Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Relacje z wystaw  >  „Opowieści” Pawła Żaka we wrocławskim Ratuszu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

„Opowieści” Pawła Żaka we wrocławskim Ratuszu
Autor: Robert Wyłupek
Od 27 września do 22 października 2006 r. w Muzeum Miejskim Wrocławia w Ratuszu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego prezentowana była wystawa prac z cyklu „Opowieści” Pawła Żaka. Przez prawie miesiąc można było delektować się kilkudziesięcioma fotografiami – po raz pierwszy zaprezentowanymi w całosci – z cyklu, który powstawał na przestrzeni ośmiu lat.


„Opowieści” to cykl 72 monochromatycznych (sepiowanych) fotografii o charakterze unikatowym (autor dokonywał manualnych ingerencji w obraz przy kopiowaniu), za który Paweł Żak otrzymał nagrodę „Prix Broncolor de la Lumiere” na Europejskim Konkursie Fotografii w Vevey (Szwajcaria) w 1998 roku. Zdjęcia z tego cyklu prezentowane były w niewielkich zestawach jeszcze podczas tworzenia serii, dopiero jednak we Wrocławiu można było zobaczyć tę opowieść w całości, zawartą między wyrazistym początkiem i końcem.


Uczestnicy wernisażu, który odbył się piątego października, mieli także okazję spotkać się i porozmawiać z autorem tych unikatowych, sepiowanych prac. Kuratorem wystawy była Elżbieta Łubowicz, której tekst towarzyszący wystawie publikujemy niżej:

Co się kryje w świetle i widnieje w mroku
Opowieści powstawały w ciągu ośmiu lat, między rokiem 1996 a 2004. Są to sepiowe małe zdjęcia, na których widoki przedmiotów bywają często nieostre, a ich szczegóły giną w silnym świetle lub głębokim cieniu. Paweł Żak tworzy umowną przestrzeń małej sceny, na której dzieją się fikcyjne historie: liryczne opowieści, odwołujące się do naiwnego, zaczarowanego świata dziecięcej wyobraźni. W centrum uwagi są przedmioty banalne: dojrzała gruszka, ogryzek jabłka, cebula w zeschłej łupinie, kilka korzeni pietruszki, także zabawki i inne drobne przedmioty.

Fot. Paweł Żak. Z cyklu ''Opowieści''.

Konwencja opowiadania dla dzieci z wbudowanym w nią „drugim dnem”, zawierającym wielowątkowe odniesienia do kulturowej tradycji, to formuła znana z wielu dzieł, przede wszystkim literackich: dawnych baśni i mitów oraz utworów bardziej współczesnych autorstwa: Andersena, L. Carrolla, C.S. Lewisa, Leśmiana, Brzechwy.

Fot. Paweł Żak. Z cyklu ''Opowieści''.

Zderzenie dziecięcej ufności wobec świata z najtrudniejszymi, egzystencjalnymi problemami „dorosłej”, realistycznie ujrzanej rzeczywistości, ze szczególną wyrazistością wydobywa zarówno to, co w świecie jest radosne, jak i to, co dramatyczne. Paweł Żak zdaje się mówić, że w życiu tuż obok radości jest smutek i ból oraz że ich bliskie sąsiedztwo pozwala głębiej przeżyć i jedno, i drugie.

Fot. Paweł Żak. Z cyklu ''Opowieści''.

Paweł Żak w swoich fotografiach pokazuje, że piękno jest wszędzie: w nakłutym starym kartoflu, w wyjętej z doniczki bryle korzeni – resztce po uschniętej roślinie. Autor „Opowieści” owija każdy zrobiony przez siebie obraz w delikatną bibułkę piękna, opartego na harmonii i blasku, z którym w parze idzie jego cień – mrok. Piękno: znak porządku i celu, a więc zarazem sensu, sensu, który ukryty jest także w ciemności, tam, gdzie nie potrafimy go już swoim ludzkim umysłem rozjaśnić.
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.535s.