Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix DMC-TZ4 oraz DMC-TZ5 – kompaktowe hiperzoomy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix DMC-TZ4 oraz DMC-TZ5 – kompaktowe hiperzoomy
Dodał: Jarosław Zachwieja 30.01.2008
Ofertę aparatów marki Panasonic Lumix uzupełniły niedawno dwa modele wyposażone w długi zoom i inne bardzo ciekawe właściwości.


Pomijając kwestię manualnej kontroli ekspozycji, a raczej jej braku (tutaj pozytywnie błyszczą tylko modele DMC-LZ8 i DMC-LZ10) nowe Lumiksy z serii TZ są bodaj najbardziej interesującymi z nowych cyfraków Panasonika. Przesądza o tym ich funkcjonalność oraz parametry techniczne.


Panasonic Lumix DMC-TZ4 to dość typowy przedstawiciel tej serii cyfraków. Wyposażono go w przetwornik obrazu CCD o rozdzielczości 8 megapikseli i rozmiarach 1/2,5 cala oraz stabilizowany optycznie obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR 28-280mm (ogniskowa przeliczona dla formatu 35 mm). Jego wyświetlacz LCD ma przekątną 2,5 cala i rozdzielczość 230 tys. punktów. Aparat, podobnie jak jego lepiej wyposażony odpowiednik, jest w stanie rejestrować sekwencje wideo w rozdzielczości High Definition (format 720p) z prędkością 30 klatek na sekundę. Jest również wyposażony w złącze HDMI, co pozwala na podłączenie go do nowoczesnych telewizorów i monitorów w celu wyświetlenia zdjęć i filmów z cyfrową jakością obrazu i dźwięku.
 
Aparat dysponuje wszystkimi funkcjami zawartymi w nowych Lumiksach, dzięki wykorzystaniu w nim procesora obrazu Venus Engine IV. Są to między innymi: Inteligentny Tryb Automatyczny, Inteligentny Przełącznik Scen, system wykrywania twarzy, a także system ciągłego ustawiania ostrości – przedstawiliśmy je już przy okazji demonstracji innych aparatów tego producenta zaprezentowanych w dniu dzisiejszym.


Znacznie bardziej interesującym modelem jest DMC-TZ5. W porównaniu z TZ4 został on udoskonalony o dwa ważne elementy: nowy przetwornik obrazu o rozdzielczości 9 megapikseli i wielkości 1/2,33 cala (choć producent o tym nie wspomina, wielkość ta powinna w niewielkim stopniu zmienić parametry obiektywu "poszerzając go") oraz bardzo ciekawy wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cale i rozdzielczości 460 punktów. Jest to pierwszy przypadek użycia takiego wyświetlacza w aparacie cyfrowym – jego zdolność odwzorowywania szczegółów sytuuje się gdzieś w połowie drogi pomiędzy bardziej "typowymi" ekranami QVGA (230 tys. punktów), a ekranami VGA stosowanymi dotychczas jedynie w lustrzankach Nikon D300 i D3 oraz Sony A700. Stanowi to bardzo łakomy kąsek dla wszystkich użytkowników aparatów kompaktowych.
 
Aparaty Panasonic Lumix DMC-TZ5 i DMC-TZ4 będą dostępne na rynku polskim od kwietnia w kolorach: DMC-TZ5 – w czarnym, srebrnym i niebieskim, a DMC-TZ4 –w czarnym i srebrnym.

Ceny: nieustalone
Strona producenta: www.panasonic.pl

Zobacz także:
Panasonic Lumix DMC-LZ8 oraz LZ10 – dwa cyfraki dla ambitnych
Panasonic Lumix DMC-FX35 – mały, ale sprytny
Panasonic Lumix DMC-FS3, DMC-FS5 i DMC-FS20 – zupełnie inna linia
Cztery nowe cyfraki Nikon COOLPIX z linii S
Nikon COOLPIX P60 – maluch dla ambitnych
Nikon COOLPIX L16 oraz L18 – proste, tanie i z dużymi ekranami
Pentax Optio M50, E50 i S12 – dla każdego coś prostego
Fujifilm FinePix S100fs – tak dużo już dawno nie było
Fujifilm FinePix S1000fd oraz S8100fd – dwa nowe hiperzoomy
Fujifilm FinePix F100fd – kompaktowy... noktowizor?
Fuji FinePix Z20fd – kolejne wcielenie stylowego kieszonkowca
Fujifilm FinePix J10 oraz J50 – nowa linia cyfraków dla mniej wymagających

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.745s.