Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  II część wystawy ROSJA/POLSKA w ramach 04 Festiwalu Fotodokumentu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
II część wystawy ROSJA/POLSKA w ramach 04 Festiwalu Fotodokumentu
Dodał: Marcin Pawlak
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Galeria Wysokich Napięć SWPS
Ulica: Chodakowska 19/31
Termin: 22.02.2012 – 19.03.2012
Adres WWW: www.profotografia.p

Pełną skrajnych emocji serię zdjęć ze stolicy Rosji "Moskwa dwutysieczna" Igora Muchina (Mukhina), skontrastowaną z najnowszymi zdjęciami naszej postnowoczesnej Polski Mariusza Foreckiego można oglądać w warszawskiej Galerii Wysokich Napięć do 19 marca w ramach 04 Festiwalu Fotodokumentu.

fot. Igor Muchin

Igor Muchin (ur. 1961, Rosja)
Prominentny fotograf moskiewski, którego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów na świecie, stał się sławny, gdy za czasów Gorbaczowa zajął się młodzieżą radziecką i niezależnymi muzykami rockowymi (z grupy "Tupyje"). Zdjęcia wyszły w wydanych rok po roku dwóch albumach ("Rock in Russland" 1989; "TUSOVKA. Whos who in the new soviet rock culture" 1990). Wtedy technik budowlany z wykształcenia, po maturze zatrudniony w biurze projektowym, zdecydował się na karierę niezależnego fotografa (1989). Zaczynał już wcześniej – w Studiu Fotografii Artystycznej Aleksandra Lapina, znanego z fotografowania zwyczajnej codzienności w czasach końca Związku Radzieckiego. Lapin, również rosyjski teoretyk fotografii, zrobił mu pierwszą wystawę indywidualną (1987). Krótko po tym Muchin został członkiem grupy "Fotografia bezpośrednia".
Inne wczesne projekty – "Młodzież wielkiego miasta" (1985-1989), realizowany m.in. w Moskwie, Leningradzie, Rydze, Wilnie, oraz "Radzieckie pomniki" umocniły pozycję Muchina. Odtąd jego zdjęcia regularnie publikowano i wystawiano w Rosji i zagranicą (publikacje m.in. Le Monde, Libération, Time, Rolling Stone, GEO, Elle, Vogue).
 
Od lat 90. wiodące tematy w jego pracy to dokumentacja życia rosyjskiej prowincji i w Moskwie. Zwłaszcza zdjęcia moskiewskie są tak mocno osadzone na ulicy, że bywają mylnie wiązane z nurtem street photo.
 
Wydał 5 monografii. Jego prace są w kolekcjach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Galerii Trzeciakowskiej w Moskwie, paryskiego Fonds national d´art contemporain. Wykłada w Wolnej Akademii Fotografii w Moskwie i Kijowie.

fot. Mariusz Forecki

Mariusz Forecki (ur. 1962 r., Polska)
Jedyny polski fotograf, który stworzył długi esej o Polsce przemian społecznych i obyczajowych od końca lat 80. do pocz. XXI w., a podpatrywanie współmieszkańców we własnym kraju jest wiodącym tematem jego twórczości. Z drugiej strony był jedynym fotografem, który dokumentował ostatnie godziny obrony Pałacu Prezydenckiego w Groznem przez oddział Szamila Basajewa w czasie pierwszej wojny rosyjsko-czeczeńskiej (1995). Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opavie (przy Uniwersytecie Śląskim).
 
Nigdy nie wysłał tych ani innych zdjęć na konkurs World Press Photo. "Zawsze się spóźniam", twierdzi , ale jego markę stanowi refleks, celność i poczucie humoru.
Pierwszą pracę podjął w telekomunikacji, po godzinach chodził na spotkania Towarzystwa Fotograficznego. W 1986 r. został etatowym fotografem najlepszego tygodnika regionalnego "Wprost". W l. 80. zrealizował też niezależne fotoreportaże zagranicą, m.in. z trzęsienia ziemi w Armenii (1987), z wojny w Afganistanie (1988). W 1991 r. przeszedł do redakcji tygodnika "Poznaniak", w 1997 r. – na krótko do Gazety Wyborczej i został fotografem niezależnym. Począwszy od l. 90. stworzył 7 cykli, obrazujacych zaskakujący rozwój obyczajów i wspólnot. Od 1998 r. prowadzi własną Agencję Prasową i Fotograficzną TAMTAM. Od 2006 r. jest współwydawcą (Z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem i Wojtkiem Sienkiewiczem) niekomercyjnego, najlepszego polskiego według czasopisma Press, internetowego Magazynu Fotografii Dokumentalnej www.5klatek.pl.
Za długoletni esej o Polsce został wyróżniony w 2005 r. przez Związek Polskich Artystów Fotografików ZPAF. W 2009 r. zdjęcia z dwudziestolecia istnienia nowej Polski wydał w albumie "I love Poland". Jest członkiem ZPAF.

Zobacz także:
Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?
Jak fotografować w deszczu i mgle
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok
Obiektywy i akcesoria dla aparatów systemu NIKON 1
Panoramy w fotografii podróżniczej
Fotografia podróżnicza - porady na dobry początek
Neutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowej
MAKRO – kilka porad na dobry i... tani początek
Rajd Dolnośląski - warsztaty fotograficzne w wydaniu Akademii Nikona
Wiem, co kupuję: monitor dla fotografa
KRAJOBRAZ – jak zauważyć i zrobić ciekawe zdjęcie?



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.564s.