Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wycieczki po Haszymidzkim Królestwie Jordanii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wycieczki po Haszymidzkim Królestwie Jordanii
Dodał: Przemysław Imieliński 28.10.2014
6 listopada w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu odbędzie się prelekcja połączona z pokazem slajdów przygotowana przez niespełnionego geografa Norberta Skrzyńskiego.


Bohaterem kolejnego spotkania w ramach zamkowego cyklu "Kultury świata" będzie Jordania – dziewięćdziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych kamienistej i pustynnej ziemi, ze starożytnymi zabytkami, czerwoną pustynią, bardzo słonym morzem i zamkami krzyżowców, ale również i Jordańczycy – ludzie zaskakująco otwarci, mili i pomocni dla turystów odwiedzających ich kraj. O swoich wyprawach do Jordanii opowie podróżnik – Norbert Skrzyński. Jak zawsze narrację uzupełni pokaz slajdów.

Zdjecie z pokazu ''Wycieczki po Haszymidzkim Królestwie Jordanii'', fot. Norbert Skrzyński


Pustynia, zamki krzyżowców, słone morze, góra Nebo z miejscem chrztu Chrystusa – taki obraz Jordanii zapamiętują zwiedzający ją turyści, ale tylko ci, którzy odwiedzają ten fascynujący kraj spiesząc się, by zobaczyć jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Oczywiście, warto odwiedzić i Petrę, i rzymskie miasta na północy kraju, jednak warto także zwolnić i przyjrzeć się jordańskiej codzienności poza turystycznymi szlakami. Warto poświęcić nieco więcej czasu, by dokładniej poznać ten bogaty w tradycje i kulturę kraj, jego przemiłych mieszkańców i różnorodną przyrodę. Od nocnego wejścia na najwyższą górę Jordanii, nie mniej fascynującym może być kilkugodzinny spacer po wzgórzach Ammanu lub całodzienny treking wijącym się kilometrami rzecznym kanionem czy samotne przygotowywanie posiłku na ognisku pośrodku przepięknej pustyni. Uratowanie potrąconego orła cesarskiego przysparza nie mniej emocji niż kąpiel w wodach Morza Martwego lub przejście granicy jordańsko-palestyńskiej. Nie mówiąc o uczestniczeniu w paraliżu dwumilionowej stolicy, którą jak co roku zaskoczyły obfite opady śniegu. No i ci wspaniali ludzie, z którymi niemal każde spotkanie rozpoczyna się od pozdrowienia Welcome to Jordan – w Jordanii bardzo łatwo można się przyzwyczaić do serdecznej, arabskiej gościnności.

Zdjecie z pokazu ''Wycieczki po Haszymidzkim Królestwie Jordanii'', fot. Norbert Skrzyński


Trudno jest zebrać trzy długie wycieczki w jedną opowieść. Grudzień i styczeń w Jordanii jest całkiem inny od kwietnia, o wrześniu nie mówiąc. Zupełnie inaczej zwiedza się ten kraj komunikacją zbiorową, autostopem, rowerem i wypożyczonym samochodem. Na co innego zwraca się uwagę podróżując w dwójkę z przyjaciółką, z amatorem-rowerzystą i z czwórką niemal zupełnie niedoświadczonych podróżniczo znajomych. Codziennie nowych doznań jest tak wiele, że wspomnień wystarcza na miesiące.
 
Poddani Króla Abdullaha II bez wytchnienia przekonują napotkanych turystów, że szczerze ich cieszy obecności obcokrajowców w Jordanii. Nie można wyzbyć się wrażenia, że gościnność jest jedną z najcenniejszych cnót Jordańczyków. Trzeba jednak pamiętać, że Haszymidzkie Królestwo Jordanii coraz bardziej otwiera się na zeuropeizowany sposób podróżowania, a co za tym idzie, część obywateli stara wykorzystywać nadarzające się okazje do szybkiego wzbogacenia się kosztem przybyszów.

Zdjecie z pokazu ''Wycieczki po Haszymidzkim Królestwie Jordanii'', fot. Norbert Skrzyński


Obraz haszymidzkiej Jordanii przybliży Norbert Skrzyński – niespełniony geograf, ciągle dokonujący trudnego wyboru pomiędzy tym co robić lubi, a tym co robić musi. Z zamiłowania rowerzysta, czytelnik, obserwator, wielbiciel map. Radykalny przeciwnik bezmyślności. Ekstremalny zwolennik przemieszczania się. Współorganizował i uczestniczył w sztafecie Afryka Nowaka, a od 2012 roku organizuje Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie.

Gdzie: Centrum Kultury "Zamek"
Adres: Wrocław pl. Świętojański 1
Termin: 6 listopada, godzina 18:30
Wstęp: wolny

Więcej informacji: www.zamek.wroclaw.pl

Zobacz także:
Rekord na aukcji 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska!
Lampy Fomei Digitalis Pro Strobo
Wystawa Laury Makabresku - Ciemne ciało jaskółek
Mosty Wrocławia sceną dla setek artystów
Epson zwróci nawet 210 zł za zakupu drukarki z systemem stałego zasilania w atrament ITS
Konkurs fotograficzny "Śladami Leona Wyczółkowskiego"
Canon XEED WUX6000 – nowy projektor instalacyjny
Nowe cuda Polski wybrane!
Genesis ESOX – nowy stabilizator do kamer GoPro HERO 3 i 4
Canon C100 Mark II – kolejna generacja Cinema EOS
Epson L850 i L810 – nowe, niskokosztowe drukarki fotograficzne A4
Warsztaty fotograficzne z Lidią Popiel
Wystawa najlepszych zdjęć nagrodzonych przez National Geographic

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.102s.