Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Turbo Photo 5.6 – edycja obrazu według Chińczyków


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Turbo Photo 5.6 – edycja obrazu według Chińczyków
Dodał: Przemysław Imieliński 30.05.2007
Producent programu, firma StepOK chce zainteresować swoim produktem fotoamatorów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Autorzy aplikacji są przekonani, że po olbrzymim sukcesie, jaki program Turbo Photo odniósł na rynku chińskim, także użytkownicy w innych częściach świata docenią to narzędzie.


Turbo Photo 5.6 to łatwy w obsłudze program do edycji i korekcji cyfrowych zdjęć. W ciągu czterech lat swojego istnienia doczekał się on już 30 aktualizacji i w samych Chinach korzysta z niego ponad 160 tys. zarejestrowanych użytkowników. Swoją popularność program zawdzięcza nieco odmiennej filozofii pracy niż ma to miejsce w przypadku innych popularnych edytorów. Otóż Turbo Photo oferuje interfejs zorientowany na rozwiązywanie konkretnych problemów, z jakim stykają się fotoamatorzy. Jego użytkownicy nie muszą więc orientować się, jakich narzędzi należy użyć, by osiągnąć pożądany efekt. Wystarczy, że właściwie określą problem z jakim mają do czynienia w przypadku konkretnej fotografii. Ułatwia to specjalny kreator pomocy, w którym wybieramy jaką cechę obrazu chcielibyśmy poprawić lub usnąć, np. niedoświetlenie, słabą ostrość, zniekształcenia geometryczne, czy np. kolorowy szum. Po wybraniu konkretnej opcji, program pozwala określić intensywność wprowadzanych zmian lub od razu prezentuje kilka różnych wersji skorygowanego zdjęcia. Rola użytkownika sprowadza się do wyboru tej, która najbardziej mu się podoba. Prawda, że proste?

Wystarczy określić, co jest nie tak z danym zdjęciem, by aplikacja Turbo Photo pomogła rozwiązać problem.

Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą zrezygnować z funkcji automatycznych i samodzielnie pokierować pracą programu. Choć interfejs i menu aplikacji nie sprawiają na pierwszy rzut oka takiego wrażenia, to kryją w sobie wiele złożonych i przydatnych narzędzi. Znajdziemy wśród nich opcje do skalowania, korekty perspektywy, edycji kolorów za pomocą krzywych, wyostrzania, odszumiania, dodawania ramek, a nawet symulowania efektu, jaki uzyskalibyśmy wykonując zdjęcie z założonym na obiektyw filtrem połówkowym neutralnie szarym. Dostępnych jest także wiele kolorystycznych filtrów efektowych z zestawem gotowych do użycia ustawień.

Choć interfejs i menu aplikacji nie sprawiają na pierwszy rzut oka takiego wrażenia, to kryją w sobie wiele złożonych i przydatnych funkcji...


...np. narzędzie do korygowania barw fotografii przy użyciu krzywych kolorów.

W skład programu Turbo Photo 5.6, poza opisanym powyżej edytorem, wchodzi jeszcze aplikacja Album. Służy ona do importowania i katalogowania zdjęć. Jej możliwości, szczególnie w tym drugim zakresie, nie są zbyt duże, ale oferuje ona za to kilka ciekawych i unikatowych funkcji. Jedną z nich jest np. możliwość obejrzenia statystyk opracowanych na podstawie informacji zapisanych w danych EXIF naszych zdjęć. Dowiemy się z nich przy jakiej przysłonie lub ogniskowej najczęściej wykonujemy ujęcia. Za pomocą Albumu przygotujemy także pokaz zdjęć lub wygaszacz ekranu z ciekawymi efektami przejścia, tapetę na pulpit, przeedytujemy dane EXIF i stworzymy prostą galerię internetową. Co ważne, większość operacji edycyjnych i konwersyjnych można przeprowadzić w sposób wsadowy.

Jednym ze składników programu Turbo Photo jest aplikacja Album, służąca do importowania i katalogowania zdjęć, ...


...ale za jej pomocą można statystycznie przeanalizować także dane EXIF naszych zdjęć.

Czy wymienione zalety wystarczą, by program Turbo Photo podbił międzynarodowy rynek? Z pewnością znajdzie się spora grupa użytkowników, którym przypadnie do gustu nieco odmienna filozofia pracy z programem i atrakcyjna, wynosząca 59 dolarów cena. Dla mnie główną wadą tej aplikacji są jej bardzo ograniczone możliwości katalogowania zdjęć, zaś pozostałymi mankamentami: brak wersji przeznaczonej dla komputerów Macintosh, jedynie anglojęzyczny interfejs oraz nieco dziwacznie zrealizowany import plików RAW. Zachęcam jednak do samodzielnego wypróbowania programu – dostępna na stronach producenta edycja testowa jest w pełni funkcjonalna przez 31 dni.

Cena: 59 USD
31-dniowa wersja testowa: www.stepok.net (ok. 6,5 MB)
Strona producenta: www.stepok.net
Galeria efektów: www.stepok.net

Zobacz także:
Pixelmator – ''makowy'' konkurent Photoshopa
Shozam 1.0 – generator galerii internetowych
Just Resize My Photos 1.2 otwiera zdjęcia w CMYK-u i pliki RAW
onOne Plug-In Suite 3 – pakiet filtrów do Photoshopa
Just Resize My Photos – prosta i szybka zmiana rozdzielczości zdjęć
Size Fixer SLR – w pełni funkcjonalna, darmowa wersja testowa
IrfanView 4.0 – najnowsza edycja przeglądarki
Adobe Camera Raw 4.0 z darmowym konwerterem DNG
PhotoFrame Pro 3.1 – nowa wersja wtyczki do tworzenia ramek
BenVista PhotoZoom Pro 2 – powiększanie zdjęć bez kompromisów
DxO FilmPack 1.1 – cyfrowe zdjęcia z kolorystyką i ziarnem negatywu
Alien Skin Eye Candy Effects Collection – 54 filtry w zestawie
FaceFilter Studio 2.0 – cyfrowa operacja plastyczna
Jigsaw puzzle effects – darmowa akcja do Photoshopa
Kodak Image Enhancement Plug-ins, czyli cyfrowe ulepszanie zdjęć
PicMark 2.2 – darmowe narzędzie do znakowania zdjęć na Macu
Paint.NET 3.0 – darmowy konkurent dla Photoshopa
Szybka i łatwa obróbka rodzinnych fotografii
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.722s.