Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Nikon ViewNX w wersji 1.3 - dużo zmian


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon ViewNX w wersji 1.3 - dużo zmian
Dodał: Marcin Pawlak 24.03.2009
Nikon ViewNX to popularny program Nikona do zarządzania zdjęciami. Nowa wersja wprowadza dużo zmian w jego funkcjonowaniu.


W nowej wersji programu do zarządzania zasobami zdjęć wprowadzono wiele modyfikacji, które tym razem nie służą głównie poprawianiu zaistniałych w wersji poprzedniej błędów, a rozszerzeniu funkcjonalności i uporządkowaniu istniejących opcji. Wersja dla Systemu Mac OS X dodatkowo wzbogaciła się o funkcje obsługi plików RAW (NRW) z aparatu COOLPIX P6000 (wersje poprzednie nie miały tej możliwości). Listę dostępnych poprawek zamieszczamy poniżej:
  • Można obecnie edytować zdjęcia RAW w formacie NRW wykonane aparatami COOLPIX P600 (dotyczy tylko wersji dla Mac OS X).
  • Wszystkie funkcje korekty obrazu dostępne na palecie Quick Adjustment (Szybka korekta) działają obecnie w przypadku zdjęć RAW zarówno w formacie NRW, jak i NEF. Dotyczy to funkcji Exposure Comp. (Kompensacja ekspozycji), White Balance (Balans bieli), Picture Control* (Przetwarzanie obrazu), Sharpness (Ostrość), Contrast (Kontrast), Brightness (Jasność), Highlight/Shadow Protection (Ochrona świateł/cieni), D-Lighting HS, Color Booster (Wzmocnienie barw), Axial Color Aberration (Osiowa aberracja kolorów). *Nie są obsługiwane funkcje COOLPIX Picture Controls (Przetwarzanie obrazu COOLPIX).
  • Ustawienie funkcji Brightness (Jasność) można obecnie regulować za pomocą palety Quick Adjustment (Szybka korekta).
  • Ustawienie funkcji Axial Color Aberration (Osiowa aberracja kolorów) można obecnie regulować za pomocą palety Quick Adjustment (Szybka korekta).
  • Do palety Quick Adjustment (Szybka korekta) dodano przycisk Revert (Przywróć). Za jego pomocą można przywracać do pierwotnej postaci zdjęcia RAW (NEF i NRW) zmodyfikowane przy użyciu funkcji dostępnych na palecie Quick Adjustment (Szybka korekta).
  • Wartość Picture Control Recorded Value (Zarejestrowana wartość przetwarzania obrazu) jest obecnie wyświetlana na palecie Quick Adjustment (Szybka korekta).
  • Funkcja GeoTag (Znaczniki geograficzne) może obecnie korzystać z serwisu Mapy Google w 3D. Po kliknięciu na ekranie GeoTag (Znaczniki geograficzne) przycisku Earth (Ziemia) mapa przełącza się na widok Mapy Google w 3D. Widok ten obsługuje rozmaite rzuty trójwymiarowe z możliwością przewijania. W celu korzystania z serwisu Mapy Google w 3D trzeba jednak zainstalować rozszerzenie oprogramowania Google Earth (dotyczy tylko wersji dla Windows).
  • Funkcja GeoTag (Znaczniki geograficzne) wzbogaciła się o opcję usuwania danych GPS.
  • Funkcję GeoTag (Znaczniki geograficzne) uzupełniono o narzędzie do edycji metadanych. Służy ono do ręcznego dodawania słów kluczowych i automatycznego pobierania nazw geograficznych z serwisu Wikipedia.
  • Do funkcji GeoTag (Znaczniki geograficzne) dodano opcje wybierania serwera map i automatycznego lub ręcznego ustawiania domyślnego położenia wyświetlania mapy (rodzima lokalizacja).
  • Funkcję GeoTag (Znaczniki geograficzne) rozbudowano o opcję View Path (Trasa widokowa), która umożliwia połączenie linią prostą wielu miejsc fotografowania, automatyczne przewijanie mapy wzdłuż trasy wyznaczonej tą linią oraz wyświetlanie zdjęć w kolejności ich wykonywania na tej trasie.
  • Funkcję GeoTag (Znaczniki geograficzne) uzupełniono o obsługę wyszukiwania według nazwy regionu. Wystarczy wpisać w polu tekstowym nazwę regionu lub adres i kliknąć przycisk Search Maps (Przeszukaj mapy). Zostanie przeprowadzone wyszukiwanie według nazwy regionu lub adresu i wyświetlone odpowiednie miejsce.
  • Do menu Edit (Edycja) dodano opcję Restore Original… (Przywróć oryginał…). Jeśli przed wprowadzeniem korekt zapisano kopie zapasowe zdjęć w formatach JPEG lub TIFF, zdjęcia te można przywrócić do pierwotnej postaci.
  • Na pasku stanu w trybie Thumbnail View (Widok miniatur) pojawiła się opcja Thumbnail List (Lista miniatur).
  • Przy konwertowaniu plików do innego formatu przekonwertowane pliki można obecnie zapisywać w tym samym folderze, co oryginalne zdjęcia lub w osobnym folderze wskazanym przez użytkownika.
  • Jeśli zmodyfikowane data i godzina zarejestrowanych równocześnie zdjęć RAW (NEF) i JPEG różnią się od siebie, zdjęcia te można obecnie wyświetlać jako pojedyncze zdjęcie lub jako osobne zdjęcia, odpowiednio zaznaczając pole wyboru Do not display as a single file if the images were saved at different times (Nie wyświetlaj jako pojedynczego pliku, jeśli zdjęcia zostały zapisane w różnym czasie) lub usuwając jego zaznaczenie w menu NEF + JPEG na panelu Options/Preferences (Opcje/Preferencje).
  • Domyślne foldery mogą być obecnie wyświetlane lub niewyświetlane, w zależności od zaznaczenia lub niezaznaczenia pola wyboru Display default folders (Wyświetl foldery domyślne) w menu Favorite Folders (Ulubione foldery) panelu Options/Preferences (Opcje/Preferencje).
  • Ustawienia Original name+New name (Oryginalna nazwa+Nowa nazwa) i New name+Original name (Nowa nazwa+Oryginalna nazwa) dodano do opcji Prefix (Przedrostek) i Suffix (Przyrostek) w menu File Naming (Nazwy plików) panelu Options/Preferences (Opcje/Preferencje).
  • Ustawienie Do not add trailing number (Nie dodawaj numeru końcowego) pojawia się obecnie po wybraniu opcji Date Shot (Data rejestracji) dla środkowej części nazw folderów w oknie dialogowym Folder Naming (Nazwy folderów).
  • Do menu File (Plik) dodano opcję Export File/Camera Information… (Eksportuj dane pliku i aparatu…). Umożliwia ona eksportowanie dla wybranych plików danych pliku i aparatu w formacie TXT (separatory w formie znaku tabulacji) lub CSV (separatory w formie przecinka).
  • Panel Options/Preferences (Opcje/Preferencje) wzbogacono o menu XMP/IPTC Preset (Ustawienie XMP/IPTC).
  • Maksymalną liczbę wydruków, jaką można ustawić w oknie dialogowym Print (Drukowanie), zmieniono na 99.
  • Funkcję my Picturetown upload (Przesyłanie do my Picturetown) uzupełniono o obsługę opcji Picture Mail (E-mail z informacjami o zdjęciach).
  • Ikona współdzielenia pojawia się obecnie w przypadku albumów, które były współdzielone przy użyciu funkcji my Picturetown upload (Przesyłanie do my Picturetown).
  • Słowa kluczowe przypisane do zdjęć można obecnie dołączać jako znaczniki (tagi) za pomocą funkcji my Picturetown upload (Przesyłanie do my Picturetown).
  • Oceny można obecnie dołączać jako oceny ulubionych za pomocą funkcji my Picturetown upload (Przesyłanie do my Picturetown).
  • Ilość przestrzeni dyskowej zajętej na koncie użytkownika w serwisie my Picturetown jest obecnie wyświetlana jako odsetek całkowitego wolnego miejsca dostępnego dla funkcji my Picturetown upload (Przesyłanie do my Picturetown).
  • Po kliknięciu przycisku RAW w przypadku zdjęcia RAW zarejestrowanego aparatem D60 z włączoną aktywną funkcją D-Lighting, zdjęcie było w rzadkich przypadkach wyświetlane nieprawidłowo. Błąd ten został usunięty (dotyczy tylko wersji dla Mac OS X).
  • Po kliknięciu przycisku RAW w przypadku zdjęcia RAW w formacie NEF lub NRW w celu wyświetlenia danych RAW jest obecnie stosowana kompensacja poprzecznej aberracji kolorów (dotyczy tylko wersji dla Mac OS X).


Strona producenta: www.nikon.pl
Aktualizacja dla systemu Windows: nikoneurope-pl.custhelp.com
Aktualizacja dla systemu Mac OS X: nikoneurope-pl.custhelp.com
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.426s.