Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Co fotograf na wakacjach powinien mieć w plecaku


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Co fotograf na wakacjach powinien mieć w plecaku
Autor: Przemysław Imieliński
Przygotowując się do wakacyjnej wyprawy, warto sporządzić listę sprzętu, który planujemy zabrać ze sobą. Ułatwi nam to szybkie zapakowanie torby lub plecaka i da nam gwarancję, że o niczym nie zapomnimy. Na cóż bowiem przyda się nam na urlopie aparat bez akumulatora czy ładowarki?

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Na sporządzenie takiej listy warto znaleźć czas nieco wcześniej, by bez pośpiechu dobrze przemyśleć co może być nam potrzebne. Wykaz sprzętu i akcesoriów będzie nieco inny, jeśli fotografujemy lustrzanką, a inny gdy używamy do tego celu kompaktu. Oczywiście, wiele zależeć będzie także od charakteru planowanej wyprawy oraz rodzaju fotografii jaki uprawiamy. Poniższe zestawienie ułatwi jednak stworzenie własnej listy, która po wydrukowaniu będzie mogła służyć Wam prze wiele kolejnych lat.

SPRZĘT ZASADNICZY
Aparat – niezależnie czy jest to kompakt czy lustrzanka, przed zapakowaniem sprzętu do torby, sprawdź czy w urządzeniu są akumulatory oraz czy matryca lub optyka nie są zabrudzone. Jeśli na wykonanym zdjęciu testowym widać charakterystyczne plamki, a soczewki są zakurzone, wyczyść matrycę lub obiektyw, nie zapominając przy tym również o wizjerze i ekranie LCD – w terenie możesz nie mieć na to ani czasu, ani warunków.
Obiektywy – użytkownicy lustrzanek dysponują przeważnie jednym uniwersalnym zoomem o zakresie ogniskowych 28–70 mm (odpowiednik dla aparatu 35 mm), jeśli jednak chcielibyśmy podczas urlop wykonać nieco zdjęć krajobrazowych lub architektury, to warto zabrać ze sobą również obiektyw szerokokątny (np. 16–35, 17–40 czy 24 mm). Jeżeli natomiast należysz do grona miłośników fotografii portretowej, koniecznie zapakuj krótki teleobiektyw zmiennoogniskowy (np. 70–200 mm). Przydatna okaże się z pewnością także niewielka stałooginskowa jasna (f/1.4 lub 1/1.8) "pięćdziesiątka", która pozwoli wykonywać portrety i zdjęcia z ręki w pomieszczeniach bez zwracania na siebie uwagi.

NOŚNIKI DANYCH
Karty pamięci – najlepiej zabrać ze sobą kilka (4–5) kart flash o mniejszej pojemności (np. 2–4 GB). Dzięki temu nie będziemy się musieli ograniczać liczby rejestrowanych zdjęć lub filmów. Dodatkowe karty przydadzą się także, w przypadku uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży któregoś z nośników – wówczas stracimy jedynie część naszych zdjęć, a nie wszystkie. Przed zapakowaniem do plecaka wszystkie karty powinny zostać sformatowane w aparacie a nie w komputerze.

Ceny kart pamieci bardzo spadły, zatem lepiej zabrać ze sobą o jedną za dużo, niż za mało.

Dysk zewnętrzny lub bank zdjęć – zdjęcia w trakcie wyjazdu warto zgrywać nawet wówczas, gdy nie brakuje nam miejsca na kartach. Bank zdjęć lub zewnętrzny dysk pozwoli na bieżąco tworzyć bezpieczne archiwum naszych fotografii. Warto pamiętać, by w trakcie podróży nośnik taki w odpowiedni sposób chronić. Podczas lotu samolotem powinien znajdować się on zawsze w bagażu podręcznym, zaś gdy znajdziemy się już na miejscu, nie nośmy go przy sobie, lepiej jeśli nasza kolekcja zdjęć spoczywać będzie zaciszu w hotelowego pokoju.
 
Bank zdjęć jest urządzeniem droższym, jednak poręczniejszym w użyciu, gdyż pozwala zgrywać zdjęcia z kart pamięci bez użycia komputera. Przed zakupem warto się upewnić, czy obsługuje wszystkie rodzaje plików zapisywanych przez nasz aparat – z JPEG-ami nie będzie problemu, ale już RAW-y i filmy sprawiają czasem problemy.

Zewnętrzny fotobank pozwala magazynować duże ilości zdjęć bez konieczności korzystania z komputera.

Prosty zewnętrzny dysk jest dobrym rozwiązaniem, gdy i tak zabieramy ze sobą notebooka, ale na jego dysku mamy mało wolnego miejsca. Warto przy tym rozważyć model, który zapewnia wysoki stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wytrzymały dysk twardy Iomega eGo BlackBelt 500 GB USB.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.239s.