Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Srebro – mokry kolodion" Piotra Pietrygi we wrocławskim Firleju


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Srebro – mokry kolodion" Piotra Pietrygi we wrocławskim Firleju
Dodał: Marcin Pawlak 15.06.2012
Wrocławski Klub Firlej zaprasza na wystawę Piotra Pietrygi zatytułowaną "Srebro – mokry kolodion". Wernisaż odbędzie się w piątek, 15 czerwca 2012 roku o godz. 19:00.


Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt ambrotypów, wykonanych metodą mokrego kolodionu oraz – opracowaną przez autora – metodą "collodion print", polegającą na naświetleniu cyfrowych plików. Artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje cenne oryginały szerokiej publiczności.


Ambrotypia jest to technika fotograficzna powstała w połowie XIX wieku, w której fotografie tworzy się przy użyciu m.in. wybuchowego octanu nitrocelulozy w eterze i alkoholu, soli jodków, azotanu srebra i kilku innych substancji. Po ich połączeniu powstaje emulsja kolodionowa, którą wylewa się na szklaną płytę. Następnie należy ją uczulić, naświetlić i wywołać. Na wykonanie tych czynności fotograf ma zaledwie kilka, kilkanaście minut. Parujący eter i etanol bezlitośnie odmierzają mu czas – gdy płyta wyschnie przed wywołaniem – obraz nigdy już nie powstanie.

fot. Piotr Pietryga

Naświetlanie płyty zachodzi bezpośrednio w aparacie, w związku z tym wykonanie jej kopii jest fizycznie niemożliwe – powstaje tylko jeden egzemplarz pracy. Obrazy, powstałe z osiadłego na szklanych płytach srebra, w partiach jasnych mienią się niespotykanym światłem, a ich czerń pozostaje nieprzenikniona. Daje to wrażenie trójwymiarowości. Widoczne jest na nich nawet najmniejsze zawahanie, drżenie czy wręcz świadome tworzenie "niedoskonałości" przez twórcę. Fotograf na każdym zdjęciu pozostawia swego rodzaju ślad – "odcisk palca", który na zawsze łączy go z daną pracą.

fot. Piotr Pietryga

Pietryga stworzył serię ambrotypów, w której najważniejszy jest koncept fotografii, a kontrolowana niedoskonałość obrazu go uzupełnia. Jego prace nasuwają skojarzenia z fotografiami Sary Moon – pełnymi niepokoju, smutku, tajemniczości, na których świat rzeczywisty miesza się z fikcją.

fot. Piotr Pietryga

Piotr Pietryga urodził się w środku lata w najbrzydszym według wielu mieście w Polsce – w Wałbrzychu. Po skończeniu liceum jego skłonność do zmian miejsc zamieszkania zaprowadziła go do Poznania, skąd wyjechał na 3 lata do Wrocławia. Obecnie znów mieszka i studiuje w Poznaniu, wciąż blisko związany z Wrocławiem. Fotografuje od 9 lat. Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Pracuje na aparatach średnioformatowych i 5x7 cala. Z wykształcenia magister farmacji, obecnie studiuje medycynę na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
 
Strony internetowe: www.collodionprint.com www.piotrpietryga.com


Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Klub Firlej
Ulica: Grabiszyńska 56
Termin: 15.06.2012 – 31.08.2012
Adres WWW: firlej.wroc.pl
Wernisaż: 15 czerwca (piątek) o godz. 19:00

Zobacz także:
Maasai Mara - fotograficzny raj Afryki
Grand Press Photo 2012. Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej
Polska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plener
Polska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za Bugiem
Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2012
Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?
Jak fotografować w deszczu i mgle
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.671s.