Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009
Dodał: Sebastian Kuniszewski 04.05.2009
Miesiąc Fotografii w Krakowie jest jednym z czołowych europejskich festiwali fotograficznych oraz największą tego typu imprezą w Polsce. Od 5 maja otwarte są wystawy w ramach w Programu OFF. Na 8 maja zaplanowana jest uroczysta inauguracja Festiwalu. Polecamy!


W maju 2009 odbędzie się już 7. edycja Miesiąc Fotografii w Krakowie. W programie znalazło się ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych prezentowanych w najlepszych galeriach, muzeach, a także kawiarniach i przestrzeniach poprzemysłowych.
 
"Tradycyjnie festiwalowa karuzela rusza zaraz po długim weekendzie majowym. Od wtorku do czwartku (5-7.05) otwieramy wystawy w Programie OFF. W piątek (8.05) odbędzie się uroczysta inauguracja połączona z aż trzema wernisażami programu głównego (Retrospektywa Viktor Kolara w Galerii Starmach oraz Witkacy. Psychoholizm i wystawa zbiorowa w Galerii Bunkier Sztuki). Przez resztę weekendu (9-10.05), od rana do wieczora, otwierane będą wszystkie wystawy programu głównego. Od niedzieli (10.05) ruszamy z wydarzeniami towarzyszącymi – kumulacja w drugi weekend festiwalu (15-17.05)." Wszystkie wystawy czynne będą minimum do końca maja.

Miejsca i wstęp
Festiwal jak zwykle gości w najlepszych salach wystawienniczych Krakowa: Muzeum Narodowego, Galerii Bunkier Sztuki, Galerii Pauza, Pawilonu Wyspiańskiego, Galerii ZPAF i S-ka, Galerii Camelot, Dominik Art Projects – w centrum miasta oraz Galerii Starmach (na Starym Podgórzu).
 
Największą wystawę zlokalizowano w industrialnych przestrzeniach fabryki past do butów Erdal (okolice Ronda Grzegórzeckiego). Wystawy Programu OFF prezentowane są w kilkunastu galeriach, klubach i kawiarniach Śródmieścia, Kazimierza i Podgórza.
 
Wstęp na niemal wszystkie wystawy jest bezpłatny (z wyjątkiem Bunkra Sztuki i Muzeum Narodowego)

Program
Tradycyjnie program Festiwalu podzielony jest na 4 części: tematyczny Program Główny, prezentację wybranego kraju – Gościa Specjalnego, Program OFF oraz wydarzenia towarzyszące. Łącznie blisko 70 wydarzeń odbywających się w 30 miejscach na terenie całego Krakowa.
 
Program wystaw układany jest przez Radę Programową Festiwalu w składzie: Karol Hordziej (dyr. artystyczny), Piotr Lelek, Wojtek Nowicki i Łukasz Trzciński. Do realizacji poszczególnych projektów zapraszamy co roku wybitnych kuratorów z całego świata.
 
Wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania, wykłady, projekcje filmów i slajdów – skierowane są do tych wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności. Panele dyskusyjne to nasz wkład w rozwój fotografii i krytycznej refleksji nad nią.

Arnold Odermatt, Hergiswil, 1972 (C) Urs Odermatt, Windisch (CH) Dzięki uprzejmości: Springer & Winckler Galerie, Berlin (D)

Program Główny – Pamięć przetwarzana
Motywem przewodnim tej części Programu Głównego jest Archiwum – jego rola kulturotwórcza, wpływ na życie społeczne, funkcjonowanie w historii i pamięci zbiorowej.
 
Zaplanowane wystawy to:
  • Archiwum – wystawa zbiorowa – w przestrzeniach fabryki past do butów Erdal zaprezentujemy 15 projektów: unikalne kolekcje historyczne, dokumentacje naukowe, archiwa znanych artystów, nieznane prace znanych twórców
oraz 5 wystaw indywidualnych:
  • Weegee – Z kolekcji Hendrika Berinsona. Przekrojowa wystawa prekursora fotografii prasowej
  • Masao Yamamoto – KAWA = flow. Pierwszy pokaz intymnych fotografii mistrza z Dalekiego Wschodu
  • Arnold Odermatt – Karambolage. Niezwykły dokument stworzony podczas wieloletniej pracy na stanowisku fotografa policyjnego
  • Ireneusz Zjeżdżałka – Sedymentacje. Wybór, również nieznanych, zmarłego niedawno fotografa z Wrześni i niepowtarzalna okazja by podejrzeć jego warsztat
  • Witkacy – Psychoholizm. Przygotowana przez Bunkier Sztuki imponująca prezentacja portretów i autoportretów Witkacego.


Masao Yamamoto, 1508, z cyklu KAWA

Program Główny – Gość Specjalny: Czechy
Fotografia czeska, szczególnie z jej najświetniejszych okresów, jest znana i doceniana na całym świecie. Prezentacja przygotowana na MFK 2009 odkryje przed polska i światową publicznością mniej znane, także współczesne, oblicza fotografii czeskiej.
 
W programie czeskim zaprezentujemy 3 wystawy indywidualne:
  • Viktor Kolář – Retrospektywa. Pierwsza, a więc historyczna, retrospektywna wystawa jednego z klasyków czeskiego dokumentu
  • Jiři David – Dotknij mojej głowy. Wybór prac z najważniejszych projektów tórcy uznanego niedawno przez prestiżowe pismo Reflex za najbardziej wpływowego czeskiego artystę 20-lecia
  • Miroslav Tichý – Warianty stylu. Pierwsza polska prezentacja największej indywidualności czeskiej sceny – samotnika, oryginała, poszukiwacza kobiecego ideału;
a także 3 prezentacje zbiorowe:
  • W dowolnym momencie. Wybór prac najbardziej uznanych artystów młodego i średniego pokolenia (m. In. J. Kovanda, L. Jasansky, M. Polak, J. Mancuska, M. Pechoucek), którzy w swojej pracy korzystają także z fotografii
  • Aktualizacja.CZ. Multimedialny przegląd najciekawszych artystów i projektów młodego pokolenia czeskich fotografów
  • Lumpenproletariat from Hell. Nieprzewidywalna (nawet dla organizatorów Festiwalu) akcja artystyczna twórców związanych z Divusem, wydawcą opiniotwórczego pisma Umelec.


Viktor Kolar, Ostrava, 1979

Program OFF
To mniej formalna część Festiwalu skierowana przede wszystkim do debiutantów lub artystów stojących u progu profesjonalnej kariery. Wystawy prezentowane są w przestrzeniach bliskim ludziom – kawiarniach, pubach, niewielkich galeriach – a więc poddane ocenie tysięcy widzów.
 
Na Program OFF złoży się w tym roku 15 projektów wybranych przez międzynarodowe jury w składzie Inga Schneider, Roman Babjak, Mikołaj Długosz, spośród ponad 700 projektów nadesłanych z całego świata na konkurs zorganizowany we współpracy z portalem MySpace.
 
Ponadto dwa projekty otrzymały zostały włączone do Programu OFF przez Radę Programową Festiwalu na zasadzie "dzikich kart".

Aleksander Prugar, Fotografie ojca

Wydarzenia towarzyszące
Jak zwykle dla wszystkich miłośników fotografii, którzy chcą pogłębić swój warsztat, zdobyć nowe doświadczenia czy spotkać się osobiście ze specjalistami przygotowaliśmy bogaty rozbudowany blok wydarzeń towarzyszących.
 
W programie między innymi:
  • warsztaty prowadzone przez wykładowców Akademii Fotografii: fotografia portretowa, fotografia mody i fotografia uliczna oraz – specjalnie dla najmłodszych – warsztaty fotografii otworkowej
  • spotkania i wykłady – o współczesnej czeskiej sztuce i fotografii dokumentalnej opowiedzą Tomáš Pospěch i Karel Cisar
  • dyskusje z udziałem uznanych specjalistów: o układzie na polskiej scenie fotograficznej oraz wokół motywu przewodniego tegorocznego festiwalu – archiwum
  • prezentacje książek i albumów czeskich wydawnictw KANT i TORST, a także premiera najnowszej książki Adama Mazura
  • rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy album roku i spotkanie panelowe na temat rynku wydawniczego w Polsce
  • projekcje filmów dokumentalnych o znanych fotografach, m. in.: Bernd i Hilla Becherowie, Miroslav Tichy, Wolfgang Tillmans, Tina Modotti
  • multimedialny pokaz – przemiany w Polsce oczami fotoreporterów Agencji Gazeta
  • Festiwal fotokastów, czyli o przyszłości reportażu, w programie projekcje pokazów z Mediastorm i Magnum Photos oraz indywidualne prezentacje przedstawicieli świata mediów
  • IV przegląd portfolio – niepowtarzalna okazja dla ambitnych twórców do zaprezentowania swojego dorobku profesjonalistom: wydawcom, marszandom, krytykom i innym.
Organizatorzy
Miesiąc Fotografii w Krakowie organizowany jest przez Fundację Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją Imago Mundi. Od 2008 roku partnerem organizacyjnym jest Miasto Kraków.
 
Od 2009 Festiwal wpisany jest do projektu "6 ZMYSŁÓW" skupiającego najważniejsze wydarzenia kulturalne w Krakowie.
 
MFK jest członkiem dwóch organizacji branżowych skupiających podobne wydarzenia na świecie: Festival of Light oraz Photo Festival Union.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009: www.photomonth.com

Zobacz także:
Konkurs fotograficzny Photo-Industrial
5. edycja Konkursu Fotografii Prasowej – BZWBK Press Foto
Nagrody Pulitzera dla fotografów
Magazyn Fotografii FotoIndex wychodzi poza Internet!
Konkurs "Miasto, masa, maszyna" rozstrzygnięty!
Polacy nagrodzeni w prestiżowym konkursie Pictures of the Year

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.19s.