Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"
Autor: Przemysław Imieliński
Wydawnictwo Rosikon Press opublikowało kolejną książkę z serii "Artyści mówią". Tym razem zawiera ona wywiady z 25 najwybitniejszymi polskimi fotografami. Czego można się nauczyć od mistrzów statycznych kadrów? Wrażliwości, spostrzegawczości, otwartego podejścia do świata?


Kolejna pozycja w serii "Artyści mówią", ukazującej się nakładem wydawnictwa Rosikon Press, to książka niezwykła. Autorce "Wywiadów z mistrzami fotografii" Hannie Marii Gizie udało się namówić 25 najwybitniejszych polskich fotografów do bardzo osobistych wyznań. Część osób, z którymi autorka przeprowadza wywiady, prezentuje swoje prace przede wszystkim w galeriach, zdjęcia innych oglądamy z kolei częściej w gazetach lub albumach fotograficznych. Stosują oni bardzo różne techniki fotograficzne i zajmują się różnymi dziedzinami tej sztuki. Są wśród nich artyści młodzi, ale też i ci ze starszego pokolenia. Co ich zatem łączy? Czy tylko wykorzystywane medium, spostrzegawczość, a może pewna wrażliwość i otwartość umysłu. Warto przeczytać, co sami sądzą na ten temat, jak traktują fotografię, czy jest ona dla nich pasją i miłością czy tylko rzemieślniczą pracą oraz jak powstały ich najwybitniejsze zdjęcia.

25 nazwisk, blisko 100 zdjęć i wersja iPAD
W książce Hanny Marii Gizy znajdziemy rozmowy z 25 najwybitniejszymi mistrzami polskiej fotografii – oto ich imiona i nazwiska: Stefan Bałuk, Adam Bujak, Zbigniew Dłubak, Stefan Figlarowicz, Tomasz Gudzowaty, Krzysztof Hejke, Ryszard Horowitz, Ryszard Kapuściński, Bogdan Konopka, Wojciech Kryński, Natalia Lach-Lachowicz, Zbigniew Łagocki, Krzysztof Miller, Zofia Nasierowska, Chris Niedenthal, Wojciech Plewiński, Krzysztof Pruszkowski, Tadeusz Rolke, Janusz Rosikoń, Marian Schmidt, Tomasz Sikora, Czarek Sokołowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski, Łukasz Trzciński.
''Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.'' – spis treści

Publikacja złożona jest z kilkustronicowych rozmów z artystami zilustrowanych 3-4 reprezentatywnymi dla ich twórczości fotografiami, a na końcu każdego z wywiadów znajduje się krótki biogram. Dość nietypowa szata graficzna publikacji jednym może się podobać, innym może z kolei nieco przeszkadzać w czytaniu (np. bardzo wąskie marginesy i numeracja występująca jedynie na stronach parzystych). Warto jednak pamiętać, że książka ta dostępna jest także w postaci aplikacji iPAD, więc być może taka a nie inna forma wydawnictwa wynika z konieczności pogodzenia ze sobą wymagań technicznych medium papierowego i elektronicznego.

Każdy artysta ma swoją misję, a każde zdjęcie swoją historię
Rozmowy jakie Hanna Maria Giza przeprowadza z fotografami ukazują olbrzymią różnorodność motywacji, jakimi kierują się twórcy. Jedni, jak np. Stefan Bałuk fotografujący wojenną i okupowaną Warszawę, chcą stworzyć świadectwo historii dla przyszłych pokoleń. Inni, jak Ryszard Horowitz, traktują fotografie jako tworzywo pozwalające realizować inne złożone z różnych zdjęć kompozycje, dla jeszcze innych, jak np. dla Ryszarda Kapuścińskiego, fotografowanie pozwala "zatrzymać wiecznie pędzące życie", dzięki czemu można zdobyć się na głębszą refleksję nad światem i sobą samym.

''Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.'' – wywiad z Chrisem Niedenthalem

Każdy z przedstawionych w książce fotografów opowiada o swojej drodze do fotografii, o tym, co chce nią wyrazić i czym jest dla nich to medium. Oczywiście rozważania o fotografii jako takiej muszą siłą rzeczy dotyczyć także samych zdjęć. Dla części czytelników te właśnie fragmenty książki mogą okazać się najbardziej interesujące. Niekiedy fotografowie zdradzają bowiem kulisy powstania ich najsłynniejszych zdjęć czy stojące za nimi historie. Tak jest np. w przypadku Chrisa Niedenthala, który opowiada o tym, jak zrobił jedno z najsłynniejszych zdjęć stanu wojennego – afisz do filmu Czas apokalipsy widoczny w tle stojącego przed kinem Moskwa transportera opancerzonego, czy Krzysztofa Millera wyjaśniającego kontekst słynnej fotografii przedstawiającej leżącego na ziemi martwego człowieka i grupę fotografujących go reporterów. Niestety w wielu wypadkach nie znajdziemy w książce zdjęć, o których jest mowa. Szkoda, bo nieco obniża to wartość tej bardzo interesującej publikacji (wspomniane fotografie Niedenthala i Millera akurat zostały opublikowane).

''Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.'' – wywiad z Krzysztofem Millerem

"Wywiady z mistrzami fotografii" dają niezwykle szeroki i barwny obraz polskiej fotografii ostatnich kilkudziesięciu lat. Tak, jak niezwykłe są drogi życiowe samych twórców, tak niezwykle bogata jest forma i tematyka ich zdjęć. Warto przeczytać tę książkę nie tylko po to, by poznać historię polskiej fotografii, ale też by łatwiej zdefiniować to, czego sami poszukujemy w zdjęciach – tych, które oglądamy lub sami robimy, a być możne uczynić z fotografowania własny sposób życia.

Kilka wybranych cytatów z książki
CHRIS NIEDENTHAL: W pewnym momencie zobaczyłem z samochodu żołnierza kierującego ruchem na skrzyżowaniu – obok stał wóz opancerzony – a na kinie wisiał ogromny transparent z tytułem Czas Apokalipsy.

KRZYSZTOF MILLER: Fotografia to całe moje życie. A najważniejszy w niej jest człowiek. Poprzez człowieka można pokazać całą historię, która nas otacza, wszystkie problemy. Życie jest tak piękne, że nie trzeba go kreować. Jest również jednak tragiczne i te straszne jego aspekty też należy pokazywać.

TOMASZ TOMASZEWSKI: Jestem pogodzony ze sobą. Zajmuję się rzeczami, które uważam za wartościowe, które rozwijają mnie i uczą tego, kim jestem. Ale również uczą radości płynącej z faktu, że mogę żyć na tym świecie, gdyż według pięknego zdania z Dezyderaty: "Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach, jest to piękny świat". Jeżdżę więc sobie i patrzę, jak my bezsensownie niszczymy ten wspaniały świat, na którym żyjemy, a to, co z nim wyprawiamy, po prostu przejmuje mnie bólem aż do trzewi. A zarazem widzę wspaniałe miejsca i ludzi, i te drobne gesty, które nawzajem sobie okazują. I to mnie nieprawdopodobnie porusza.

Hanna Maria Giza – jedna z najwybitniejszych dziennikarek Polskiego Radia. Autorka popularnych audycji i cykli radiowych oraz wywiadów, m.in. z Umberto Eco, Günterem Grassem, Normanem Daviesem, Sir Rogerem Penrosem, Wladimirem Bukowskim, Stanisławem Lemem, Jerzym Giedroyciem. Uhonorowana wieloma nagrodami dziennikarskimi i państwowymi, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal Gloria Artis, EUROPRESS, Phil Epistemoni, Pikowy Laur, Złoty Mikrofon. Hanna Maria Giza jest dziennikarką Programu 2 Polskiego Radia.

Tytuł: Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii.
Liczba stron: 272
Format: 160 x 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-88848-97-1
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Rosikon Press
Cena: 50 zł

Więcej informacji: www.rosikonpress.com

Zobacz także:
Recenzja: Rod Edwards – "Fotografuj ludzi jak profesjonalista"
Recenzja: Joe McNally –"Uchwycić moment" – sekrety pracy jednego z najlepszych światowych fotografów
Recenzja: "Ze świata" – album fotograficzny Ryszarda Kapuścińskiego
Recenzja: "Światłoczuły" – album fotograficzny Tomka Sikory
Recenzja: "Makijaż fotograficzny" – E. Sokólska, J. Grąbczewski
Recenzja: Michael Freeman – "Kolor"
Recenzja: Bryan Peterson, "Czas naświetlania bez tajemnic"
Recenzja: Marek Sutkowski, "Nikon System tradycyjny i cyfrowy"
Recenzja: Michael Freeman, "Krajobrazy i przyroda"
Recenzja: Michael Freeman, "Fotografia zbliżeniowa"
Recenzja: Robert Thompson, "Naucz się dobrze fotografować makro i szczegóły"
Recenzja: "Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelby’ego"
Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"
Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.065s.