Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Rusza siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Rusza siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi
Dodał: Jarosław Zachwieja 13.05.2008
Już za dwa dni, 15 maja, oficjalnie rozpocznie się kolejna edycja łódzkiego Fotofestiwalu. Tematem przewodnim imprezy będzie fotografia chińska, choć nie braknie również artystów spoza Państwa Środka, w tym również z Polski.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Organizowany w Łodzi Fotofestiwal to już trzecia, duża fotograficzna impreza odbywająca się w maju - równolegle do krakowskiego Miesiąca Fotografii oraz warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Łódzka impreza oficjalnie startuje 15 maja 2008 i trwać będzie przez dwa tygodnie. Organizatorzy zapraszają na uroczyste otwarcie o godzinie 17:00 do łódzkiego Art Center przy ul. Tymienieckiego 3.


W Łodzi będzie można obejrzeć kilkadziesiąt wystaw, uczestniczyć w warsztatach, wykładach, aukcji zdjęć, pokazach slajdów, przeglądzie portfolio oraz w koncertach. Główny weekend festiwalu zaplanowano na 15-18 maja. Charakterystyczną częścią programu jest – jak co roku – także Fabryka Fotografii. Jest to wystawa prezentująca dorobek szkół fotograficznych. Festiwalowe wydarzenia odbywają się w całym mieście, a najważniejsze wystawy prezentowane są w kompleksie XIX-wiecznych fabryk Łódź Art Center.

Prezentacja ''China Photo'', fot. Chen Nong, zdjęcie z cyklu ''Shan Xia''.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy będzie fotografia chińska. Oprócz wspomnianego cyklu wystaw, podczas festiwalu będą miały miejsce inne interesujące wydarzenia, takie jak: prezentacja prac laureatów Grand Prix Fotofestiwalu, cykl spotkań młodych artystów z uznanymi autorytetami w dziedzinie fotografii (pod nazwą Przegląd Portfolio) oraz wiele wystaw towarzyszących.

Program główny – "Made in China"
Oś festiwalu, którą stanowi fotografia chińska tworzą dwie duże wystawy, których tematem jest Państwo Środka. Pierwsza z nich nosi nazwę China Photo i prezentuje dokonania 12 wybitnych chińskich fotografów.
  • Chen Nong, "Shan Xia" – seria fotografii przedstawiającej aktorów w kostiumach teatralnych stylizowanych na podobieństwo do figur z tzw. Muzeum Armii Terakotowej. Całość odznacza się bardzo nietypową kolorystyką związaną z faktem, iż twórca wykonał sam i zgodnie ze swoim zamysłem zaprezentowane odbitki srebrowej.
  • Feng Bin, "Hutongi nocą" – fotodokumentalna seria prezentująca stare dzielnice Pekinu o tradycyjnej zabudowie.
  • Haibo Yu, "Pracownie artystów" – cykl zdjęć prezentujących miejsca, w których tworzone są obrazy zarówno związane z tradycją (np. wręczane jako prezent z okazji chińskiego Nowego Roku), jak i masowo powstają kopie dzieł zachodnich mistrzów.
  • Wei deZhi, "Bez Tytułu" – kolekcja miniaturowych fotografii o rozmiarach znaczków pocztowych przedstawiających znikające hutongi.
  • Jiang Zhenqing, "Poławiacze" – dramatyczny fotoreportaż prezentujący życie poławiaczy krewetek i małży.
  • Liu Lijie, "Kolejny odcinek" – fotograficzną opowieść o marzeniach, nadziejach i dorastaniu młodej dziewczyny
  • Meng Jin, "Pokój z widokiem" – cykl ukazujący w sposób metaforycznych zaginioną chińską przeszłość sprzed czasów Rewolucji Kulturalnej.
  • Peng Xiangjie, "Światy cyrkowe " – seria zdjęć ukazujących życie artystów cyrkowych na przestrzeni kilku lat.
  • Wang Tong, "Mao na ściane" – ukazana za pomocą tradycyjnej chińskiej "malarskiej" kolorystyki fotograficzna opowieść o najbardziej charakterystycznym symbolu nowoczesnych Chin.
  • Zeng Han, "Scenki kostiumowe, Jednostka" – fenomen cosplayu, czyli zjawiska obecnego we współczesnej kulturze młodzieżowej polegającego na przebieraniu się w kostiumy bohaterów z komiksów, filmów animowanych i gier wideo. Seria zdjęć przedstawia postacie sportretowane na dachu wysokościowca, symbolizujące młode pokolenie anonimowych mieszkańców wielkich chińskich metropolii.
  • Yao Lu, "Tradycyjny, chiński krajobraz" – przewrotny tytuł wystawy kryje w sobie zdjęcia stworzonych cyfrowo obrazów znanych miejsc szyderczo zniekształconych nienaturalnymi materiałami, takimi jak plastik, czy siatka. Wystawa zdjęć łączących tradycję, naturę i nowoczesność na zupełnie nieoczekiwanym poziomie.
  • Lu Jun, "Jak daleko od nas?" – wykonane bez angażowania tradycyjnej fotografii pejzaże (artysta korzysta wyłącznie z techniki chemigrafii i technik komputerowych) tworzone na podobieństwo tradycyjnych chińskich dzieł sztuki.
Prezentacja ''China Photo'', fot. Haibo Yu ''Pracownie artystów''.

Drugą wystawą zbiorczą składającą się na główny program festiwalu jest Western eye on east, czyli przedstawiony za pomocą zdjęć zachodnich fotografów punkt widzenia świata zewnętrznego na Chiny i problemy tego kraju. Na wystawę, której kuratorem jest Krzysztof Candrowicz złożą się prace dziesięciu artystów:
  • Wolfgang Zurborn (Niemcy), "Przyszłość przeszłości 2006-2007" – fotoreportaż przedstawiający życie mieszkańców Pekinu i Sznghaju.
  • Harvey Benge (Nowa Zelandia), "Opowieść o Chinach" – cykl składający się ze 106 fotografii zestawionych w dyptyki i zmontowanych w ciąg narracyjny. Prezentuje zmiany i kontrasty dostrzeżone przez artystę podczas podróży po Państwie Środka w latach 2006-2007.
  • Virgilio Ferreira (Portugalia), "Pielgrzymi codzienności" – seria zdjęć przedstawiających w sposób symboliczny życie w wielkiej chińskiej metropolii.
  • Ernst Fischer (Szwajcaria), "Listopad nr 1" – kolekcja zdjęć wykonanych przez artystę podczas podróży do miasta Linfen w prowincji Shanxi.
  • Oyvind Hjelmen (Norwegia), "Podróż gdzie indziej" – cykl mający na celu ukazać Chiny jako przykład miejsca obcego i nieznanego dla przybysza z zewnątrz.
  • Ferit Kuyas (Szwajcaria), "Miasto ambicji - Przewijanie do przodu w Chinach" – fotograficzny zapis wizyty w jednym z największych miast świata, Chongqing.
  • Bogdan Konopka (Polska), "Chiny. Imperium szarości" – zapis pięciu podróży do Chin w latach 2003-2007, trwających łącznie siedem miesięcy. Cykl ukazuje przede wszystkim życie na chińskiej prowincji.
  • Nathalie Latham (Australia), "Mówiąc przez wodę" – seria zdjęć prezentujących w symboliczny sposób problemy cenzury politycznej, obyczajowej i emocjonalnej w Chinach
  • Marrigje de Maar (Holandia) "Ogon Smoka" – cykl fotografii z Chin Zachodnich. Jest to druga część projektu, którego pierwszą zdjęcią była słynna kolekcja fotografii zebranych i opublikowanych pod nazwą Garderoba Cesarza.
  • Nadav Kander (Wielka Brytania) "Chiny, Rzeka Jangcy" – fotograficzna kronika nieodwracalnych zmian, jakich w ostatnich latach podlega Państwo Środka.
Prezentacja ''Western eye on east'', fot. Nadav Kander ''Chiny, Rzeka Jangcy''.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.401s.