Niezwykłe, stereoskopowe fotografie nieznanego autora przedstawiają Japonię z lat 60. jako państwo dwóch kultur, przenikających się wzajemnie na ulicach japońskich miast. Kultura Wschodu reprezentowana na fotografiach poprzez kimona, ryksze na ulicach i wielowiekowe świątynie, miesza się z kulturą Zachodu coraz bardziej dostrzegalną w krajobrazie japońskich miast, naznaczoną garniturem jako wyznacznikiem mody męskiej, nowymi środkami motoryzacji, czy nowoczesnymi domami towarowymi. Odbudowane po zniszczeniach II wojny światowej wielkomiejskie metropolie, ruchliwe i pełne nowoczesnych budynków ulice Nagoi i Kioto składają się na obraz Japonii lat 60. – wschodzącej potęgi gospodarczej i finansowej świata. Poza zdjęciami dokumentującymi osiągnięcia odbudowy i modernizacji kraju, w skład wystawy wchodzą także fotografie przedstawiające zabytki kultury i architektury Japonii, m.in. monumentalne świątynie czy malownicze ogrody świątyni Heian. Na zdjęciach możemy zobaczyć także sceny z życia ówczesnych Japończyków: studentów oczekujących na przystanku autobusowym, czyścicieli butów przy pracy czy młodych Japończyków grających w baseball w Parku Cesarskim. Te i wiele innych obrazów zostały zamknięte na 47 stereoskopowych zdjęciach, do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.
Podczas otwarcia wystawy, dnia 23 lutego o godz. 19.00, słowo wstępne wygłosi Pani Michiko Makino, Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce, przebywająca na placówce w Warszawie od 2008 roku.
Historię Japonii przybliży nam dr hab. Ewa Pałasz-Rutkowska – profesor Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Japonistyki i Koreanistyki, Wydział Orientalistyczny); profesor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Absolwentka japonistyki UW, na Uniwersytecie uzyskała tytuł doktora i doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Odbyła wiele staży badawczych w Japonii, głównie na Uniwersytecie Tokijskim (również jako visiting professor) oraz na Uniwersytecie Rikkyō (Tokio).
Specjalizuje się w historii i kulturze Japonii, historii stosunków polsko-japońskich, japońskim systemie cesarskim. Obecnie: kierownik Zakładu Japonistyki i Koreanistyki (Wydział Orientalistyczny UW); kierownik Studium Stosunków Międzykulturowych (Wydział Orientalistyczny UW).
Ważniejsze publikacje:
-
W poszukiwaniu polskich grobów w Japonii. Nihon-ni okeru Pōrandojin bohi-no tansaku. In Search of Polish Graves in Japan, Warszawa 2010 (red. naukowa)
-
Historia stosunków polsko-japońskich 1904-1945 (współautor A. T. Romer), Warszawa 2009 (również w wersji japońskiej; Tokyo 2009)
-
Japonia. Historia państw świata w XX w. (współautor K. Starecka), Warszawa 2004
-
Polityka Japonii wobec Polski 1918-1941, Warszawa 1998
Komentarz do zdjęć wygłosi Pan Jacek Wan, japonista i specjalista od tematyki Dalekiego Wschodu. Od 1989 roku był korespondentem japońskiej telewizji NTV w Polsce. W latach 2005-2011 wykonał serię 51 odcinków programu telewizyjnego "Między Wschodem a Zachodem", emitowaną w telewizji POLSAT. Programy mają charakter podróżniczy i przedstawiają różne aspekty kultury krajów Dalekiego Wschodu. Większość tematów poświęcona jest Japonii. Jest autorem dwóch pełnometrażowych filmów dokumentalnych: "Wielkanoc na Amorgos" (2008) i "Orzeł i chryzantema" (2010). Od maja 2012 zostanie korespondentem PAP i TVP w Pekinie.
Na wernisażu będzie można posłuchać kilku utworów muzycznych, zagranych na tradycyjnym instrumencie japońskim koto, w wykonaniu Pani Katarzyny Karpowicz. Pani Katarzyna jest studentką japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Gry na koto nauczyła się podczas pobytu na stypendium naukowym w Tokio, pod kierunkiem sensei Shumihō Ōzaki (szkoła Yamada-ryū), uczennicy znanego wirtuoza i kompozytora muzyki na tradycyjne instrumenty japońskie, Shina Miyashity. Jej zainteresowania obejmują zarówno klasyczną muzykę japońską, jak i bardziej współczesną, z wykorzystaniem nowych technik gry w jazzie i muzyce improwizowanej. Współpracuje też ze skrzypaczką Anną Natalicz, która na skrzypcach wykona partię fletu shakuhachi, tradycyjnie towarzyszącego koto w wielu utworach.
Wystrój Fotoplastikonu oraz dekorację japońską do wystawy przygotowała Pani Sylwia Grzybek z Velvethouse. Projektantka wnętrz oraz animatorka kultury japońskiej.
Fotoplastikon Warszawski mieszczący się w Al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych w blisko 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. W każdą niedzielę prezentowana jest dawna Warszawa (wystawa stała) w godz. 10.00-18.00, natomiast od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00 prezentowana jest wystawa czasowa. W poniedziałki Fotoplastikon jest nieczynny.
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Fotoplastikon Warszawski
Ulica: Al. Jerozolimskie 51
Termin: 23.02.2012 – 24.03.2012
Godziny otwarcia: codziennie, z wyjątkiem niedziel i poniedziałków w godz. 10:00-18:00
Adres WWW: www.fotoplastikonwarszawski.pl
Zobacz także:Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?Jak fotografować w deszczu i mgle5 wskazówek dla fotografów na 2016 rokPanoramy w fotografii podróżniczejFotografia podróżnicza - porady na dobry początekNeutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowejWiem, co kupuję: monitor dla fotografaKRAJOBRAZ – jak zauważyć i zrobić ciekawe zdjęcie?Portret w plenerze – praktyczny poradnikO fotografowaniu na Grenlandii słów kilka