Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Na Dzień Dziecka: jak fotografować dzieci - poradnik Nikona


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Na Dzień Dziecka: jak fotografować dzieci - poradnik Nikona
Autor: Faye i Trevor Yerbury
Dzieci dorastają bardzo szybko - najpierw stawiają pierwsze kroki, a już po chwili przygotowują się do pierwszego dnia w szkole. Zmiany następują błyskawicznie, zatem uwiecznienie cennych chwil aparatem to znakomity sposób zachowania wspomnień na całe życie.


Fotografowanie niemowląt i dzieci może jednak sprawiać trudności, a doskonała okazja do zrobienia zdjęcia może okazać się prawdziwą zmorą. Firma Nikon nawiązała współpracę z nagradzanymi fotografami dzieci i niemowląt - Faye i Trevorem Yerbury - by z okazji Dnia Dziecka przekazać użytkownikom proste rady umożliwiające uzyskiwanie za każdym razem niezapomnianych zdjęć. Najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać, to:

Tworzenie atmosfery spokoju
Przed rozpoczęciem fotografowania należy upewnić się, że dziecko jest spokojne i czuje się wygodnie. Odradza się wzbudzanie w dzieciach dużych oczekiwań i ekscytacji - zamiast opowiadać im o zdjęciach, warto przemawiać do nich spokojnie i powoli.
 
Niemowlęta i dzieci należy fotografować w jak najlepszym stanie zdrowia - trzeba więc unikać sesji w okresie choroby i złego samopoczucia, ponieważ pogłębia to zniecierpliwienie.
Dzieci muszą dobrze się bawić w trakcie robienia zdjęć, zatem fotograf powinien mieć dużo czasu i nieskończoną cierpliwość. Warto np. pokazać dzieciom zdjęcia wyświetlane na tylnym monitorze aparatu lub pozwolić im na samodzielne fotografowanie. Poczucie uczestnictwa w procesie twórczym można wyzwolić również poprzez zabawę w dodawanie odręcznych rysunków czy kolorowych znaczków na zrobionym przed momentem zdjęciu. Funkcję dodawania takich elementów od razu na ekranie LCD oferuje m.in. aparat COOLPIX S4000.

Żadnych "ptaszków w obiektywie"
Najważniejsza wskazówka fotografów brzmi: nigdy nie mów dziecku, że musi się uśmiechnąć do aparatu, ponieważ jedynym efektem będzie typowy, sztuczny wygląd ze "szkolnej fotografii". Naturalny kontakt z dzieckiem zazwyczaj ułatwia wykorzystanie dobrych okazji do zrobienia zdjęć, których rezultatem są przemyślane, atrakcyjne wizualnie kadry.
 
Warto pamiętać, że dzieci stale zmuszane do uśmiechu mogą czuć się niekomfortowo, ponieważ jest to dla nich nietypowa okoliczność. W uchwyceniu spontanicznej radości dziecka pomóc może nam tryb wyzwolenia migawki uśmiechem dostępny w kompakcie COOLPIX S8000, który pozwala automatycznie wykonać zdjęcie, gdy nasz mały model się uśmiechnie. Dodatkowe ułatwienie dla fotografa stanowi tryb "Uwaga Mrugnięcie" ostrzegający, gdy dziecko zamyka oczy.

5 najważniejszych wskazówek dotyczących robienia udanych zdjęć dzieci:
  1. Dzieci muszą dobrze się bawić, zatem warto pokazać im zdjęcia wyświetlane na tylnym monitorze aparatu, ponieważ dzięki temu zapoznają się z pracą fotografa i będą mieć poczucie uczestnictwa w procesie twórczym.
  2. W przypadku fotografowania niemowląt wewnątrz budynków należy znaleźć miejsce z najlepszym, miękkim i łagodnym oświetleniem.
  3. Podczas fotografowania starszych dzieci interesującym tłem zdjęć są ogrodzenia, stare drzwi i duże drzewa.
  4. Niemowlęta i dzieci należy fotografować w jak najlepszym stanie zdrowia – trzeba więc unikać sesji w okresie choroby i złego samopoczucia, ponieważ pogłębia to zniecierpliwienie.
  5. Odzież powinna być prosta – najlepsze są białe pieluchy, chusty do chrztu lub białe bądź jasne ubrania. Należy unikać pasków i znaków logo, ponieważ mogą one rozpraszać uwagę.Określanie scenerii
W przypadku fotografowania niemowląt wewnątrz budynków zalecane jest znalezienie miejsca
z najlepszym, miękkim i łagodnym oświetleniem
. Jeśli to niemożliwe, warto wykorzystać scenerię
w pobliżu okna.
 
Jako tła można użyć prześcieradła lub chusty do chrztu, ponieważ zapewni to odpowiedni, neutralny wygląd i ograniczy cienie wokół dziecka dzięki odbijaniu światła.


Jeśli fotograf jest cierpliwy, może zaczekać na zaśnięcie dziecka, dzięki czemu uzyska doskonałą okazję do zrobienia przepięknych, spokojnych zdjęć. Nie chodzi tylko o twarz - warto także uchwycić drobne detale, takie jak ręce i stopy. Nie należy zawsze fotografować dzieci z góry, trzeba także zniżyć się do ich poziomu wzroku i nie bać się znacznych powiększeń twarzy. Czasami umożliwia to zarejestrowanie niepowtarzalnych, naturalnych emocji.
 
Podczas fotografowania dzieci na zewnątrz budynków interesującym tłem zdjęć są ogrodzenia, stare drzwi i duże drzewa. Pamiętajmy jednak, że nie warto fotografować w gorące, słoneczne letnie dni. Ze względu na ostre światło dzieci będą mrużyć oczy. Ponadto rano występuje niebieska dominanta. Zatem warto zaczekać do popołudnia, aby móc zrobić zdjęcie przy bardziej miękkim, cieplejszym świetle.

Ostatnie wskazówki
Spędzając czas z dzieckiem, warto zachować czujność i gotowość do zrobienia zdjęcia w każdej chwili. Od dzieci nie można oczekiwać spokojnego pozowania - chcą się dobrze bawić, zatem należy zaczekać na odpowiedni moment, zwłaszcza w przypadku dynamicznych kadrów. Z pomocą fotografującemu przyjdzie tutaj funkcja śledzenia ruchu, dostępna m.in. w modelu COOLPIX S4000, która umożliwia utrzymanie ostrości na wybranym obiekcie nawet wtedy, gdy ten się przemieszcza.
 
Powinniśmy umożliwić dziecku wyrażenie własnej osobowości i dobrą zabawę, a jednocześnie trzymać palec na spuście migawki w celu uchwycenia najważniejszych chwil. Warto robić dużą ilość zdjęć. Pamiętajmy, że lepiej jest uwiecznić zbyt wiele wspomnień niż być niezadowolonym ze zbyt małej liczby fotografii.

Trevor i Faye Yerbury to małżeństwo zawodowo zajmujące się fotografią ślubną oraz portretową. Trevor Yerbury jest jednym z prekursorów współczesnej fotografii ślubnej. Jego zdjęcia charakteryzują spokojna, radosna atmosfera oraz nieformalny styl. Za swoje prace był nagradzany m.in. tytułem Kodak UK Wedding Photographer of the Year w latach 1997 oraz 1999. Jest również czternastokrotnym laureatem konkursu Kodak European Gold Awards.
 
Faye Yerbury jest członkiem stowarzyszenia Society of Wedding and Portrait Photographers. Za swoje prace była trzykrotnie nagradzana w konkursie Kodak UK Child Photographer of the Year oraz Kodak Gold Award.
 
Więcej informacji na temat Trevora i Faye Yerbury można uzyskać na stronie www.yerburystudio.com

Zobacz także:
WARSZTAT: Gruszki na wierzbie, czyli podstawy fotomontażu w Photoshopie
PEN Giant - kolejna poklatkowa historia sfotografowana PEN-em
Sony NEX-5 - pierwsze wrażenia i przykładowe zdjęcia
Adobe Photoshop Elements 8 PL – co nowego?
Photoshop – jak to się zaczęło...
TEST: Nikon S1000pj – aparat z projektorem
Recenzja: Joe McNally –"Uchwycić moment" – sekrety pracy jednego z najlepszych światowych fotografów
Fotografowanie dzieci


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.13s.