Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sigma DP1 – powrót Yeti


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sigma DP1 – powrót Yeti
Dodał: Jarosław Zachwieja 01.02.2008
Minęło już 1,5 roku, odkąd po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym aparacie. Teraz jego producent opublikował wreszcie pełną specyfikację techniczną i zapowiedział rychłe wprowadzenie go do sprzedaży.


O aparatach takich jak Sigma DP1 mawia się, że są jak Yeti: wszyscy o nich mówią, ale nikt ich nie wiedział. Ten konkretny model ma szansę spełnić oczekiwania wielu fotografów, dla których rozwój cyfraków – zarówno kompaktów jak i lustrzanek – podąża w złym kierunku. Niestety jego premiera, od czasu pierwszych doniesień w 2006 roku, była bezustannie odkładana – ostatni raz zostało to uzasadnione błędami w konstrukcji aparatu. Teraz to oczekiwanie może się jednak skończyć, gdyż zapowiadany aparat ma ujrzeć światło dzienne już wiosną bieżącego roku.


Sigma DP1 to aparat nietuzinkowy: stałoogniskowy kompakt z obiektywem 16,6 mm f/4 wyposażony w matrycę APS-C typu Foveon CMOS o rozdzielczości 14,06 megapikseli (w terminologi Foveona oznacza to trójwarstwową konstrukcję o efektywnej rozdzielczości 4,69 megapikseli na warstwę). Oznacza to, że aparat będzie się odznaczał efektywną ogniskową wynoszącą 28 mm, a rejestrowane przez niego zdjęcia będą miały rozdzielczość wynoszącą maksymalnie 2640 x 1760 pikseli (format obrazu 3:2).
 
Jak przystało na aparat dla bardzo wymagających, mający zastąpić lustrzankę cyfrową tym, którzy nie potrzebują innego obiektywu niż wbudowany 28 mm, Sigma DP1 oferuje bardzo bogatą funkcjonalność. Zdjęcia mogą być zapisywane zarówno w formacie JPEG jak i RAW, a użytkownik będzie miał do dyspozycji pięć trybów ekspozycji: Auto, Program, Manual oraz tryby preselekcji przysłony i czasu. Ponadto czułość matrycy będzie regulowana w zakresie 100-800 ISO.


Za komunikację z urządzeniem odpowiada bogaty zestaw przycisków i pokręteł na korpusie aparatu oraz 2,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Dzięki obecności stopki możliwe będzie rozszerzenie aparatu o takie akcesoria, jak lampa błyskowa czy zewnętrzny wizjer VF-11. Dla wbudowanego obiektywu przewidziano też osłonę przeciwsłoneczną.
 
Aparat ten jest konstrukcją w dużej mierze bezkompromisową. Świadczą o tym przedstawione powyżej cechy: stałoogniskowy obiektyw o wysokiej jakości optycznej, przetwornik Foveon ze specjalnie opracowanym dla niego procesorem obrazu True, tryb manualnego ustawiania ekspozycji i ostrości oraz wiele innych. Sigma DP1 będzie dostępna w sprzedaży wiosną bieżącego roku, jednak jej cena nie została jeszcze podana.

Cena: nieustalona
Strona producenta: www.sigma-photo.com

Zobacz także:
Sigma 50-150 mm oraz 70-200 mm – jasne zoomy teraz dla Pentaxa i Sony.
Sigma 10-20 mm oraz 70-200 mm dla systemu 4/3
Trzy nowe obiektywy Sigmy ze stabilizacją: 150-500mm f/5-6.3, 120-400mm f/4.5-5.6 oraz 18-125mm f/3.8-5.6
Sigma APO 200-500mm F2.8 EX DG – zielona torpeda
Panasonic Lumix DMC-TZ4 oraz DMC-TZ5 – kompaktowe hiperzoomy
Panasonic Lumix DMC-LZ8 oraz LZ10 – dwa cyfraki dla ambitnych
Panasonic Lumix DMC-FX35 – mały, ale sprytny
Panasonic Lumix DMC-FS3, DMC-FS5 i DMC-FS20 – zupełnie inna linia
Sigma 70–300 f/4–5.6 DG APO Macro i 70–300 f/4–5.6 DG Macro – nowe wersje popularnych teleobiektywów do Nikona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.805s.