Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Ricoh Caplio 500SE – z nim się nie zgubisz


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ricoh Caplio 500SE – z nim się nie zgubisz
Dodał: Marcin Pawlak 24.01.2007
Profesjonalne lustrzanki cyfrowe można za pomocą odpowiedniej przystawki połączyć z odbiornikiem GPS. Ricoh ma w swej ofercie aparat zupełnie innego rodzaju – kompakt, który nie dość że jest wstrząso-, brudo- i wodoodporny, to wyposażony został w możliwość bezprzewodowej komunikacji z GPS-ami oraz dedykowanym, podłączanym do niego odbiornikiem.


Do pancernego Ricoha Caplio 500SE można podłaczyć dedykowany (i równie pancerny) moduł odbiornika GPS.

Cyfrowe kompakty to urządzenia z natury dość delikatne – odrobina piasku, wody czy upadek z niedużej nawet wysokości na twarde podłoże z reguły definitywnie kończą ich żywot. Tymczasem jest szereg zastosowań, gdzie konieczność wykonywania bieżącej dokumentacji fotograficznej nieodmiennie łączy się z warunkami pracy, które dla typowych aparatów są zabójcze: budownictwo, lesnictwo, geodezja czy wyprawy badawcze. Oczywiście, są przecież profesjonalne, uszczelnione lustrzanki cyfrowe, jednak nie każdy może i chce taszczyć ze sobą tak wielkie i ciężkie monstrum, tym bardziej, że grozi to zawałem w razie, gdyby wpadło ono w błotnistą kałużę.
W ten sposób powstała rynkowa nisza dla aparatów takich, jak zaprezentowany na Photokinie 2006, a obecnie wprowadzany do sprzedaży Ricoh Caplio 500SE. Chociaż nie będzie dostępny w "normalnych" sklepach, a raczej u sprzedawców sprzętu geodezyjnego, warto mu się bliżej przyjrzeć.
Ten niewielki kompakt jest zaskakująco ciężki, jednak nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, jaką ilością gumy i osłon został obudowany. Szerokokątny obiektyw 28-85mm porusza się wewnątrz hermetycznej osłony, tak więc nie ma niebezpieczeństwa, że do jego wnętrza dostaną się woda czy kurz. Wszystkie przyciski i pokrętła są duże, by nie powiedzieć toporne, jednak estetyka jest tu kwestią wtórną: ważniejsze, że można go obsługiwać w grubych zimowych bądź roboczych rękawicach.
Unikatowość Ricoha 500SE nie polega jednak wyłącznie na jego pancerności. Podstawowym narzędziem dokumentacyjno-pomiarowym jest dziś odbiornik nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System), i to właśnie do współpracy z nim przeznaczony jest nowy model Ricoha. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth (w wersji W również WiFi), może on komunikować się z zewnętrznymi urządzeniami GPS. Dzięki zgodności z protokołem NMEA (standard wymiany danych z urządzeniami GPS), do wykonywanych zdjęć może być automatycznie dołączana informacja o lokalizacji zdjęcia w układach współrzędnych WGS-84 lub MGRS. Tak zapisane dane mogą w łatwy sposób zostać pobrane do dowolnego systemu informacji geograficznej (GIS – Geograpic Information System).
Możliwość komunikacji bezprzewodowej służy nie tylko połączeniu z odbiornikami GPS – dzięki modułom WiFi i Bluetooth Ricoh Caplio 500SE może przekazywać dane bezpośrednio do palmtopa czy notebooka.
Kolejną ciekawostką związaną z tym aparatem jest możliwość podłączenia (a w zasadzie przyczepienia…) do niego dedykowanego odbiornika GPS. Jest on obudowany, podobnie jak sam aparat, grubą warstwą gumy i wyprofilowany tak, by szczelnie do niego przylegać. Jego cena, podobnie jak samego aparatu, wciąż nie jest znana.

Ulotka informacyjna producenta: www.ricohsolutions.com
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.339s.