Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Michael Freeman, "Krajobrazy i przyroda"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Michael Freeman, "Krajobrazy i przyroda"
Autor: Sebastian Kuniszewski
"Krajobrazy i przyroda", jedna z trzech książek nowej serii poradników National Geographic, to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego fotoamatora.


Nowa seria poradników National Geographic Profesjonalna Fotografia Cyfrowa obejmuje trzy książki autorstwa Michaela Freemana – światowej sławy fotografa i pisarza, który specjalizuje się w fotografii podróżniczej. W ciekawych i atrakcyjnie wydanych książkach serii, przystępnym językiem zostały wyjaśnione kluczowe zagadnienia dotyczące aspektów fotografii cyfrowej: koloru, krajobrazu i przyrody oraz fotografii zbliżeniowej.

Podróż dookoła świata
"Krajobrazy i przyroda" to nie tylko poradnik pełen praktycznych wskazówek i technik fotograficznych, ale i nietypowy, barwny przewodnik dookoła świata. Niemal każde ze świetnych zdjęć autorstwa Michaela Freemana jest szczegółowo podpisane, dzięki czemu Czytelnik wie w jakim zakątku Ziemi było zrobione.
 
Książka podzielona jest na trzy części: Krajobraz naturalny, Przyroda oraz Krajobrazy cywilizacyjne. Z kolei w każdym z wymienionych działów pojawiają się po dwa studia przypadków. Są to dokładne i praktyczne opisy działań Autora w konkretnym otoczeniu, o danej porze dnia, w szczególnych warunkach pogodowych. Między innymi szczegółowo opisany jest sposób analizy otoczenia w zatoce Fundy, w pobliżu Nowej Szkocji, pokazane kolejne próby kadrowania krajobrazu Monument Valley w USA, przedstawiona sesja japońskich Makaków kąpiących się w gorących źródłach na wyspie Honsiu oraz podejście do tematu modernistycznej architektury Ameryki.

''Krajobrazy i przyroda'' – Profesjonalna Fotografia Cyfrowa

Główna cześć książki, podzielona na małe podrozdziały tematyczne, to odkrywanie i wychwytywanie piękna przyrody, detali, kolorów, faktur, a równocześnie inspiracja do własnych poszukiwań. Szczególną uwagę Autor zwraca na naturalne światło – najbardziej zmienny czynnik decydujący o nastroju zdjęcia – oraz pogodę, która determinuje rodzaj oświetlenia: od miękkiego słońca w mglisty wrześniowy poranek po monotonną szarość zachmurzonego nieba.
 
W sposób poradnikowy Freeman przedstawia również sztukę fotografowania dzikiej przyrody. Podpowiada jak wtopić się w otoczenie, jak tropić zwierzęta w ich naturalnym środowisku czy przygotować kryjówkę na dłuższą sesję. W "Krajobrazach i przyrodzie" scharakteryzowano nawet siedliska niektórych zwierząt, które możemy spotkać począwszy od lasów tropikalnych, aż po obszary skute wiecznym lodem.
 
Pod koniec podróży "dookoła świata" zmieniamy otoczenie z pustyń, wulkanów i ośnieżonych górskich szczytów na industrialny krajobraz dużych metropolii, miejskich ogrodów i małych miasteczek. W tej części Michael Freeman omawia sposoby jak ciekawie uchwycić w kadrze życie ulicy, detale architektoniczne oraz rozległe panoramiczny miast.

Praktyczne wskazówki
W książce nie brakuje oczywiście czysto technicznych informacji. Autor odnosi się do cyfrowej korekty obrazów oraz wspomina o efektach możliwych do uzyskania na ekranie komputera. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kurs Photoshopa. O wiele więcej miejsca zajmują podpowiedzi jak dobrać sprzęt w zależności od warunków sesji plenerowej, jak transportować go i chronić przed czynnikami zewnętrznymi, a nawet jak przygotować się do sesji lotniczej!
 
Wszystkie wspomniane porady oraz wiele innych wskazówek zilustrowano ponad 400 fotografiami i opisano lekkim, przystępnym językiem. Dzięki temu "Krajobrazy i przyroda" Profesjonalna Fotografia Cyfrowa to pozycja przygotowana na najwyższym poziomie przez profesjonalistów, jednak wbrew marketingowej nazwie serii, skierowana do początkujących i średniozaawansowanych fotografów. Podsumowując – książka Michaela Freemana jest warta swojej ceny i powinna znaleźć się na półce każdego fotoamatora.

Michael Freeman – światowej sławy fotograf i pisarz – jest autorem ponad 20 cieszących się popularnością książek. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, architekturze oraz sztuce Azji. Popularność w dużej mierze zawdzięcza stosowaniu efektów specjalnych. Od wielu lat jest czołowym fotografem magazynu Smithsonian, pracował również dla wydawnictw Time-Life Books, Reader’s Digest, GEO i National Geographic.

Tytuł: Krajobrazy i przyroda. Profesjonalna fotografia cyfrowa
Tytuł oryginału: Digital Photography Export – Landscape and Nature
Autor: Michael Freeman
Wydawnictwo: National Geographic
Format, oprawa: 210 x 230 mm, miękka
Liczba stron: 160
Data wydania: marzec 2008
ISBN: 978-83-60006-66-5
Cena: 49 zł

Zobacz także:
Recenzja: Bryan Peterson, "Czas naświetlania bez tajemnic"
Recenzja: Marek Sutkowski, "Nikon System tradycyjny i cyfrowy"
Recenzja: Michael Freeman, "Fotografia zbliżeniowa"
Recenzja: Robert Thompson, "Naucz się dobrze fotografować makro i szczegóły"
Recenzja: "Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelby’ego"
Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"
Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.711s.