Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Recenzja: Wacom Bamboo – piórkiem po zdjęciu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Wacom Bamboo – piórkiem po zdjęciu
Autor: Jarosław Zachwieja, Przemysław Imieliński
Specjalnie dla Was przetestowaliśmy dwa modele tabletów firmy Wacom należące do zupełnie nowej linii tych urządzeń, kierowanej do amatorów. Była to dla nas również okazja aby ocenić, jak sprzęt ten sprawdza się w dość nietypowej dla niego roli – jako część warsztatu fotograficznego.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Najważniejszym komputerowym urządzeniem peryferyjnym jest od wielu lat myszka. Wielu z nas nie potrafi się bez niej obejść – do tego stopnia, że nawet użytkownicy notebooków, mimo obecności w nich sterownika dotykowego (tzw. touchpada), dla wygody dokupują sobie popularnego "gryzonia". Jest to również podstawowy przyrząd, jakim posługujemy się w cyfrowej ciemni – niezależnie od tego, czy tylko zmieniamy rozmiary zdjęć, korygujemy ich ekspozycję i kolorystykę, czy też tworzymy skomplikowane kolaże.
 
Tym z nas jednak, którzy spędzają przy Photoshopie nieco więcej czasu polecamy wypróbować silnego konkurenta starej, sprawdzonej myszki – tablet graficzny. Będąca głównym tematem tego artykułu recenzja Wacoma Bamboo Fun jest dla nas jednocześnie okazją przybliżenia Wam tych urządzeń i ich użyteczności.

Z czym mamy tu do czynienia?
Większości ludzi, którzy się z nim kiedykolwiek zetknęli, tablet kojarzy się dwojako: z profesjonalnym i kosztownym sprzętem zdobiącym biurko zawodowego grafika lub też wręcz przeciwnie – z zabawką o niskiej cenie i jeszcze skromniejszych możliwościach. Tymczasem stereotypy te są już nieco nieaktualne. Na sklepowych półkach pojawiło się bowiem wiele tabletów o umiarkowanej cenie i atrakcyjnych parametrach.

Nowoczesny tablet może zajmować bardzo niewiele miejsca na biurku.

Czym zatem jest tablet? Jest to urządzenie wskazujące, składające się z podkładki i piórka, czasem uzupełnianych przez dodatkowe urządzenia, takie jak aerograf, marker bądź klasyczna myszka. Przesuwając piórko nad tzw. przestrzenią aktywną tabletu poruszamy kursor na ekranie komputera, a dotknięcie rysikiem powierzchni tabletu daje ten sam efekt, co naciśnięcie przycisku myszki. Sterowniki tabletu umożliwiają precyzyjne odczytywanie siły nacisku (w skali od 256 nawet do 1024 stopni) a czasem również kąta, pod jakim piszemy. Większość tabletów dysponuje też dodatkowymi przyciskami zarówno na piórku jak i na podkładce, którym przypisane są dodatkowe funkcje.
 
Choć na świecie istnieje kilka firm produkujących tablety, to od kilku lat właściwie jedynym liczącym się producentem tych urządzeń jest Wacom. Jest tak z wielu powodów: produkty tej marki są niezawodne, precyzyjne i wykonane z dbałością o detale. Wacom ma opatentowanych kilka ważnych technologii związanych z tabletami, takich jak niewymagające zasilania piórko indukcyjne, bądź też odczytywanie nie tylko siły nacisku ale też kąta, pod jakim trzymamy urządzenie wskazujące. Wraz z dobrym oprogramowaniem pozwala to bardzo precyzyjnie symulować działanie prawdziwych narzędzi kreślarskich i malarskich.

Bamboo – zwrot w kierunku użytkownika domowego
Zaprezentowana w drugiej połowie tego roku nowa linia tabletów Wacom Bamboo to pierwszy poważny krok na drodze zmiany wizerunku firmy, która dotychczas kierowała swoje produkty do entuzjastów oraz osób zawodowo zajmujących się grafiką. W odróżnieniu od poprzedników "bambus" kreowany jest przez producenta na urządzenie mające wspomagać lub nawet zastąpić inne metody sterowania komputerem.
 
Serię Wacom Bamboo tworzą obecnie cztery modele: najprostszy, przeznaczony dla najmniej wymagających Bamboo One, pozbawiony dodatkowych przycisków sterujących, odznaczający się czarnym kolorem i nowoczesną stylistyką Bamboo (obecnie niedostępny oficjalnie w Polsce) oraz dwa modele z serii Bamboo Fun – mały i średni. To właśnie te dwa ostatnie modele trafiły do naszej redakcji. Ze względu na przeznaczenie są to urządzenia o niewielkich gabarytach, których można wygodnie używać na małym biurku lub w podróży z notebookiem.

Tablet Wacom Bamboo wraz z wyposażeniem.

Urządzenie wykonano z dużą dbałością o wygląd zewnętrzny. Utrzymane jest w stylistyce przypominającej nieco komputery Apple. Biały kolor, przezroczyste przyciski i zaokrąglone kształty robią przyjemne wrażenie. Podobnym wyglądem odznaczają się piórko i podstawka po nie – całość doskonale do siebie pasuje i tworzy estetyczną całość. Pole robocze ma, w zależności od modelu, wymiary 148 x 92 mm (model Small) lub 217 x 135 mm (model Medium). Należy zwrócić uwagę, że pole robocze ma proporcje boków 16:10 co odpowiada proporcjom ekranu nowoczesnych notebooków oraz coraz popularniejszych monitorów panoramicznych. Fakt ten ma niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy z takimi wyświetlaczami, choć może nieco utrudnić życie osobom korzystającym z tradycyjnych modeli 4:3.
 
Tablet wyposażony jest w bardzo funkcjonalny panel sterowania: cztery przyciski, które można dowolnie oprogramować oraz kółko realizujące funkcje powiększania i zmniejszania obrazu oraz pełniące funkcję analogiczną do rolki w myszce (ono również może być zostać skonfigurowane zgodnie z naszymi upodobaniami). Również dwa przyciski boczne piórka są w pełni konfigurowalne – zazwyczaj jeden z nich pełni funkcję prawego przycisku myszki.

Po podłączeniu tabletu pokrętło zaczyna świecić pulsującym blaskiem. W momencie przyłożenia piórka do jego powierzchni lub użycia przycisków światło zyskuje na intensywności i przestaje pulsować.

Warto zauważyć, że kółko powiększania i przewijania zawartości okna po podłączeniu tabletu do komputera zaczyna świecić niebieskim, pulsującym światłem. Jest to ładny i pomysłowy element, jednak niektórym osobom może przeszkadzać. Tym gorzej, że nie można go w żaden sposób wyłączyć.
« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.029s.