23 lutego od godz. 15 do 20 w ramach cyklu "Kultury świata" we wrocławskim CK Zamek odbędą się prelekcje, pokazy filmów dokumentalnych, spotkania z podróżnikamii wystawa fotograficzna na teat Islandii.
Program:
15:00 - wykład „Islandia – wyspa lodu i ognia” dr Agnieszka Latocha
16:00 - projekcja „Dialog” reżyseria Cezary Iber, produkcja Sławomir Ciok
17:00 – projekcja „Islandia jest jak kobieta” i „Endurkoma” Piotra Mitko z rowerowych wypraw na Islandię.
18:30 - wykład „Od wikingów po ostatnią falę emigracji zarobkowej” Michał Sikorski
19:30 – wernisaż fotografii Michała Sikorskiego „Obrazki z Islandii” oraz portrety polaków na Islandii od Projekt Polska-Islandia.
Wystawa zdjęć:
Michał Sikorski.Od szkoły podstawowej fascynował się Islandią. Zainteresowanie tym krajem zaczęło z czasem przybierać charakteru naukowego. Jest autorem licznych artykułów z tego zakresu, wygłosił wiele prelekcji i wykładów, często cytowany. Od szesnastego roku życia członek Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej. W zakresie Islandii zajmuje się głównie historią, życiem społeczno-politycznym i ekonomią i sztuką islandzką. Od kilkunastu lat prowadzi portal Islandia.org.pl.
 |
fot. Michał Sikorski |
Jest absolwentem stosunków międzynarodowych Collegium Civitas. Pisze doktorat z teorii małych państw (w tym Islandii) w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika Stosunki Międzynarodowe.
 |
fot. Michał Sikorski |
Od połowy 2007 roku jako I Sekretarz Ambasady RP w Waszyngtonie odpowiedzialny za utworzenie nowej placówki dyplomatycznej na Islandii, został pierwszym polskim konsulem w Reykjaviku. Od początku 2009 roku do początku 2012 pełnił funkcję konsula RP w Waszyngtonie.
 |
fot. Michał Sikorski |
Naukowo specjalizuje się w prawie międzynarodowym, historii i teorii stosunków międzynarodowych, roli małych państw w stosunkach międzynarodowych i oczywiście Islandii. Fascynuje go dyplomacja, sztuka, kuchnia, muzyka, a hobbystycznie fotografia.
 |
fot. Michał Sikorski |
PROJEKCJE:
„Islandia jest jak Kobieta” Piotr Mitko
Piotr Mitko od 10 lat przemierza rowerem kolejne kraje. Piętnastym była
Islandia, w której zakochał się mimo tego, że była to
Kobieta "chłodna i porywcza". W czasie tej samotnej podróży zrealizował "poruszający osobisty film", który wyświetlany był m.in. na gdyńskich Kolosach. Film "Islandia jest jak Kobieta" nie powstał z myślą tylko o tych, którzy pasjonują się rowerem, podróżami, czy Islandią. Nie jest to ścisła dokumentacja 6-tygodni kręcenia pedałami. Obraz ten - na tle lodowców, pustyni, wodospadów i oceanu - ukazuje głównie
przeżycia człowieka, który przez długi czas jest skazany na
siebie i łaskę bądź niełaskę natury - dziwne, nieraz sprzeczne uczucia, walkę z własną psychiką, umiejętność dostrzegania pozytywnych stron rzeczywistości.
Co jest ważne w życiu? Jak być szczęśliwym?
Zobacz więcej na następnej stronie