Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR – ostry teleobiektyw wagi lekkiej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR – ostry teleobiektyw wagi lekkiej
Autor: Przemysław Imieliński
Nikon wprowadził ostatnio do swojej oferty ciekawy teleobiektyw o ogniskowej 300 mm, który dzięki nowatorskiej konstrukcji optycznej jest wyjątkowo poręczny. Sprawdziliśmy jak spisuje się on przy wykonywaniu zdjęć przyrodniczych i sportowych.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Nowy NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR to konstrukcja o tyle ciekawa, że jak na teleobiektyw o tak długiej ogniskowej i jasności f/4 jest stosunkowo niewielki (średnica: 89 mm, długość: 147,5 mm) i lekki (755 g). Redukcja ciężaru i rozmiarów była możliwa dzięki zastosowaniu w konstrukcji optycznej tego modelu soczewek Fresnela. Poza nimi w nowym obiektywie wykorzystano również fluorynowe powłoki ochronne soczewek, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud, co pozwala korzystać z obiektywu niezależnie od panujących warunków.
 
Użytkownik tego szkła może także korzystać z wbudowanej, optycznej stabilizacji obrazu pozwalającej wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 4,5 stopnia przysłony oraz zupełnie nowego jej trybu Sport, opracowanego po to, by zapewnić stabilność podglądu obrazu w wizjerze podczas fotografowania szybko poruszających się tematów. Pozwala ona także uzyskać idealnie ostre fotografie w trybie zdjęć seryjnych przy opóźnieniu wyzwolenia migawki zbliżonym do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań.

Teleobiektyw AF-S NIKKOR 300 mm F/4E PF ED VR


Tak długa i stała ogniskowa obiektywu sprawia, że jest to model skierowany przede wszystkim do fotografów sportowych, portrecistów i miłośników robienia zdjęć dzikim zwierzętom. Postanowiliśmy sprawdzić, jak nowy obiektyw nikona spisuje się w takich typowych zastosowaniach, zarówno jeśli chodzi o ergonomię obsługi jak i jakość rejestrowanego obrazu...

Ergonomia obsługi i jakość wykonania
Metalowy tubus nowego Nikkora pokryty został czarną, szorstką w dotyku farbą, dzięki czemu obiektyw trzyma się pewnie, a obudowa sprawia wrażenie wyjątkowo solidnej. Znajdziemy na niej trzypozycyjny przełącznik trybu pracy autofokusu: A/M (priorytet autofokusa, nawet gdy używany jest pierścień ustawiania ostrości), M/A (umożliwia natychmiastowe przełączanie z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w trybie AF) oraz M (ręczne). Po zanim dostępny jest również dwupozycyjny przełącznik ograniczający zakres ustawiania ostrości od przedziału od 3 m do nieskończoności lub pozwalający jej szukać w całym zakresie, oraz trzypozycyjny przełącznik systemu optycznej stabilizacji z ustawieniami: OFF, VR NORMAL i SPORT.

Nowy AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR podłączony do aparatu Nikon D610 nie robi wcale wrażenia teleobiektywu o tak dużej ogniskowej, a waga i wymiary całego zestawu powalają fotografować nim z ręki przez godzinę lub dwie zupełnie bez zmęczenia


Jak przystało na obiektyw tej klasy na tubusie umieszczona została jeszcze pod szybką skala ostrości z wartościami wyrażonymi w metrach i stopach. Wszystko te elementy są doskonale spasowane, pracują z wyraźnym oporem i zostały ergonomicznie rozmieszczone. To samo można powiedzieć o szerokim, karbowanym pierścieniu regulacji ostrości, który pracuje z wyraźnym oporem, ale zarazem wyjątkowo płynnie. Obiektyw sprzedawany jest w komplecie z dużą osłoną przeciwsłoneczną i zapinanym na zamek eleganckim futerałem pozwalającym bezpiecznie transportować nasze szkło.

Dopiero dołączenie sporej, ale i skutecznej osłony przeciwsłonecznej sprawia, że użytkownik obiektywu AF-S NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR zaczyna wzbudzać respekt


Poręczny i lekki
Choć NIKKOR 300 mm f/4E PF ED VR to obiektyw z mocowaniem typu F, czyli przeznaczony dla aparatów pełnoklatkowych, w połączeniu z np. z korpusem Nikon D610 nie sprawia wcale wrażenia tak dłuoogniskowego teleobiektywu i przypomina wielkością zoom o nieco większym zakresie ogniskowych. Podobnie jest z jego masą – ważący 755 g obiektyw podpięty do ważącego 850 g korpusu D610 tworzy w sumie na tyle poręczny zestaw, że można nim bez zmęczenia fotografować z ręki nawet przez godzinę czy dwie. To olbrzymia zaleta, o czym przekonałem się "polując" na ptaki – typowy teleobiektyw 300 mm wymagałby użycia przynajmniej monopodu z głowicą gimbalową, a to z kolei ograniczyłoby znacznie swobodę moich ruchów. Warto jedna pamiętać, że do tego szkła można dokupić osobno pierścień kołnierza statywu – RT-1.
« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.159s.