Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Wyobraźnia ekranu" – historia pierwszego polskiego festiwalu Sztuki Nowych Mediów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Wyobraźnia ekranu" – historia pierwszego polskiego festiwalu Sztuki Nowych Mediów
Dodał: Jarosław Zachwieja 18.03.2008
21 marca w Muzeum Sztuki w Łodzi w cyklu spotkań ze sztuką wideo Virus Video odbędzie się spotkanie z Moniką Weychert Waluszko, która przedstawi dorobek Wyobraźni Ekranu – pierwszego polskiego festiwalu NET-ART.


Kolejne już spotkanie z cyklu Virus Video to opowieść o historii toruńskiego festiwalu sztuki Internetu, która jest jednocześnie przewodnikiem po problemach teoretycznych, społecznych i kuratorskich netartu. Gościem Michała Brzezińskiego będzie Monika Weychert Waluszko – polonistka (UMK), kulturoznawczyni, menedżerka kultury (UAM), kuratorka sztuki (UJ), a poza tym założycielka galerii w Domu Muz oraz Galerii dla..., inicjatorka toruńskiego festiwalu filmów offowych. Przygotowała ona program kilku edycji festiwalu sztuki Internetu, jest autorką książki o wymianie pokoleń kulturowych 60/70 -- 70/80 "Toruń to..." a także kuratorką sztuki (ostatnia realizacja: "Patriotyzm Jutra", Instytut Wyspa Progress w Gdańsku, z Agatą Chinowską i Renatą Rusnak).
 
Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Virus Video to program prezentacji kluczowych zagadnień obecnych w strategiach artystów sztuki wideo i filmu eksperymentalnego, przygotowany przez Michała Brzezińskiego i realizowany we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Zakłada przeprowadzenie spotkań ze sztuką obrazu ruchomego, podczas których zaprezentowane zostaną najważniejsze ze względu na generowane idee środowiska twórcze, kuratorzy i artyści.
 
Główne miejsce zajmuje tu wideo. Organizatorzy akcji starają się odpowiedzieć na pytania dotyczące genezy i perspektyw rozwoju tej specyficznej dziedziny twórczości, wciąż wyłaniającej się i niedookreślonej mimo bogatej historii. Stawiane są przy tym pytania o to czy "awangardowość" determinuje i zmusza twórców krytyków i teoretyków do poszukiwania wciąż nowych definicji przedmiotu w którym poruszają się artyści medialni? Poruszone zostaną również drażliwe kwestie, m.in. tego, czy tzw. film eksperymentalny jest jeszcze możliwy, czy sztuka wideo w epoce interaktywności jako forma wypowiedzi i kontestacji jest już zamkniętym rozdziałem. Prezentowane postawy twórcze odwołują się zarówno do performance, instalacji, jak i do form projekcji ekranowych przeznaczonych głównie z myślą o dyspozytywie kinowym, telewizji, czy internecie jako idealnym zrealizowaniu się natury danego obrazu. Różnorodność postaw twórczych ujawniać ma jednak pewną cechę wspólną wideo - "nomadyzm" tego medium, które pojawia się niczym wirus w rozmaitych kontekstach, nie ciążąc wyraźnie ku żadnemu z nich.

Miasto: Łódź
Lokalizacja: Muzeum Sztuki
Ulica: ul. Więckowskiego 36
Termin: 21.03.2008, godz. 19.00
Adres WWW: www.muzeumsztuki.lodz.pl
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.056s.