Wyprofilowanie uchwytu dłoni jest bardzo dobre, dużo lepsze niż samego korpusu. Podobnie jak ma to miejsce w A700 i przeznaczonym dla tego aparatu gripie, na uchwycie znajdują się wgłębienie na palec środkowy oraz występ oddzielający go od palca serdecznego, dzięki czemu dłoń od razu układa się na nim we właściwy sposób. Występ na tylnej ściance gripa, na którym opiera się kciuk, został dużo lepiej wyprofilowany niż jego odpowiednik na korpusie aparatu co powoduje, iż trzymany za uchwyt pionowy aparat bardzo pewnie "zakotwicza się" w dłoni. Gdyby tego było mało, odpowiednie "oczko" na gripie umożliwia zamocowanie dodatkowego paska.


Ergonomiczne wyprofilowanie gripa pozwala wygodnie trzymać aparat niezależnie od orientacji kadru.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.278s.