Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wystawa Filipa Springera w Poznaniu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wystawa Filipa Springera w Poznaniu
Dodał: Alina Plata 05.03.2013
„Źle urodzone” to tytuł eseju fotograficznego powstałego z głębokiego zafascynowania Filipa Springera architekturą PRL-u. Na wernisaż oraz spotkanie z fotografem zapraszamy w środę, 13 marca, do Galerii 2pir w Poznaniu.


„Źle urodzone” to tytuł eseju fotograficznego powstałego z głębokiego zafascynowania Filipa Springera architekturą PRL-u. Wystawa zawiera 21 zdjęć, które są efektem 3-letniego zaangażowania Springera w poszukiwanie i uwiecznianie dobrej architektury PRL-u. Co zaskakujące robił to nie dla odbiorców, tylko dla samego siebie- by lepiej poznać i zrozumieć epokę, która mimo, że nie była mu bliska, zupełnie go zafascynowała.

fot. Filip Springer

Springer urodził się zaledwie na kilka lat przed końcem PRL, którego w ogóle nie pamięta, więc nie żywi doń żadnych uprzedzeń czy uczuć. Zarazem jednak nie zna z autopsji żadnych kontekstów, na dodatek nawet nie spędził dzieciństwa w blokach. Do tematu nie popchnął go żaden dramat lub sentyment, a spacery ze znajomym architektem. „Chciałem dowiedzieć się o tej architekturze jak najwięcej. Robiąc zdjęcia, zaczynałem trochę lepiej ją rozumieć”- napisał w książce powstałej w rezultacie tej fascynacji, nazwanej: „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”.

fot. Filip Springer

O ówczesnej modernie Springer mówi, że nieważne jak wygląda, ważne, jak działa. Każdemu zdjęciu, twierdzi, towarzyszyło przeżycie, które powodowało, że rejestrował coś na kliszy. Na fotografiach pojawiają się ludzie, najczęściej młodzi, bardziej wpisujący się niż wpisani w architekturę. Realizacje czołówki polskich funkcjonalistów, w które człowiek był wpisany z założenia, na tych zdjęciach są oswajane i przyswajane przez nową generację w pełni niezależnie od intencji projektantów. Springer przedstawia też kilka portretów i tu najlepiej widać, co łączy wybranych przez niego ludzi i architekturę funkcjonalistyczną: oni i ona są podobnie zagubieni we współczesnych czasach. „Dysfunkcja” - ciśnie się na usta, ale nazbyt to łatwe. I nieprawdziwe. Architektura modernistyczna dobrej jakości i dobrze wyremontowana okazuje się obecnie równie funkcjonalna, co pierwotnie. Sportretowani przez Springera ludzie są natomiast zagubieni niezbyt dotkliwie, wydają się tylko czegoś nie rozumieć i czekać, by ktoś popchnął ich w odpowiednim kierunku.

fot. Filip Springer

Filip Springer (ur. 1982). ziennikarz, publicysta, fotoreporter. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia i etnologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”, współpracuje z pozostałymi wiodącymi tytułami prasowymi w Polsce. W l. 2006-2007 stypendysta Instytutu Dziennikarstwa Polskapresse, 2010 – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, 2012 – programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Pierwszy jego reportaż w rozmiarze książki: „Miedzianka. Historia znikania” był nominowany do wszystkich najważniejszych polskich nagród literackich. Książka „Źle urodzone” została uznana przez słuchaczy Radiowej Trójki za Książkę Roku 2012, został również laureatem tegorocznego Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury.
Wernisaż: 13 marca 2013r., godz. 18.00
Termin ekspozycji: 13.03.2013r. – 17.04.2013r.
Miejsce: Galeria 2pir
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
Ul. Kutrzeby 10, Poznań
Wstęp wolny!

Zobacz także:
Obiektyw NIKKOR 80-400 mm do pełnoklatkowych lustrzanek
COOLPIX P330 z Wi-Fi i GPS
Zaawansowany kompakt COOLPIX A
Wywiad z fotografem miesiąca Szerokiego Kadru
Pełnoklatkowa matryca Canona do kamer
Leica M - firmware 1.1.0.2
Konkurs ''Głębia Spojrzenia''
''Piękno Piękna'' - wystawa fotografii Marcina Jankowskiego
Pentax K-30 i K-01 – firmware 1.03
Nowe lampy LED Fomei
Sony World Photography Awards – finaliści w kategorii 3D ogłoszeni!
BenQ GH800 z ruchomym ekranem
Photoshop Touch w wersji dla smartfonów
Canon PoweShot S100 - aktualizacja oprogramowania
Domowe studio bez nakładów finansowych, część 1: wyposażenie. Tomasz Kulas radzi!
Instagram świętuje – 100 milionów aktywnych użytkowników

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.942s.