Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  "Odzyskana Kobiecość" – fotografie Terry Lorant


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

"Odzyskana Kobiecość" – fotografie Terry Lorant
Dodał: Magdalena Hreczycho 17.10.2007
Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza 19.10 o godz. 19:00 na wernisaż wyjątkowej wystawy 50 zdjęć, a obok nich 21 historii kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Poznamy ich postawę wobec choroby, odczucia, refleksje... Zdjęcia i historie pochodzą z Albumu "Reconstructing Aphrodite" wydanego w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku.


Album, z którego pochodzą prace prezentowane na wystawie, jest wspólną pracą fotograf Terry Lorant, dr Loren Eskanazi – chirurga plastycznego i Joanne Sonn – jednej z bohaterek zdjęć.

Patty. Fot. Terry Lorant.

Kiedy kobieta słyszy "ma pani raka piersi" dokonuje się w niej całkowita przemiana. Od tej pory staje się częścią świata chorych zamiast świata zdrowych. Uczy się o chorobie i niezliczonych sposobach jej leczenia, które w zasadniczy sposób mają wpływ na jej ciało i dobre samopoczucie. Lekarze rozmawiają z nią o statystykach nawrotów choroby i wszelkim ryzyku. Specjaliści nie mówią jej jednak jak będzie się czuć i wyglądać, i jak ma sobie radzić w życiu. Jest niezmiernie trudno przetrzymać ten okres leczenia bez poczucia, że istnieje szansa na lepsze jutro. Na dodatek pojawiają się niezliczone pytania: Czy kiedykolwiek będę wyglądać normalnie? Czy nadal będę pociągająca? Czy na nowo będę czuć się dobrze?
 
"Reconstructing Aphrodite" odpowiada na wszystkie te pytania za pomocą serii cudownych zdjęć prawdziwych kobiet – kobiet, które odważnie pokazują nam, że istnieje życie "po raku piersi".

Barbara i Leslie. Fot. Terry Lorant.

Te 21 kobiet, w wieku miedzy 27 a 78 lat , miało do opowiedzenia różne historie – łączy je jedno – rak piersi – i to, że wszystkie one znalazły receptę na to, by żyć i cieszyć się życiem mimo wszystko. Wszystkie zgodziły się na to, by podzielić się sobą, swoimi rodzinami i historiami, po to by inne kobiety nie musiały samotnie przechodzić przez ten bolesny proces.
 
Kobiety te nie dość, że przetrwały bardzo ciężkie chwile, to na dodatek są żywym świadectwem na to, że świadomość i wiara w swoją siłę i piękno są zawsze możliwe. Kto potrafi najlepiej opisać utratę piersi? – tylko te kobiety, które same tego doświadczyły. Pierś jest czymś więcej niż tylko organem, czy też częścią ciała, która zapewnia pożywienie niemowlętom. To również symbol macierzyństwa, pielęgnowanej kobiecości, płodności i seksualności.
 
Zdjęcia prezentowane w Albumie nigdy nie były pokazywane na żadnej wystawie. Prezentacja w Polsce była ich swoistą prapremierą w powiększonym formacie. Uznałam, że trzeba je pokazać polskim kobietom, polskim lekarzom, dziennikarzom, politykom. Wystawa stała się początkiem i kluczem do informowania o rekonstrukcji piersi, pomocy kobiecie w odzyskaniu wiary i dawnego wyglądu.

Kara. Fot. Terry Lorant.

Wystawa ma dwa oblicza: społeczno-medyczne i oczywiście – kulturalne. Prezentowane zdjęcia są na wysokim poziomie artystycznym, a autorka jest dobrze znana w środowisku fotografików również w Polsce.
 
W Warszawie wystawę otwarto 20 października 2004 r. Kolejne miasta, w których przez ostatnie dwa lata była prezentowana wystawa, to: Gdańsk, Olszyn, Toruń, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra. Wystawie zawsze towarzyszą otwarte spotkania dotyczące tego problemu i możliwości rekonstrukcji piersi w Polsce.
 
Jestem pewna, że wystawa "Odzyskana kobiecość", a przez nią informacja o rekonstrukcji, również dzięki Państwa pomocy w rozpropagowaniu tej wiedzy we Wrocławiu, pomoże wielu kobietom. Kobietom, które walczą z rakiem lub zakończyły tę walkę pomyślnie i chciałby jeszcze móc uwierzyć, że będą atrakcyjne. Wiem, że organizując tę wystawę i nagłaśniając problem rekonstrukcji wspólnie dodamy im wiary.
Marzena Smolińska – pomysłodawca i współorganizatorka wystawy

Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
Ulica: Stary Ratusz (Rynek)
Wernisaż: 19.10.2007, godz. 19:00
Termin: 19.10.2007 – 11.11.2007
Adres WWW: www.mmw.pl, www.odzyskanakobiecosc.pl
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.315s.